Ďurindovi je vyčítané, že sa spojil s politickou stranou, ktorá často verejne hlása otvorený nacionalizmus a iné nebezpečné -izmy, medzi iným aj alkoholizmus. Prepieraná je aj jeho naivita, ktorou svoje rozhodnutie ospravedlňuje. Je teda Ďurinda nacionalista a naivný prostáčik? Je takáto osobná duševná tragédia výsledkom krízy stredného veku, alebo dokonca predčasného starnutia? Aj plytká sonda do jeho hudobnej kariéry by mohla všetko vysvetliť. Zamerajme sa teda na obe identifikované osobné črty.
Nacionalistická črta jeho tvorby
Kapela pod vedením Maťa Ďurindu sa už od svojho počiatku snažila vymedziť voči ostatným skupinám zovňajškom a celkovým prejavom. Kým ostatné československé rockové zoskupenia imitovali svoje západné hudobné vzory, Ďurinda a Tublatanka išli svojou vlastnou cestou.


Že to bola cesta otvoreného nacionalizmu, dokazuje asi najcharakteristickejšia črta ich profilácie, ktorú reprezentovali ich odevy. Prostredníctvom hudobných kostýmov skupina odkazovala na ľudové tradície, pričom tak členovia prejavovali hrdosť na plebejskosť slovenského národa. Ľanová košeľa, výšivka a krpce sa tak stali ich imidžovým výkrikom namiereným proti kapitalizmu, imperializmu, čechoslovakizmu a čuduj sa svete aj globalizmu.
Raná naivita prezentovaná prostredníctvom textov
Autorom textov bol síce Martin Sarvaš, ale Ďurindova identifikácia s nimi, bola viditeľná a prezentovaná aj oduševneným prežívaním počas koncertných vystúpení. V podstate každý z legendárnych albumov obsahoval hit, ktorý by pokojne mohol byť hymnou naivných idealistov. Za zmienku stoja skladby ako: Vo veľkej škole dní, Pravda víťazí , Môj starý dobrý kabát, Prišiel môj čas a iné.
S odstupom času naozaj nie je vidieť rozdiel medzi raným textom Tublatanky:
„Vezieme lásku, vezieme pravdu k vám,
Vezieme krásky, každá nám synov dá.
Vezieme piesne, tam niekde do mrakov
Vezieme múdrosť, tam kde niet vojakov",
a súčasnými vyjadreniami samotného Ďurindu, že Slota odovzdáva štafetové kolíky novej generácii a zmizne niekam do ...Dalmácie, a že prípadní poslanci SNS „podporia domácu hudobnú scénu v parlamente. Prídu s návrhom zákona na podporu domácej hudby všetkých žánrov a zároveň prinesú nový kvalitný zákon o sponzoringu".
Paradoxný fakt na záver
V kontexte so súčasnými politickými a spoločenskými udalosťami je kuriózny aj názov Ďurindovej kapely. Názov skupiny totižto pochádza z knihy Tarzan, v ktorej Tublat predstavuje meno adoptívneho Tarzanovho gorilieho otca.
Podobnosť so slovenskou politikou čisto náhodná?
Tento článok som stiahol z titulky blogu, vzhľadom na neschopnosť niektorých čitateľov pochopiť satiru a môj zámer o hyperbolizáciu, aj napriek tomu, že pôvodne bol text zaradený do kategórie "zábava" a v mojej osobnej rubrike "sranda musí byť".