God bless you, mister president!

Prejav prezidenta Trumpa na inaugurácii, ktorý si vraj písal sám, bol dobrý. Zaslúži si podrobnú analýzu, nie zaujatú a nekvalifikovanú, akú som sledoval na TA3. Bez nároku na úplnosť, uverejním pár myšlienok k tejto téme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (86)

Prezident zopakoval svoje hlavné tézy: „Príliš dlho bola pri moci skupina ľudí vo Washingtone, ktorá myslela len na svoje záujmy. Čas prázdnych rečí uplynul, súčasný stav skončil, odteraz v každom našom rozhodnutí bude Amerika prvá. Posilníme súčasné aliancie a vytvoríme nové, vykoreníme radikálny islamizmus...“ 

Trump povedal aj výrazy a vety, ktoré by Clintonová nikdy nepovedala - to si nikto nevšíma: „Všemohúci Stvoriteľ, národ chránený Bohom, Biblia hovorí - ako je dobre, keď Boží ľudia žijú v jednote“. Zakončil slovami: „Nech vás Boh žehná a Boh nech žehná Ameriku“. Je to tradičný záver prezidentov, aj Obamu, ale jeho činy boli s týmto želaním v rozpore.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď na inaugurácii rabín a biskup mali čítať Bibliu, komentátor TA3 povedal, že Sväté Písmo si necháme nabudúce a nechal ďalej kolegov mlátiť prázdnu slamu.

Keď veľkí speváci odmietli vystúpiť na slávnosti, hymnu zaspievala mladá dievčina. Dobre to zvládla, Američania spievali s rukou na srdci.

Amerika ma šancu hodiť spiatočku. Bol som tam osemkrát – v rokoch 1970-96. Pri prvej návšteve oslavovali 200 rokov samostatnosti. Bola to vtedy veľká zem, krajina veľkých možností, plná talentovaných a pracovitých ľudí, vedcov, spisovateľov, umelcov a športovcov. S nástupom „baby boomer generation“ to išlo dole vodou. Odmietali tradičné hodnoty, boli z najlepších univerzít, cítili sa privilegovanými, s veľkými príjmami a konzumným životom. Skončilo to veľkým zadlžením krajiny, s neokonzervatívcami v politike, so životom nad pomery, s vojenskými dobrodružstvami. 

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa slov nového prezidenta skončila politická korektnosť. Vo voľbách získal aj kresťanských voličov, takže korektnosť bude mať kresťanský pohreb. Trump chce byť prezidentom všetkých Američanov, najmä však tých, ktorí nie sú so súčasným stavom spokojní a chcú zmeny nutné pre svet, ktorý je ohrozený atómovým ničením. 

 Verím, že Amerika sa zasa zmení na „The big country“, na krajinu, v ktorej budú zasa vládnuť hodnoty slobody a demokracie, nielen peniaze, zisk a úspech za každú cenu. Verím, že vzťah USA a Ruska sa zlepší a zreálni, že v Rusku nebudú vidieť iba nepriateľa, ktorý za všetko môže, že vojna medzi mocnosťami nebude. To je hlavné posolstvo volieb a aj dnešného dňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj v našich médiách došlo ku kolektívnemu zlyhaniu, akoby sa nesnažili rozumieť, čo sa deje v USA. Víťazstvo Trumpa nevedeli prijať, ešte ani nezačal a už sa šíri myšlienka jeho „impeachmentu“.

Nespokojnosť Američanov so súčasným stavom nezachytili žiadne prieskumy? Za Wikileaks, ktorý zverejnil maily demokratov, videli iba ruských hackerov? 

V médiách a v internete padajú všetky hranice a tabu témy. Kvôli zisku prestali byť tajnosti v oblasti sexu, násilia a drog. Akčné a porno- filmy ohlupujú ľudí, stále sa posúva hranicami dovoleného. Ak to politici nechcú ovplyvniť, nech sa nečudujú, že aj v politike sa hranice tajnosti posunuli a že daňových poplatníkov zaujíma, na čo sa míňajú ich peniaze. Wikileaks dokazuje, že politici si musia dávať pozor na svoje vyjadrenia a tajné rozhodnutia, lebo ich prezradenie môže byť koncom kariéry. Vlády by sa mali snažiť konať transparentne, byť organizáciami pod sklenenou kopulou. Pápež Ján Pavol II. to povedal aj o cirkvi.

Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Bloger 
  • Počet článkov:  283
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Mám tri na štvrtú minus dva rokov (bŕŕŕ), 54-tí rok ženatý, štyri deti, dvanásť vnukov, troch pravnukov. Do r.1989 som bol vedec - matematik, potom politik, poslanec, prorektor, publicista, veľvyslanec v Taliansku (2000-2005), spisovateľ, závislák na FB. Od r. 2005 som dôchodca, vydavateľ najmä vlastných kníh (7), hudobno-dramatického CD-čka Ona, Ono a On, predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska. Pravidelne športujem, počúvam klasiku a rád sa smejem. Zabudol som, že od 11.3.2012 som sa stal poslancom NR SR a od 6.3.2016 som sa stal zasa slobodný človek, ktorému nedávno vyšla ôsma kniha: Ludia a doba -z môjho života (MarenčinPT). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu