Prečo by EÚ mala masívne investovať do fúzie?

Ľudstvo vynakladá asi 100x viac peňazí na dotácie a subvencie na ťažbu fosílnych palív, ako tvoria investície do fúzie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Ako píše Timothy Snyder. Parafrázujem: Nič neodzrkadľuje absurdnosť našej civilizácie viac ako prostý fakt, že ľudstvo vynakladá asi 100x viac peňazí na dotácie a subvencie na ťažbu fosílnych palív, ako tvoria investície do fúzie.

Podľa iných prepočtov je to dokonca minimálne 200-300x viac. Dotácie na ťažbu fosílnych palív tvoria globálne vraj až 5% svetového HDP to je cez 7 biliónov dolárov. Aspoň podľa dát svetovej banky a MMF(zdroj). Opakujem, hovoríme len o dotáciách a subvenciách, nie o celkovom obchode s fosílnym palivom. To len aby sme za liter benzínu neplatili cez 3€. Dotácie sú všade, a tie najväčšie práve v oblasti fosílneho biznisu! Ten má pod palcom  v mnohých krajinách aj verejnú mienku, euroskeptikov, klimaskeptikov a kopu médií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže by sme si na úvod mali naliať čistého vína, založeného na tvrdých faktoch a aritmetike. Každý deň sa stretávame vo verejnom priestore aj z úst politikov a rôznych „green deal“ bijcov, s chybnými a zaužívanými naratívmi o umelom dotovaní zelených energií, umelom pretláčaní elektromobilov. Toto šíria väčšinovo ľudia nacicaný a fosílny biznis a „tradičný“ priemysel a kopa rôznych „užitočných idiotov“ na sieťach. S hlúpymi názormi sa stretávam dennodenne. Dookola sa opakujúce nezmysly s jedným záverom -za každú cenu zachovania energetického statusu quo.

Na dotácie a subvencie spojenými s ťažbou fosílnych palív ide viac peňazí, ako na celú zelenú globálnu energetickú transformáciu energetiky vôbec. Inými slovami na to, aby bolo rentabilné niekde vyťažiť, spracovať a transportovať fosílne palivo a aby sme my boli schopní natankovať benzín za 1,70€/liter sú potrebné masívne dotácie a subvencie. Vyššie som napísal, že je to na úrovní až 7 biliónov USD. Napr. v roku 2024 tvorili všetky globálne investície do transformácie do zelenej energetiky „len“ 2,1 bilióna dolárov. V tejto množine sú ale všetky opatrenia, vrátane zateplenia budov, výstavby veterníkov, solárnych panelov, podpora elektromobility, zachytávanie uhlíka, biomasa, čistá lodná doprava,  aj investície do jadra, vodíka v neposlednom rade aj fúzie.

SkryťVypnúť reklamu

T.j. a na toto všetko ľudstvo vynakladá zhruba 3x menej prostriedkov ako tvoria dotácie pre fosílny biznis. A povšimnite si, že gro z týchto investíicí má na svedomí Čína. Áno tá Čína, ktorá je obviňovaná z toho že nič nerobí, zelené energie má na háku a my v EÚ vraj zachraňujem svet. Takže to je blbosť. Čína masívne investuje do zelených energií, a to dokonca viac, ako všetky ostatné najväčšie ekonomiky. Samozrejme vrátane EÚ a USA. Nie som nejaký „obdivovateľ“ Číny, len proste prezentujem tvrdé čísla, ktoré neklamú. (zdroj).

Investície do "zelených" riešení komplet. Celkovo ide stále o menej peňazí, ako sa ročne dotujú fosílne energie.
Investície do "zelených" riešení komplet. Celkovo ide stále o menej peňazí, ako sa ročne dotujú fosílne energie.  (zdroj: Bloomberg)

Toto nezabudnite podotknúť v každej diskusii, kde sa roduverní euroskeptici aj liberálni ekonómovia  zavzdušňujú ako dotácie krivia trh a ničia náš „tradičný fosílny priemysel“, ako nám Green deal zdražuje energie a ako sa treba hodiť do náruče Rusku pre jeho lacné, samozrejme fosílne energie.

SkryťVypnúť reklamu

Existuje avšak jeden zdroj, ktorý dokáže započať skutočnú energetickú transformáciu. Tým zdrojom bude jedine fúzia. Fúzia je budúcnosť energetiky, možno aj osídľovania vesmírnych objektov, a nevídanej expanzie.

Budúcnosť energetiky je jednoznačne premeniť čo najmenej hmoty, na čo najväčšiu energiu.  V jadre atómu sú koncentrované neskutočné množstvá energie. Konkrétne v jednej pelete uránu o veľkosti končeka prsta je energia o ekvivalente 560 litrov ropy, alebo 1 tony čierneho uhlia, alebo takmer 500m3 zemného plynu. Ďalšia vec je priestorová náročnosť. Veterná elektráreň potrebuje na vyrobenie rovnakého množstva jednotiek energie zhruba 360x väčší priestor. Výhodou však je, že mnohé veterné parky sú v plytkých moriach, kde je ich význam opodstatnený. Fúka tam najviac a nezaberajú pôdu na súši.

SkryťVypnúť reklamu

Len z 1 Kg fúzneho paliva by sa dala uvoľniť energia o ekvivalente 5000 sudov plných ropy. To by predstavovalo energetickú revolúciu, aká nemá v celej ľudskej histórií obdoby.
Len z 1 Kg fúzneho paliva by sa dala uvoľniť energia o ekvivalente 5000 sudov plných ropy. To by predstavovalo energetickú revolúciu, aká nemá v celej ľudskej histórií obdoby.  (zdroj: DALL-E (vizualizácia 5000 sudov) )

1 gram fúzneho paliva v podobe deutéria obsahuje 300 GJ energie. To je zhruba 80 000 Kwh energie. Priemerná domácnosť na Slovensku má ročnú spotrebu elektriny na úrovni cca 5000 kwh. Jeden gram fúzneho paliva by vystačil na ročné energetické potreby malej bytovky. Z 1 Kg fúzneho paliva by sme fúziou dokázali uvoľniť a využiť energiu o ekvivalente 6 545 000 litrov ropy, to je ekvivalent 55 000 záhradných sudov plných ropy. Alebo jeden Kg zodpovedá 6 miliónom Kg zemného plynu čo je asi 7 240 000 m3 plynu. Priemerná ročná spotreba veľkej dvojpodlažnej administratívnej budovy na kúrenie je zhruba 6500 m3 plynu ročne. Takže 1Kg deutéria, by napr. teoreticky vystačilo na kúrenie veľkej dvojpodlažnej budovy na vyše 1100 rokov. Alebo to zodpovedá 10 000 tonám uhlia. Áno toto je fúzia.

Fúzia premieňa hmotu na energiu v zmysle Einsteinovej rovnice E=mc2, naproti tomu energia uvoľňovaná z fosílneho paliva je len zväčša energia z uvoľňovania chemických väzieb. Napr. na uvoľnenie rovnakého množstva energie z hmoty ako v prípade fúzie by bolo potrebné spáliť napr. 12 milionkrát viac benzínu a pod.
Fúzia premieňa hmotu na energiu v zmysle Einsteinovej rovnice E=mc2, naproti tomu energia uvoľňovaná z fosílneho paliva je len zväčša energia z uvoľňovania chemických väzieb. Napr. na uvoľnenie rovnakého množstva energie z hmoty ako v prípade fúzie by bolo potrebné spáliť napr. 12 milionkrát viac benzínu a pod.  

Zásoby deutéria sú vo svetových oceánoch v podobe ťažkej vody prakticky nevyčerpateľné. Zásoby by napr. pre súčasné energetické potreby ľudstva vystačili na 8 miliárd rokov. Dokonca skôr dôjde fúzne palivo na Slnku, akoby sa mali minúť zásoby paliva na zemi, takže paradoxne de facto je potenciál fúzneho paliva väčší ako u obnoviteľného zdroja energií, prakticky nevyčerpateľný. Pri čerpaní deutéria z morskej vody, zhruba 2 Kg paliva denne pre elektráreň o výkone 2 000 MW, dôjde len k nepatrnej zmene koncentrácií morskej vody v bezprostrednom okolí elektrárne, ktorú prírodné procesy ihneď prúdením vyrovnajú. Pre získanie paliva bude stačiť takejto elektrárni prečrpať 60m3 denne, pričom 59,998 m3 sa vráti späť do oceánu. Za mesiac bude stačiť prečerpať a získať palivo akoby z jedného plaveckého bazénu. Odpadom takejto elektrárne bude asi 1Kg hélia denne. Prirodzený únik hélia do vesmíru zo zeme činí napr. 90 miliónov Kg ročne, a je to úplne neškodné.

Ľudstvo a najmä EÚ by mala v záujme svojho prežitia jednoznačne čo najviac zdrojov nasmerovať do fúzie. Pre EÚ by vývoj fúzie mohol znamenať jednoznačne akúsi renesanciu. Návrat ku kolíske civilizácie a svetovej veľmoci. Okrem toho by sme získali 100% čistú a obnoviteľnú energiu, bez enormnej závislosti na pochybných režimoch a fosílnych palivách. Ak by EÚ ako prvá spojazdnila fúziu, jednoznačne by sa stala opäť globálnou superveľmocou. Kto ovláda energiu, ovláda svet. EÚ by ovládnutím fúzie nepotrebovala už nikdy v živote žiadnu ropu, žiaden plyn ani uhlie. Úplne by sa dokázala odstrihnúť od ropy a fosílneho paliva, ktoré je momentálne hlavne v rukách autoritatívnych režimov.

Samozrejme z hľadiska geopolitiky si to nikto nepraje. Nikto ani USA, ani Čína a už vonkoncom nie Rusko, ktoré azda jediné je závislé hlavne na vývoze surových fosílnych palív. Ak by skončili fosílne paliva, jednoznačne skončí Rusko. To je matematická istota. Preto dezinformácie a mnoho akože „alternatívnych médií“ jednoznačne obsahujú aj naratívy proti Green Dealu, proti zeleným energiám, proti elektromobilite a proti všetkému, čo by nás oddialilo od fosílnych dinosaurov. Zamyslite sa nad tým, ak budete najbližšie niekde svedkami diskusií o „nevýhodnosti“ zelených a čistých energií.

Zatiaľ je ešte stále fúzia v plienkach. Bohužiaľ, no môžeme jednoznačne očakávať, že ako bude vývoj a efektivita napredovať, že tieto útoky začnú aj proti fúznej energetike. Budeme z dezinfowebov dennodenne počúvať o nebezpečenstve. Objem a studnicu tejto kreativity si nedokážem zatiaľ predstaviť, ale tá sa určite dostaví s veľkou pompou.

 

Jozef Kurty

Jozef Kurty

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  110x

Zaujímam sa o environmentálnu filozofiu, politickú filozofiu, spoločenskú mentalitu a kritické myslenie, ako ex-konšpirátor. Politické názory a vzory: Masarykovský: Demokratický humanizmus, kooperácia a spolupráca konzervatívcov aj liberálov. Neznášam škatuľkovanie ľudí, čiernobiele videnie sveta a názorových fanatikov na oboch stranách spektra. Výskumy a vzdelanie: Prírodovedecké odbory, Klimatológia, Energetika, klimatická zmena, Obnoviteľné zdroje energie ,úspora energií etc. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu