Dokonca sme sa dozvedeli, že táto otázka sa celé roky nerieši z toho dôvodu, že sme všetci pokryteckí, lebo nechceme vidieť pravdu a nenazývame veci pravými menami a za všetko vraj môžu liberáli a pseudodemokrati. Zaujímavé pre mňa však je, že po vypočutí dnes prezentovaných názorov SNS na túto problematiku, a prečítaní volebného programu inej strany, zisťujem, že práve tí najliberálnejší liberáli na Slovensku majú podobný program na riešenie rómskej otázky ako lídri SNS. Samozrejme názory nie sú úplne identické (niekoľko výraznejších rozdielov sa týka hlavne vzdelávania rómskej populácie) a predsa len predstavitelia SaS (pretože túto stranu som mal na mysli) používajú iný slovník a viac sofistikovanejšie riešenia. No o podobnosti názorov sa presvedčili asi aj predstavitelia SaS, ktorí nedávno obvinili stranu SNS z vykrádania ich riešení v tejto otázke.
Takže malé porovnanie.
Pre SaS neexistuje rómsky problém , ale problém tzv. SOS (sociálne odkázaných spoločenstiev). Pod touto skupinou obyvateľstva SaS rozumie takých občanov, ktorí dlhodobo žijú v sociálnom pásme chudoby až biedy a sú odkázaní na pomoc štátu, často nemajú ukončené základné vzdelanie, nemajú základný štandard bývania a často sa podieľajú na kriminalite.
SNS má skoro podobný názor, až na to, že rómsky problém nazýva skôr ako cigánsky, alebo dokonca ako problém asociálov, ktorí žijú v špinavých osadách, nepracujú, priživujú sa na štátnej pomoci, sú nevzdelaní a krádežami a trestnými činmi terorizujú majoritu.

Aké sú riešenia?
SNS žiada prísnejšie dodržiavanie zákonov, vymožiteľnosť práva, zvýšenie policajnej kontroly v osadách (namiesto obťažovania slušných občanov políciou napríklad cestnými kontrolami). Ďalej SNS žiada, aby si títo ľudia plnili rodičovské povinnosti, pričom dávky si musia zaslúžiť, to znamená odpracovať. Pracovať môžu priamo vo svojich osadách na poľudštení svojho zdevastovaného prostredia. Sociálne dávky sa musia dostať hlavne k deťom, ktoré musia byť sýte a oblečené, lebo nie je mysliteľné, aby deti aj v mraze behali s holými zadkami. SNS ešte navrhuje zaviesť štatistiky o kriminalite a delikvencii, aby bolo jasné koľko Rómov sa v skutočnosti na kriminalite podieľa.
SaS vo svojom volebnom programe podobne konštatuje, že občania zo SOS majú vážne nedostatky v hospodárení s peniazmi, žijú prítomnosťou, nemyslia na budúcnosť a tak minú všetky dávky naraz. Preto SaS navrhuje zaviesť systém E-pay kariet pre každého poberateľa dávky v hmotnej núdzi, s ktorými by sa malo dať platiť za tovar a služby a mali by určený denný limit. Ďalej SaS poukazuje na to, že obyvateľstvo zo SOS má problém rešpektovať zákony, vymožiteľnosť práva v SOS komunitách je problematická a polícia rieši až dôsledky porušovania zákonov. Aj z toho dôvodu SaS navrhuje využívať verejnoprospešné práce ako formu trestu, finančné sankcie by mal páchateľ z prostredia SOS odpracovať. No a paradoxne SaS chce tiež zaviesť štatistiky kriminality. V tomto bode sa však SNS a SaS rozchádzajú asi najviac, kým podľa SNS štatistiky kriminality dokážu vysoký podiel rómskych spoluobčanov na kriminalite, tak podľa SaS takéto štatistiky s určitosťou napomôžu odstrániť démonizáciu rómskej kriminality.
Tak načo nám je potom SNS, keď riešenia tzv. rómskeho problému ponúkajú aj iné, povedzme "normálnejšie" politické strany (aj keď treba priznať,že SaS ešte o svojej "normálnosti" tiež nepresvedčila).