Školy nepotrebujú zákon o vlastenectve

Dnes sa opäť rokuje o tzv. vlasteneckom zákone z dielne SNS. Hlasovanie na dnešný termín presunul predseda parlamentu Pavol Paška potom, čo pri predchádzajúcom hlasovaní nebola snemovňa trikrát po sebe uznášaniaschopná. Aj keď predkladatelia zákon o vlastenectve už dostatočne okresali, v rezorte školstva aj tak trvajú na viacerých novotách. Napríklad by na školách mala na začiatku týždňa vyhrávať hymna, pretože poslanci SNS sú presvedčení, že vypočuť si hymnu treba deťom umožniť častejšie, aby ju nepočuli len počas vysielania športových prenosov. Zmeniť sa majú aj triedy na štátnych školách, pribudnúť by do nich mali štátne znaky, zástava, text hymny a preambuly ústavy. Prekladatelia sa vyjadrujú, že ak by zákon prešiel, výchova k vlastenectvu sa má stať súčasťou osnov všetkých stupňov školskej vzdelávacej sústavy. Ako pracovníka školstva ma zaujíma práve jeho aplikácia v tomto rezorte. O kontraproduktivite a zbytočnosti takéhoto zákona som sa síce už raz na mojom blogu vyjadroval, no teraz sa pokúsim pridať aj pár skutočných dôkazov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (39)

Začudovať sa treba v tom momente, keď tvorcovia zákona hovoria o potrebe zahrnúť vlasteneckú výchovu do učebných osnov. Je prekvapujúce, že SNS riadiaca rezort školstva si nevšimla, že vlastenecká výchova ako jedna zo zložiek výchovného procesu už v školstve dávno existuje, je súčasťou aj školskej reformy, ktorú spustil práve nominant SNS. Pre školstvo je v súčasnosti najdôležitejší Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (práve z dielne ministerstva školstva), v ktorom je vlastenecká výchova definovaná v § 4. Podľa tohto zákona je jedným s cieľov výchovy a vzdelávania: „ posilňovať úctu k rodičom a ostatným osobám, ku kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu, ktorého je občanom, k štátnemu jazyku, k materinskému jazyku a k svojej vlastnej kultúre". Podľa zákona sa výchovno-vzdelávací proces v školách a školských zariadeniach uskutočňuje podľa výchovno-vzdelávacích programov, ktoré obsahujú osnovy jednotlivých predmetov. Zákon pozná dva typy vzdelávacích programov a to štátny vzdelávací program a školský vzdelávací program. Štátne vzdelávacie programy (ďalej len ŠVP) vymedzujú povinný obsah výchovy a vzdelávania v školách, ktorý smeruje k nadobudnutiu žiackych kompetencií. ŠVP pre všetky typy škôl vydalo a zverejnilo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky, pričom v nich jasne zadefinovalo požiadavky, ciele a obsah vzdelávania a výchovy, ktoré sa potom následne premietajú do školských vzdelávacích programov (ŠkVP).
Aj samotná vlastenecká výchova sa ako jeden z hlavných cieľov a prierezových tém objavuje veľmi významne vo všetkých stupňoch vzdelávania samozrejme v primeranej forme k veku vzdelávaných. Pre ilustráciu napríklad vyberám gymnaziálny štátny vzdelávací program, ktorý má štátom určených 7 povinnými vzdelávacích oblastí. V podstate cez každú z týchto oblastí prechádza niekoľko prierezových tém, a medzi nimi aj vlastenecká výchova. Preto nie je nutné zavádzať ďalšie oblasti, alebo nebodaj nový vyučovací predmet. Tvorcovia ŠVP pre gymnáziá zapracovali vlasteneckú výchovu do vzdelávacej oblasti „Jazyk a komunikácia", pričom vzdelávanie v danej vzdelávacej oblasti smeruje k utváraniu a rozvíjaniu kľúčových kompetencií tým, že vedie žiakov k:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

• príprave všetkých žiakov tak, aby sa stali zodpovednými občanmi, schopnými
podieľať sa na rozvoji demokratickej spoločnosti, solidarity, pluralizmu a kultúrnej
otvorenosti,
• pochopeniu vzdelávania v príslušnom jazyku ako svojbytnému historickému javu,
v ktorom sa odráža historický a kultúrny vývoj národa a zároveň ako významný
zjednocujúci činiteľ národného spoločenstva a ako dôležitý prostriedok
celoživotného vzdelávania,
• zvládnutiu základných pravidiel medziľudskej komunikácie daného kultúrneho
prostredia a nadobudnutiu pozitívneho vzťahu k jazyku v rámci interkultúrnej
komunikácie,
• nadobudnutiu vzťahov k slovesným umeleckým dielam, k vlastným čitateľským
zážitkom, k rozvíjaniu svojho pozitívneho vzťahu k literatúre a k ďalším druhom
umenia vychádzajúcich z umeleckých textov a rozvíjaniu svojich emocionálnych
a estetických cítení a vnímaní,
• pestovaniu vedomia jazykovej príslušnosti k istému etniku, pocitu jazykovej
príbuznosti a spolupatričnosti s inými etnikami, prostredníctvom ovládania normy
spisovného jazyka viesť žiakov k zvyšovaniu jazykovej kultúry ich verbálnych
ústnych i písomných jazykových prejavov.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejmosťou je vlastenecká výchova vo vzdelávacej oblasti „Človek a spoločnosť", ktorá obsahuje predmety ako dejepis, náuka o spoločnosti a geografia. Podľa predmetného ŠVP cieľom týchto predmetov je, aby sa žiaci zoznámili s najvýznamnejšími historickými, geografickými a spoločenskými procesmi a javmi, ktoré sa premietajú do každodenného života, aby sa naučili o minulosti svojho národa a národov Európy, aby spoznali prírodné aj spoločenské charakteristiky svojej vlasti a regiónov sveta, čo má vplývať na utváranie pozitívnych občianskych postojov. Majú tak získať pozitívny vzťah k vlasti a súčasne rozvíjať a upevňovať si vedomie príslušnosti k európskemu civilizačnému a kultúrnemu prostrediu. Takýmto spôsobom vzdelávacia oblasť vedie k úcte k vlastnému národu, k rozvíjaniu vlastenectva ako súčasti historického vedomia.

SkryťVypnúť reklamu

Takto by sa dalo pokračovať aj v vzdelávacej oblasti „Človek a hodnoty" a čudujme sa svete aj v vzdelávacej oblasti „Zdravie a pohyb", kde sa očakáva, že absolventi si utvrdia svoje zdravie a budú tak nápomocní pri budovaní spoločnosti a budú v budúcnosti „schopní racionálne konať pri prekonávaní prekážok v situáciách osobného a verejného ohrozenia".

Som presvedčený, že vlastenecká výchova na školách je už dnes naozaj dostačujúca, a už v súčasnosti má dostatočnú legislatívnu podporu. K samotnej vlasteneckej výchove napomáha aj samotná klíma každej školy, na pôde aj bez existencie vlasteneckého zákona nemôže chýbať štátna vlajka, v každej triede a odbornej učebni musí byť na stenách štátny znak, v knižniciach škôl nechýbajú desiatky výtlačkov Ústavy SR. Ďalej každá škola organizuje vlastné podujatia, záujmovú činnosť a mimoškolské aktivity (vlastenecké, odborno-poznávacie exkurzie, pripomienky pamätných dni, štátnych sviatkov, osobností, besedy, návštevu divadelných predstavení atď.). Ešte aj dnes sa v triedach vyrábajú nástenky, ktoré majú často vlastenecký obsah, napomáhajúc tak vlasteneckej výchove na školách. Preto sa pýtam, aký má vlastne zmysel zavádzať výchovu k vlastenectvu na školách novým vlasteneckým zákonom?

Jozef Kuric

Jozef Kuric

Bloger 
  • Počet článkov:  333
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Odpočúvač ľudských príbehov, sliedič reality, predčítač, bloger majúci záľubu v literatúre a občasný fúkač bublifrkov, s prechodným pobytom v daždivom Maconde a na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNa cesteSranda musí byťBulvárŠkolstvoPolitická realitaHudobná sekciaZápisky a spomienkyNázoryPokus o literatúruCogito ergo...Tvorivosť

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu