Zaspievajme si Kalinku a budeme legendou

Byť živou hudobnou legendou na Slovensku je už pomaly samostatnou kategóriou národného folklóru. Najhoršie na tom celom je, že staré legendy, aj keď už nemajú čím osloviť, sa neustále vyhrabú na javiská, rozpadávajú sa a znova obnovujú. Samozrejme, že tento fenomén sa objavuje aj v iných hudobne vyspelejších krajinách, ale na Slovensku má tento recyklačný jav o čosi chorobnejšie rozmery.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Znovuzrodená legenda sa tak neprestajne oslavuje napriek tomu, že po svojej renesancii nič nové nepriniesla. O to častejšie si však pravidelne odnáša nejakú hudobnú cenu, dokonca aj za niekoľkoročnú nečinnosť. Fanúšikovia sú v takýchto prípadoch nadšení, takto im to vyhovuje, pretože navždy sa zachová v pamäti stužková. Adorácia napokon dosiahne až extrémne rozmery, keď nejaká iná živá „legenda" stvorí na obraz hudobnej formácie muzikál. Publikum oduševnene tlieska, ospevovaným legendám zviera od dojatia hrdlá a iná, našťastie v tomto prípade česká stálica, roní v pozícii standing ovation slzy. Ale dobre, ospevovaná legenda si svoje odohrala, odskákala, odspievala, odpila a iné veci odrobila, dobre jej teda tak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Horšie však je, že v poslednom čase sa akože legendami stávajú čoraz mladšie kapely a aj sólisti. Jeden si namýšľa, že urobil obrovskú nadprácu pre slovenský hip-hop, iní zase priniesli najdrahšiu koncertnú aparatúru, alebo spájajú nespojiteľné. Tak sa považujú za samozvaných inovátorov, a to aj napriek tomu, že v podstate len prednedávnom vyšli zo svojich garáží a pivničných skúšobní. Prečo by si to o sebe však nemysleli? Veď za krátku kariéru nahrali zvučku k televíznemu seriálu, vypredali pražskú Lucernu, hrali pred česko-slovensko-poľským publikom v Londýne a Dubline, alebo ich videoklip pred 20 rokmi pustila do vysielania, tiež legendárna MTV.

SkryťVypnúť reklamu

Čo na tom, že medzitým stihli niekoľkokrát opustiť svoje hudobné presvedčenie. To sa jednoducho nazve posunom a vývojom, a tak im nerobí problém zanôtiť si Kalinku na jednom pódiu s ruskými Alexandrovcami, alebo zabaliť gitarové riffy do symfonických aranžmánov. Veď keď to mohla urobiť svetoznáma Metallica, prečo by nemohol aj provinčný Desmod?

Ak je však hudobná skupina na profesionálnej scéne už takých 20 rokov, môže si dovoliť ešte niečo bizarnejšie. Pozve si na spoločné narodeninové koncerty balkánsku formáciu Boban i Marko Marković Orkestar. Žánrové rozdiely nie sú prekážkou, veď jubilujúca skupina už prekonala niekoľko prerodov od thrash metalu k pop-rocku. Ešte šťastie, že iná košická "bezmenná" kapela pri príležitosti svojho výročia, nepripravila pre svojich fanúšikov podobnú koncertnú anomáliu.

SkryťVypnúť reklamu

Alebo sa len vyčerpali nápady, keďže aj pieseň pre hluchonemých už vynašiel niekto iný?

Jozef Kuric

Jozef Kuric

Bloger 
  • Počet článkov:  333
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Odpočúvač ľudských príbehov, sliedič reality, predčítač, bloger majúci záľubu v literatúre a občasný fúkač bublifrkov, s prechodným pobytom v daždivom Maconde a na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNa cesteSranda musí byťBulvárŠkolstvoPolitická realitaHudobná sekciaZápisky a spomienkyNázoryPokus o literatúruCogito ergo...Tvorivosť

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu