Pradedo nebol polygamista ani anarchista

O pradedovi z otcovej strany neviem skoro nič. Veľa o pradedovi nehovoril ani starý otec, pretože asi ani nemal o čom. Na svojho otca si nepamätal, pretože ten zomrel tesne po jeho narodení. Nikdy som nenatrafil ani na žiadnu pradedovu fotografiu a to som dobrý prehľadávač šuflíkov, kasní a povál. Je však možné, že sa ani žiadna nezachovala. Takže vôbec nič o jeho výzore, skoro nič o jeho živote a o jeho skúsenostiach, postojoch, vlastnostiach ani len predstava. Preto som začal pátrať so snahou zistiť o ňom viac.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Blízka rodina vedela iba to, že pochádzal z dnes už neexistujúcej obce Harvelka, ktorú pohltilo vodné dielo Nová Bystrica. Práve z chudobných Kysúc sa vydal do USA za prácou a keď sa vrátil, zarobené peniaze investoval do úrodnej pôdy na južnom Slovensku, kde vznikali po československej pozemkovej reforme nové kolónie. Usadil sa, možno zasadil strom, splodil syna a začal stavať dom, no ten už nedokončil. Osudným sa mu vraj mala stať práve stavba domu, keď sa vracal z nákupu tehál a jeho naložený voz zišiel do priekopy. Ocitol sa tak niekde na pol cesty, sám a bez pomoci. Konská sila asi nestačila a tak sa pradedo zo všetkých síl zaprel do zapadnutého voza. Bolo to však asi nad jeho sily, vraj v ňom niečo ruplo, na následky čoho potom neskôr v špitáli zomrel. V rodine sa potom tradovalo, že sa roztrhol v páse.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z tohto príbehu ma asi najviac zaujala jeho zaoceánska púť, na ktorú som sa pri mojom pátraní zameral. Je paradoxné, že práve táto americká pradedova stopa mi poskytla nové a zaujímavé informácie, ktoré dotvárajú profil nepoznaného príbuzného. Samozrejme nepripisujem zisteným informáciám úplne objektívnu hodnotu, ale sú to predsa len nové a tak trocha aj úsmevné kamienky do rekonštruovanej mozaiky.

Obrázok blogu

Takže, zo zápisu imigračného úradníka, ktorý bol urobený po vstupe môjho pradeda na americkú pôdu, sa dozvedám toto:

Pradedo mal byť v tom čase v dobrej fyzickej a duševnej kondícii a americký úradník na ňom nebadal žiadne znaky mentálneho a zdravotného postihnutia. Pravdepodobne si ho iba tak od oka premeral a v zápise stanovil jeho výšku na 5 stôp (stopa=30,48 cm) a 7 palcov (palec=2,54 cm), čo mi vychádza na 170,18 cm. Bolo zjavné, že bol beloch a úradník zaznamenal, že mal svetlé vlasy a modré oči (mimochodom presne ako môj nebohý otec). Iné výrazné identifikačné znaky úradník neuviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej zisťujem, že po príchode nemal v držbe 50 dolárov potrebných na pobyt, a že už predtým bol v Spojených štátoch a nikdy nemusel byť z USA deportovaný. Podľa záznamu mal záujem navštíviť príbuzného, ale trval na návrate domov. Preto pred úradníkom uviedol, že neplánuje natrvalo zostať v Spojených štátoch a netúži ani po americkom občianstve, ale to uvádzali asi všetci prisťahovalci.

Ešte zaujímavejšie sú však záznamy o jeho politicko-etických postojoch. Je jasné, že všetci prisťahovalci odpovedali čisto formálne a hlavne s cieľom presvedčiť prechodnú domovinu, že prišelec nepredstavuje žiadne riziko. Z formulára tak zisťujem, že pradedo súhlasil s politikou USA, prichádzal v mieri a neobhajoval násilné zvrhnutie vlády Spojených štátov. Američania ešte pociťovali potrebu zistiť, či nie je polygamista a anarchista, na čo on odpovedal záporne. A to je naozaj potešujúce zistenie.

Jozef Kuric

Jozef Kuric

Bloger 
  • Počet článkov:  333
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Odpočúvač ľudských príbehov, sliedič reality, predčítač, bloger majúci záľubu v literatúre a občasný fúkač bublifrkov, s prechodným pobytom v daždivom Maconde a na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNa cesteSranda musí byťBulvárŠkolstvoPolitická realitaHudobná sekciaZápisky a spomienkyNázoryPokus o literatúruCogito ergo...Tvorivosť

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu