Júlia Tymošenková, vitaj na slobode!

Líderku opozičnej strany Otčina, odsúdili v r. 2011 na 7 rokov odňatia slobody za „zneužitie moci s podpísaním zmluvy o dodávkach plynu s Ruskom". Trvala na svojej nevine, tvrdila, že prípad bol politicky vykonštruovaný, v politickej terminológii ho nazvali selektívnou spravodlivosťou. Dnes je Júlia, ktorá nikdy neodišla z politiky, slobodná. V Kijeve beží revolúcia, „nebeská stovka sa na to díva zhora", začína nová éra krajiny, oligarchom preveria majetky. ČT 24 dáva priame vstupy z Kijeva, prejav Tymošenkovej z vozíka, ktorá bude kandidovať za prezidentku. Česi robia v prospech Ukrajiny koncerty, posielajú im pomoc, na Slovensku je ticho, v televízii beží Panelák a iné trápnosti. Komunista Janukovyč je zosadený, voľby budú 25.mája. Rozpadu Ukrajiny treba zabrániť, neplatí buď-alebo, ale aj-aj, aj EÚ, aj Rusko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (94)
Obrázok blogu

Prípad Júlii dlho sledujem. Už 15.5.2012 som v pléne NR SR povedal, že „na základe súhlasu štyroch poslaneckých klubov, KDH, SDKÚ, strany MOST - HÍD a SaS navrhujem doplnenie programu schôdze o bod schválenia uznesenia k situácii expremiérky Julie Tymošenkovej. Návrh uznesenia bol poslancom rozdaný, po prerokovaní v zahraničnom výbore ho predložíme do pléna."

Poslanci Smeru návrh neodsúhlasili.

19.6.2012 som v NR SR požiadal o schválenie uznesenia, že NR SR vyjadruje znepokojenie nad situáciou expremiérky Júlie Tymošenkovej a žiada ministra zahraničných vecí SR o diplomatický dialóg v prospech dodržiavania ľudských práv menovanej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poslanci Smeru návrh neodsúhlasili.

21.3.2013 som v NR SR povedal, že „Slovensko často skloňuje ľudské práva, ale v konkrétnostiach, keď treba naozaj niečo povedať, väčšinou mlčíme. Pár krát som sa pokúsil o prijatie uznesenia v súvislosti s expremiérkou Tymošenkovou, bolo to vždy zamietnutie".

15. 5. 2013 som ministrovi zahraničia Lajčákovi v pléne položil otázku:

"Na výrok ESĽP z 30.4.2013 o väznení expremiérky J. Tymošenkovej reagovali spoločným vyhlásením podpredsedníčka EK Ashtonová a komisár Füle. Vyzvali ukrajinskú vládu o prehodnotenie jej situácie. Výrok ESĽP potvrdil jej status ako politického väzňa. Aj MZV USA a PZ RE vyzvali Ukrajinu za prepustenie Tymošenkovej. Nakoľko už trikrát sa mi nepodarilo presadiť do programu NR SR uznesenie o znepokojení nad situáciou expremiérky, žiadam vás o zaujatie stanoviska k tejto kauze."

SkryťVypnúť reklamu

Minister mi 16.5.2913 „chytil stranu", jeho odpoveď je na http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/ho_detail&MasterID=13436

Moja dodatočná otázka bola poďakovaním za otvorenú odpoveď. Povedal som, že „Váš názor nie je v parlamente rozšírený. Tretíkrát som dal návrh NR SR, kolegovia mi vykrikujú, že keď sa zasa s tým prihlásim, mal by som začať s tým, že Kartágo musí byť zničené."

Minister odpovedal, že „priatelia by si mali hovoriť veci na rovinu, že zahraničná politika je priestorom parlamentnej diplomacie a chce podporiť nás všetkých, aby sme ho využívali, lebo im to pomáha." Pekná odpoveď ale v parlamente - nula bodov.

SkryťVypnúť reklamu

3.9.2013 som v pléne NR SR navrhol, aby sa „do programu dostal bod, ktorý sa týka uznesenia o prenasledovanie kresťanov v Egypte. V zdôvodnení som povedal, že Rada vlády pre ľudské práva rieši dôležité témy pre svetový mier, ako napríklad gender filozofiu a LGBT problémy, ale to, že je tu Irak, že je tu Falun Gong, že tu je Sýria, kde za chvíľu začnú padať bomby, že tu je Egypt, že tu je Tymošenková, to odsúvame, o tom nehlasujeme a mlčíme."

Poslanci Smeru hlasovali ako obvykle.

29.10.2013 som navrhol plénu, aby prijalo uznesenie zahraničného výboru o Ukrajine, v ktorom sa žiada, aby pred podpísaním asociačnej dohody splnila podmienky EÚ. Komisár Füle nedávno v Kijeve pripomenul situáciu Tymošenkovej. Zasa som povedal, že „tento prípad som tu už trikrát márne navrhol na prijatie uznesenia."

SkryťVypnúť reklamu

12.12.2013 som to zasa požadoval. 13.12.2013 konečne koalícia a opozícia navrhla uznesenie o Ukrajine, neskoré a platonické. V rozprave k nemu som vystúpil jediný:

„Viacerí kolegovia mi radili, aby som nevystupoval, ale nevidím pre to dôvod, jedná sa o krajinu nám blízku. Je to náš sused, blízky slovanský národ, ktorý veľa trpel, veľa vie, prežil gulagy, hladomor, komunizmus, ktorý tam stále čiastočne vládne. Mnohokrát som Ukrajinu navštívil ako matematik, majú veľkú vedu, umenie, spisovateľov. Lesia Ukrajinka je slávna poétka, mám ju rád. Je to blízky národ, s ktorým naše vzťahy musia byť omnoho lepšie. Vládne tam ľavica, až príliš dočervena orientovaná. Pád Leninovej sochy, ktorá sme nedávno zažili a v postsocialistických krajinách už nebýva, je symbolický. Nedávno som bol v Užhorode na čele delegácie 11 spisovateľov. Bolo to pekné, krajina žije v biede, priemerný plat je 100 Euro. Obchody sú plné západných tovarov, ľudia si z toho nič nemôžu kúpiť. Nie sú spokojní s vládou a dávajú to najavo. Na druhej strane náhly vstup do EÚ môže Ukrajinu poškodiť. Zaplavia ju tovary z celého sveta. neprispeje to k jej stabilite. Som za podpis asociačnej dohody, ale pripomínam požiadavku EK, že justícia musí byť spravodlivá, nemôže sa stať, aby ich expremiérka bola vo väzení, aby sa jej vyhrážali ďalšími súdmi. Dúfam, že Ukrajina sa zbaví toho vreda a prepustí Tymošenkovú."

28.1.2014 som zasa navrhol do programu NR SR bod Súčasná situácia v Ukrajine. Povedal som, že je „katastrofálna, na hranici občianskej vojny, možno rozdelenia Ukrajiny s hrozbou tisícou utečencov idúcich cez Slovensko. Trikrát som sa pokúšal dať do pléna takýto bod, aj o Tymošenkovej. NR SR prijala pred mesiacom rezolúciu, ale odvtedy sa situácia podstatne skomplikovala a na báze EÚ, kde ide o voľný obchod, a Ruska, ktoré chce podporiť Ukrajinu, sa vedie zápas o jej budúcnosť. Obdivujem demonštrantov, ktorí dva mesiace sú na barikádach v zime. Uznesenie NR SR bolo oneskorené a nezaviazalo našich diplomatov a predstaviteľov konať."

Tento bod programu nebol poslancami Smeru schválený. Správa z návštevy Užhorodu je na http://jozefmiklosko.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=333532

Oslobodeniu Tymošenkovej som sa potešil. Pripil som si na ich revolúciu, že „selektívna spravodlivosť" skončila, aj keď cesta k mieru a prosperite bude ešte dlhá a tŕnistá. Som zvedavý, kedy preruší naša vláda mlčanie a privíta pád komunizmu na Ukrajine.

Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Bloger 
  • Počet článkov:  286
  •  | 
  • Páči sa:  50x

Mám tri na štvrtú minus dva rokov (bŕŕŕ), 54-tí rok ženatý, štyri deti, dvanásť vnukov, troch pravnukov. Do r.1989 som bol vedec - matematik, potom politik, poslanec, prorektor, publicista, veľvyslanec v Taliansku (2000-2005), spisovateľ, závislák na FB. Od r. 2005 som dôchodca, vydavateľ najmä vlastných kníh (7), hudobno-dramatického CD-čka Ona, Ono a On, predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska. Pravidelne športujem, počúvam klasiku a rád sa smejem. Zabudol som, že od 11.3.2012 som sa stal poslancom NR SR a od 6.3.2016 som sa stal zasa slobodný človek, ktorému nedávno vyšla ôsma kniha: Ludia a doba -z môjho života (MarenčinPT). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu