Poznáte Tylera Durdena? Je to literárna postava, ktorú stvoril americký spisovateľ Chuck Palahniuk. Podľa môjho skromného názoru jeden z literárnych géniov, ktorého výnimočný talent asi nie všetci ocenia, pretože jeho tvorba je často na, alebo až ďaleko za hranicou väčšinového literárneho vkusu. Jeho najslávnejšou knihou je „Klub bitkárov" (Fight Club), ktorá sa stala predlohou aj pre rovnomenný film Davida Finchera s Edwardom Nortonom a Bradom Pittom v hlavných úlohách.

Takže kto nečítal knihu, možno si spomenie na film, v ktorom mladí a úspešní muži stvoria „Klub bitkárov", prostredníctvom ktorého unikajú z postmoderného sveta. Okrem toho, že zo seba po večeroch vytĺkajú dušu, ich vodca Tyler Durden vytvorí aj tajnú organizáciu s názvom „Projekt zmätok", ktorý mal zachrániť svet. Plánom projektu bolo nastolenie akejsi doby ľadovej, novej epochy temna, ktorá mala prinútiť ľudstvo k prechodu do vegetatívneho pokoja, pričom jedine tak sa mala zotaviť celá planéta.
Tyler jednoducho nenávidel svet, v ktorom reklama nútila ľudí „honit se a kupovat auta a šaty, které nepotřebují". V ktorom „celé generace odváděly práci, kterou nenáviděly, jen aby si mohly koupit to, co vlastně nepotřebují". Volal po návrate ku koreňom ľudstva, keď človek bude stopovať „vapiti kolem výloh obchoďáku a smradlavejch regálů s nádherným hnijícim oblečením a kolem smokingů na ramínkách", teda po úplnom a okamžitom zničení civilizácie. So svojimi nasledovníkmi sa rozhodol proti priemyselnému a konzumnému svetu bojovať, od viac-menej recesistických aktivít, až po terorizmus. Nedokážem overiť, či sa Palahniuk vo svojom románe inšpiroval názormi a konaním skutočného človeka, no mne Tyler Durden niekoho reálneho pripomína. Pri každom čítaní tejto knihy mám pocit, že Palahniuk stvorila Durdena na obraz iného šialenca, ktorého svet spoznal pod prezývkou „Unabomber".
„Unabomber" sa v skutočnosti volal Theodore John "Ted" Kaczynski. Narodil sa narodil 22. mája 1942 v Chicagu, v rodine poľských prisťahovalcov. Ted bol zázračné dieťa. V piatej triede základnej školy sa podrobil testu inteligencie, po ktorom mu bolo namerané IQ 167. Na základe výsledku testu mu bolo povolené preskočiť 6. ročník, čo sám Kaczynski označil za najdôležitejšiu udalosť jeho života. Na jednej strane to rozšírilo jeho vzdelávacie možnosti, no na druhej strane to malo možno vplyv aj na prebudenie jeho čudáctva. Často mal problémy zaradiť sa do kolektívu, bol terčom šikanovania zo strany starších spolužiakov, a tak sa asi rodili aj jeho antisociálne postoje.

Na strednej škole sa stal posadnutý matematikou. Stredoškolské vzdelávanie ukončil ako 15 ročný a následne bol prijatý na Harvard. V akademickom vzdelávaní potom pokračoval na University of Michigan, kde získal titul PhD. v oblasti matematika. V roku 1967 sa Kaczynski stal odborným asistentom matematiky na University of California, Berkeley, ako vôbec najmladší pedagóg v histórii tejto univerzity. Už na začiatku jeho kariéry sa však začala prejavovať jeho zvláštna povaha. Na prednáškach bol nepríjemný voči poslucháčom, často si len tak mrmlal popod nos, koktal a odmietal konzultovať so študentmi. Nakoniec vo veku 26 rokov neočakávane opustil univerzitu a rezignoval tak na kariéru matematického génia.
Opustil civilizáciu a utiahol sa do malého dreveného domčeka, v odľahlých lesoch Montany. Tu plánoval s minimom financií, bez elektriny a tečúcej vody, sebe a svetu dokázať, že aj moderný človek môže byť sebestačný a nemusí byť závislý na výdobytkoch techniky a politickom establišmente. No keď aj na tieto odľahlé miesta na severozápade USA začal zasahovať ním nenávidený priemysel, rozhodol sa pre otvorený boj proti pokroku.
Zrazu sa naplno prejavila jeho patologická časť osobnosti a z Kaczynského sa stal terorista. Od roku 1978 začal zostrojovať a rozposielať listové bomby. Počas 17 rokov teroristickej činnosti výrobu bômb zdokonalil, vyrábal dômyselné výbušné zariadenia, ktoré zabili troch ľudí a ďalších 23 zranili. Väčšina bômb bola zasielaná univerzitným profesorom, vedeckým kapacitám a aerolinkám, preto FBI neznámeho útočníka pomenovala Unabomber (University and Airlane bomber). Už po prvých jeho útokoch sa začala jedna z najväčších pátracích akcii v dejinách USA, pričom k spolupráci bola vyzvaná aj verejnosť. Za poskytnutie informácií, ktoré by napomohli k dolapeniu páchateľa bola vypísaná odmena vo výške 1 milióna amerických dolárov.

FBI niekoľkokrát menila profil teroristu. Na začiatku bol páchateľ popisovaný ako samotár, beloch, vo veku okolo 40 rokov. Pripisovalo sa mu minimálne stredoškolské vzdelanie a znalosť univerzitného prostredia. Mal byť úhľadne oblečený, tichý a ideálny sused. Zároveň mal trpieť komplexom menejcennosti a s najväčšou pravdepodobnosťou mal mať problém so ženami. Počas pátrania sa často menil vek a vzhľad, a na verejnosť prenikla len veľmi nejednoznačná forenzná skica.
Ako každý terorista, aj Kaczynski potreboval záujem médií. V roku 1995 asi nadobudol pocit, že s dôvodmi svojho protispoločenského konania sa chce podeliť aj s americkou verejnosťou. Poslal preto niekoľko listov adresovaných samotnej FBI, v ktorých požadoval zverejnenie jeho eseje v renomovanej tlači. V listoch deklaroval, že po zverejnení jeho textov upustí od bombových útokov. FBI jeho požiadavke vyhovela a jeho text vyšiel ako samostatná brožovaná príloha The New York Times a The Washington Post. Pôvodná Kaczynského esej „Priemyselná spoločnosť a jej budúcnosť", sa tak stála známa ako "Unabomber manifest".

Manifest bol, ako to už u samozvaných filozofov a extrémistov býva, koncipovaný ako názor tajnej spoločnosti, ktorú autor na niekoľkých miestach nazýva ako „FC" (Freedom Club). Bol znôškou rôznych, niekedy aj odporujúcich si názorov na hranici extrému, nepopierajúci ani anarchistický základ. Išlo prosto o akýsi kompilát socioligických, politických a enviromentálnych teórií.

Po publikovaní „Manifestu" sa však začala druhá vlna pátrania po jeho autorovi. FBI sa zamerala na dôslednú analýzu textu. Spoliehala sa aj na to, že myšlienky a samotné formulácie viet spozná aj niekto z „Unabomberovho" najbližšieho okolia a jeho identita sa tak prezradí. Zámery FBI sa skutočne vyplnili. Šialeného génia udal vlastný brat David Kaczynski, ktorému boli povedomé niektoré pasáže „Manifestu". Agenti FBI na základe poskytnutých informácií skutočne 3. apríla 1996 zatkli Teda Kaczynského, ktorý sa ukrýval vo svojej chatrči v lesoch Montany. Na mieste zatknutia sa našlo aj množstvo dôkazového materiálu, od výbušnín až po písomnosti. Počas súdneho procesu štátny zástupca požadoval pre Teda Kaczynského trest smrti, ktorý bol však na žiadosť jeho brata Davida, zmenený na doživotie bez možnosti prepustenia.
Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ted_Kaczynski
Unabomber - Manifest, Votobia 1997
Chuck Palahniuk - Klub rváčů, ODEON 2011