Sľúbili sme si...

Jeden sa chcel podobať na Davida Gahana, druhý sa česal ako Martin Lee Gore. V akejsi infantilnej viere, že budú stále mladí si sľúbili, že zostanú pravovernými Depešákmi do konca života. Prisahali si, že zostarnú spolu so svojimi idolmi, aj keď oni mali pred nimi už nejaký ten náskok. V čase, keď sú najväčším problémom pubertálne vyrážky, malé vreckové a pondelňajšia písomka z fyziky, naivnejšiu prísahu človek asi ani nevymyslí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Obrázok blogu

Im sa však prosto zdalo, že dospelosť je stále ďaleko, a keď sa aj náhodou približovala, odfúkli ju spolu s dymom z kusoviek značky Dalila. Do depešáckej hudby z pirátskych pások kvílili ich chlapčenské mutujúce hlasy a pritom sa bezdôvodne hnevali na celý svet. Kradli otcom tvrdé Sparty a pomedzi šľuky mumlali "blek selebrejšn". Dospelosť však dorazila akosi rýchlo. Zastihla ich nepripravených, ako keď vám niekto otvorí dvere na kúpeľni a vy nahí a mokrí práve vychádzate z vane a siahate po uteráku. Ich cesty sa rozišli, ideály sa rozplynuli. Oni dospeli, ich idoly zostarli, a na sľub sa zabudlo. Zostala len hudba, ako nostalgická spomienka na mladosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lásky a sľub

Obrázok blogu

Na rozhraní medzi detstvom a dospelosťou človek nasľubuje všetko možné aj nemožné. Ten, čo sa chcel podobať na Gahana, vyslovil veľa takýchto sľubov. Najnesplniteľnejšie však asi všetkým tým dievčatám, do ktorých sa neskutočne zamiloval už po prvom skutočnom bozku, po takom naozajstnom a vlhkom. V tranze sa potom často uprene pozrel do očí darkyne mokrých pusiniek a bezhlavo vyslovil: milujem ťa. Na jej otázku: "dokedy?", neuvážene a bez prípravy sľuboval, že navždy. Keď dospel, od tohto zlozvyku upustil a svoj sľub dal len tej, ktorá súhlasila, že bude vedľa neho v dobrom aj zlom, v zdraví aj chorobe, v bohatstve i v chudobe. Pretože takéto sľuby musia naozaj dozrieť ako dobré víno, ktorého buket, farba a vôňa sú hodné, aby spečatili záväzok, dohodu, zmenu a celoživotný sľub.

SkryťVypnúť reklamu

Sľúbili sme si lásku

Vtedy, keď sa ešte chcel podobať na Gahana, zažil presne také dni, keď všade zneli prísľuby zmien a on veril, že sa všetky naplnia. Bolo to pred 22 rokmi, počas mrazivých novembrových dní. Bol natoľko zhypnotizovaný atmosférou tých udalostí, že dokonca porušil prísahu danú svojim hudobným idolom a na pár mesiacov počúval len Karla Kryla a potom stále dookola tú pesničku z novembrových námestí: „sľúbili sme si lásku, sľúbili pravdu vravieť len, sľúbili sme si vydržať, sľúbil sme si nový deň".

Obrázok blogu

Za november 1989 je vďačný dodnes, no pri spomienke na tie „nežné" celospoločenské sľuby sa predsa len usmieva nad naivitou tých dní a ľudí, ktorá mu silno pripomína ranú mladosť, keď chcel byť imitáciou anglického hudobného idolu a po francúzskej puse sľuboval lásku na celý život.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj foto: internet

Jozef Kuric

Jozef Kuric

Bloger 
  • Počet článkov:  333
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Odpočúvač ľudských príbehov, sliedič reality, predčítač, bloger majúci záľubu v literatúre a občasný fúkač bublifrkov, s prechodným pobytom v daždivom Maconde a na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNa cesteSranda musí byťBulvárŠkolstvoPolitická realitaHudobná sekciaZápisky a spomienkyNázoryPokus o literatúruCogito ergo...Tvorivosť

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu