reklama

Rím pri 40 stupňoch nekolaboval

K moru sa išlo cez ulicu Cavallo morto (mrtvý kôň), križovali ju Via Ruggero Leoncavallo a Via Giuseppe Verdi. Na dvore Via Margutta 51 som stretol štíhlu blondínu vtipného fešáka – Audrey Hepburnovú a Gregory Pecka, how are you?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Do chrámu sv. Petra mi dovolili vojsť až na piaty pokus. Na krátke nohavice som si natiahol dlhé, veci z krátkych pískali. Vnuci sa tešili, že vchod k Ústam pravdy už zavreli, vraj nedávno mame klamali. Iba cez mreže videli tváre ľudí, ktorí tiež cigánili. Pri pápežskom paláci v Castelgandolfo nad jazerom Lago di Albano dron snímal vášnivé bozky pod závojom mladomanželov v stredných rokoch. Nesekírovali ich svokry, ale fotografista, kameraman, režisér a pilot dronu. Romantiku pokazila spálená pizza bianca, ktorá sa premenila na pizzu neru, keď sa kuchár zarozprával a dal nám ju come regalo (ako dar). Nebolo ľahké vybrať si zmrzlinu zo 150-tich možností, ani nájsť dobré miesto na získanie spiatočného lístka k Fontáne di Trevi. Okolité ulice sú preplnené, svedomití rodičia mali dlhými bužírkami priviazané o ruky po dve deti. Fontána fascinuje od r. 1762, denne sa z nej vyberie asi 3000 Euro. Na vrátnici konzervatória Santa Cecilia syna spoznali, na ulici znel spev, husle a klavír. Tieň na schodoch Piazza Spagna lemoval sediacich turistov - keď lízali zmrzlinu, policajt zapískal. Peknú čašníčku som pokladal za Slovenku, Rusku, či Ukrajinku, bola to Poľka. V kostolíku krstili dvojročného chalana. Niekoľkokrát ušiel, naháňali ho, keď mu kňaz obliekol košieľku, vyzliekol si ju a odhodil. Nakoniec ho krstný chytil a krst bol platný. Je pozoruhodné, že krízové Taliansko zasa vybudovalo nové autostrády, obchvaty a tunely, v ktorých sa navigátor nevyznal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Piazza Navona bola klasika - maliari, muzikanti, speváci, kúzelníci. Hitom bola prakom strieľaná vrtuľka s lampičkou. Po ohnivej šou umelec nešiel s klobúkom k ľuďom, ale stál v strede priestoru a čakal tých, ktorí ho odmenili. Stretli sme aj portrétistu Leona z Alžíra, ktorého obraz už dvanásť rokov visí v Dunajskej Lužnej. Keď mu portrétovaná predstavila tri ratolesti, ktoré sa medzitým narodili, srdečne sa s nimi zvítal. 

Na Piazza della Rotonda pri Panteóne na schodoch pred obeliskom sedel výber sveta. Obďaleč spieval country spevák, diváci ho počúvali a pozerali „one man šou“ nenápadného klauna. V zhustenom lieviku prechádzali rodiny s deťmi, vypasované dievky v minisukniach a ich potetovaní fešáci, dobre živených holohlavcov sprevádzali dámy so značkovými taškami. Starnúce vymaľované paničky dokazovali, že nestarnú, ich partneri s kryštálovými úsmevmi neúspešne tajili svoje roky. Je spravodlivé, že všetkým beží čas rovnako. Všade cítiť genius loci miest, ktoré v minulosti navštívili významné osobnosti. Keby preto všade dali pamätné tabule, nebolo by miesta pre okná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vtipný klaun tancoval s vnukmi. Kým som vytiahol mobil, hladkal už starých po plešinách, babky sprevádzal pod pazuchou, k ženám sa choval nonšalantne, pred rehoľníkmi sa modlil, rehoľníčkam dával svätožiaru z balóna. Urobil pár gest vyfešákovanému gigolovi v tmavých okuliaroch. Obecenstvo sa smialo, jeho atraktívna girl sa tešila fotografom. Indkám sa klaňal, Japonkám so zloženými rukami. Na korbu auta plného smetí, zobral divákom značkové tašky plné drahých vecí a „dával“ ich medzi odpadky. Keď všetci strnuli, popletené ich vrátil majiteľom. S Američanom si vymenil kovbojský klobúk za svoj zamastený. Nakoniec s mopom a nastaveným klobúkom chodil medzi ľudí a utieral z nich prach. Päť Euro, ktoré mu niekto dal, každému ukazoval, darovanú kreditku bez pinu veľkoryso vrátil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Fontána s obeliskom na ktorom je vraj popol Caesara, šumela a mne napadol Sergej Jesenin: „Šum rezeda a fiala, mne z duše ťarcha spadala...“

Dlhé nosy im nenarástli

Via Margutta 51

Aj päťcentovka platí?

Pizza nera come regalo

Conservatorium Santa Cecilia

Krst platil!

Umelec Leon z Alžíra
Umelec Leon z Alžíra (zdroj: Alexandra Miklošková)
Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Bloger 
  • Počet článkov:  286
  •  | 
  • Páči sa:  38x

Mám tri na štvrtú minus dva rokov (bŕŕŕ), 54-tí rok ženatý, štyri deti, dvanásť vnukov, troch pravnukov. Do r.1989 som bol vedec - matematik, potom politik, poslanec, prorektor, publicista, veľvyslanec v Taliansku (2000-2005), spisovateľ, závislák na FB. Od r. 2005 som dôchodca, vydavateľ najmä vlastných kníh (7), hudobno-dramatického CD-čka Ona, Ono a On, predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska. Pravidelne športujem, počúvam klasiku a rád sa smejem. Zabudol som, že od 11.3.2012 som sa stal poslancom NR SR a od 6.3.2016 som sa stal zasa slobodný človek, ktorému nedávno vyšla ôsma kniha: Ludia a doba -z môjho života (MarenčinPT). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu