Natália Carkova - ruská portrétistka pápežov

V internete som si prečítal články o oficiálnej portrétistke posledných troch pápežov, ruskej maliarke Natalii Carkovej. Prekvapilo ma, že autori iba citujú (alebo aj necitujú) fakty prevzaté zo zahraničnej tlače. Nakoľko Natáliu som v minulosti často stretal, mnohokrát navštívila aj akcie veľvyslanectva Slovenska v Ríme, pripájam niekoľko svojich postrehov o tejto talentovanej maliarke, spolu so skenami dvoch obrazov z jej prospektu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Obrázok blogu

Predstavila mi ju grófka Marisa Pinto Olori del Poggio, viceprezidentka klubu Diplomatia v Ríme a mecenáška kultúry. Natália Carkova (NC) bola v debatách vždy usmiata a skromná. Presadila sa v Ríme, ktorý navštevuje celý výtvarný svet so svojimi snami, ktoré sa iba málokedy splnia. Svedčí to o jej talente, ale aj ochote Talianov a reprezentantov Vatikánu akceptovať bez predsudkov talentovaných ľudí.

Narodila sa v r. 1967 v Rusku, absolvovala Akadémiu výtvarných umení v Moskve. Potom odišla do Talianska, v Ríme je od r. 1994. Jej obrazy sa zapáčili, isto k jej rastu prispel aj genius loci tohto prostredia, v ktorom mohla študovať a obdivovať diela mnohých majstrov výtvarného umenia. Atelier má na Piazza Barberini, veľmi ľutujem, že som si nenašiel čas akceptovať jej pozvania na návštevu tohto "pracoviska". Maľuje klasickou technikou, pretože pápežom protokol nedovolí "sedenia", maľuje ich na základe stretnutí a z fotografií. Po namaľovaní usmiateho 33-dňového pápeža Jána Pavla I., v Jubilejnom roku 2000 namaľovala portrét Jána Pavla II., ktorý mu darovala pri jeho 80-ke a ktorý ju urobil slávnym.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S oboma obrazmi som sa stretol na výstave "Portréty pápežov od 15. stor. po súčasnosť". Bolo to 13.2.2005 v paláci Braschi v Ríme. Výstava začala obrazmi pápežov s bradami, vo vznešených rúchach, často boli zamračení, dôležití, mocní. Neskorší vyzerajú prístupnejšie, sú jednoduchší, aj so skrytým úsmevom a dobrými očami. Pre dobrotu tváre som si zapamätal Pia IX., ktorý bol v histórii vo funkcii najdlhšie - 32 rokov (1846-1878), Leva XIII. (1878-1903) a Pia X. (1903-1914), deviateho z desiatich detí.

Portréty Jána Pavla I. a Jána Pavla II. boli vybraté do Vatikánskych múzeí a NC sa stala oficiálnou portrétistkou pápežov. Iné jej obrazy sú vo viacerých galériach sveta. NC namaľovala päť portrétov pápeža Wojtylu. Jeho obraz z paláca Braschi je olejomaľba na plátne veľkosti 120x180 cm. Podľa autorky vyjadruje "silný duch a aj utrpenie pápeža." V pozadí je silueta baziliky sv. Petra, oblaky vyjadrujú problémy sveta a cirkvi. Autorka prezradila dve "tajomstvá" o obraze: prvé je, že "jedná z brán na bazilike vyžaruje svetlo, je to Svätá brána, ktorá bola otvorená len v roku 2000", druhé je, že "pápež, ctiteľ Matky Božej, má na detaile svoje berly Madonu s dieťaťom."

SkryťVypnúť reklamu

Po voľbe Benedikta XVI. umelkyňu pozvali do Vatikánu k namaľovaniu portrétu nového pápeža. NC na ňom pracovala rok, pápeža zobrazuje v červenom rúchu, je to "symbol lásky, ktorá je jeho obľúbenou témou". Nad ním je holubica, symbol Ducha Svätého, pápež - teológ sedí v kresle Leva XIII. NC predstavila tento portrét Benediktovi XVI. na súkromnej audiencii.

NC je umelkyňa s mnohými objednávkami. Portrétovala už viacerých kardinálov, napr. P.Pouparda, E.C.Szoku, J.C.Taurana, ale aj exveľvyslanca Vatikánu v Taliansku A.C.Lanza di Montezzemolo, priora maltézskych rytierov Fra A. Bertie a býv. štátneho tajomníka ministerstva kultúry Talianska V.Sgarbiho. Pripravuje sa aj na portétovanie ďalších kardinálov: T.Bertoneho, L.Sandriho a S. Dziwisza. 

SkryťVypnúť reklamu

NC namaľovala aj obraz "Madona svetla", v ktorom zobrazila tajomstvá ruženca svetla, zavedeného Jánom Pavlom II.. Modlil som sa ho so stotisíc ľuďmi na námestí sv. Petra v čase smrti pápeža. Keď bol obraz hotový, pápež autorku pozval k sebe, aby mu vysvetlila svoju interpretáciu diela. Na záver jej povedal: "Nech žije ruské umenie!"

27.11.2002 som sa zúčastnil v Michelangelovom kostole Panny Márie Anjelov v Ríme predstavenia obrazu NC (220x150 cm) "Posledná večera". Obraz stál vpredu, mnohí sedeli dve hodiny pred ním. Predstavil ho kardinál Paul Poupard, predseda Pápežskej rady pre kultúru, potom o ňom hovorilo viacero odborníkov. Dielo vyjadruje napätie okamihu, keď Ježiš oznámil apoštolom, ze medzi nimi je zradca. Ježiš sedí chrbtom k obecenstvu a pozerá sa s otázkou aj na nás. Vľavo na obraze autorka odhŕňa záves súčasnosti, mystiku okamihu symbolizuje prítmie, oblaky, mesiac, schody,...

SkryťVypnúť reklamu

(Neskôr bol obraz predstavený aj v Miláne, v miestnosti, kde visí slávny obraz Leonarda da Vinciho Posledná večera. Za života sa takéto niečo podarí máloktorému umelcovi.)  

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Bloger 
  • Počet článkov:  286
  •  | 
  • Páči sa:  50x

Mám tri na štvrtú minus dva rokov (bŕŕŕ), 54-tí rok ženatý, štyri deti, dvanásť vnukov, troch pravnukov. Do r.1989 som bol vedec - matematik, potom politik, poslanec, prorektor, publicista, veľvyslanec v Taliansku (2000-2005), spisovateľ, závislák na FB. Od r. 2005 som dôchodca, vydavateľ najmä vlastných kníh (7), hudobno-dramatického CD-čka Ona, Ono a On, predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska. Pravidelne športujem, počúvam klasiku a rád sa smejem. Zabudol som, že od 11.3.2012 som sa stal poslancom NR SR a od 6.3.2016 som sa stal zasa slobodný človek, ktorému nedávno vyšla ôsma kniha: Ludia a doba -z môjho života (MarenčinPT). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu