
Keďže väčšina známych slovenských futbalových klubov oslávila storočnicu, je dokázateľné, že počiatky slovenského futbalu treba hľadať ešte v Rakúsko-Uhorskej monarchii. Vznik futbalu v monarchii súvisel so vznikom športových klubov koncom 19.storočia. Športové kluby mali svoj základ v športových spolkoch, ktoré sa venovali rôznym odvetviam telesnej kultúry. Takýmto prvým vskutku moderným športovým klubom na území Slovenska bol Bratislavský veslársky klub (Pozsonyi Hajós Egylet - PHE) založený v roku 1862, bol to zároveň prvý veslársky klub v Uhorsku. Ale skutočným priekopníkom organizovaného futbalu bol Bratislavský telocvičný spolok (Pozsonyi Torna Egylet - PTE). Bol založený v roku 1880 na pôde dnešnej Petržalky, spočiatku pestoval hlavne šerm, no neskôr do svojich činností zavádza aj futbal. Je veľmi pravdepodobné, že práve na petržalskom brehu Dunaja, sa u nás objavila prvá futbalová lopta. Doputovala k nám z blízkej Viedne, kde založili v hostinci Hohe Warte prvý futbalový klub v monarchii.

Sediaci futbalisti sú členovia PTE Bratislava, stojaci rad WAC z Viedne (1899)
Prvý skutočný zápas však videli diváci v Prešove 25. mája 1898, keď dva budapeštianske kluby - Óbudai Tornaegylet a Budapesti Tornaclub odohrali exhibičný zápas na vojenskom cvičisku Kamenec. Podľa oficiálnej stránky futbalového klubu 1. FC Tatran Prešov zorganizoval tento zápas František Pethe, zakladateľ prešovskej telovýchovy a profesor telocviku na gymnáziu. Organizátori vraj boli nútení rozhrabať krtince, pozbierať kravský trus, potom vyrobili drevené lavičky pre čestných hostí a drevené rozoberateľné futbalové bránky. Prešovskí usporiadatelia však stáli aj za najvýznamnejším prešovským športovým klubom, ktorý založili ešte v roku 1896 pod názvom Prešovský telocvičný a šermiarsky spolok (Eperjesi Torna és Vívó Egylet - ETVE). Práve tento klub, zaviedol po nimi zorganizovanom exhibičnom zápase, futbal do svojej činnosti. Už v roku 1899 sa jeho futbalisti zúčastnili futbalového turnaja, ktorý zorganizoval neoficiálny priekopník futbalu PTE Bratislava. František Pethe priviedol svoj tím do Bratislavy, kde oba celky zohrali 22. mája 1899 prvý zápas našich celkov. Hralo sa v Petržalke a mužstvo PTE vyhralo 2:1.
Postupne vznikali podobné spolky a kluby aj v ďalších mestách, ktoré sa zameriavali najskôr na tradičné športové aktivity (veslovanie, šerm, korčuľovanie, tenis, telocvik), ale zároveň sa stále viac presadzoval aj futbal.
Na západnom Slovensku má bohaté športové tradície Trenčiansky športový krúžok (Trencsenyi sport - kőr), v ktorom sa okrem veslovania a korčuľovania začali venovať aj futbalu. Futbal sa však v tomto športovom klube neujal, čo viedlo k založeniu nového klubu (Trenčianskeho telocvičného spolku), organizovaného podľa PTE Bratislava, v ktorom mal mať futbal rozhodujúce postavenie. Veľké športové tradície má aj Banská Bystrica, tu vznikol ešte v roku 1893 Banskobystrický športový klub (Besztercebánya Sport Club - BSC), v ktorom na prelome storočí prevládol futbal. Na strednom Slovensku potom príklad Banskej Bystrice nasledovali športové kluby vo Zvolene, v Banskej Štiavnici, v Kremnici a od roku 1906 sa preslávil aj športový klub Concordia v Ružomberku. Tento klub sa začal s futbalom zoznamovať v rokoch 1902-1903, pričom podľa tradície jeho rozvoju prispeli talianski robotníci z textilných závodov.
Postupne sa futbal presadzoval aj v dnešnej metropole východného Slovenska a to prostredníctvom Košického atletického klubu ( Kassai Atlétikai Club), v ktorom sa aj napriek názvu pestoval práve futbal a košickí futbalisti sa od roku 1910 stali najlepšími na východnom Slovensku.

Futbalisti Košického atletického klubu
Pred prvou svetovou vojnou sa futbal postupne udomácňoval aj v iných novovznikajúcich kluboch, a to napríklad v Krúžku žilinských športovcov ( Zsolnai testgyakorlók kőre ), v Nitre v Atletickom klube (Atletikai Club - AC) a aj v Trnavskom atletickom klube (Nagyszombati Atletikai Club). Všetky menované športové kluby síce vznikali za účelom pestovania tradičných športov, ale pod vplyvom populárnosti futbalu v západnej Európe a hlavne na Britských ostrovoch, sa vo všetkých menovaných kluboch tesne pred prvou svetovou vojnou začal presadzovať práve futbal. Práve v tomto období sa asi vo všetkých mestách, kde má aj dnes futbal bohaté tradície, vyprofiloval tento kolektívny šport ako hlavný šport a zdroj zábavy pre masy zároveň. Skutočné zápasy a súťaže sa začali potom po vojne v prvorepublikovom Československu, keď sa Československo stalo aj členom FIFA.