Novinársky hyenizmus alias niečo je v nás zhnité

Nič nie je na svete asi dôležitejšie ako informácie. Otázka je odkiaľ ich má človek získať. V tomto mojom blogu by som sa rád zameral na jeden fakt, ktorý ma v tom o čom som už dlho vedel len utvrdil. Viac ako 99 % novinárov by sa malo za svoju prácu hanbiť a radšej ísť robiť niečo iné. Respektíve v očiach svojich chlebodarcov robia prácu poctivo a zodpovedne. Veď titulka predáva. Veď čo iné dať ľuďom ako senzácie? Pod heslom : Dajte ľuďom chlieb a hry. Akurát, že ten chlieb tam chýba. Hier máme viac než dosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)
Obrázok blogu

Vo štvrtok 19.7.2012 som poslal do všetkých médií Tlačovú správu v tomto znení:

Akcia Occupy GP naberá iný rozmer. Aktivisti sa rozhodli, vzhľadom na arogantný a povýšenecký postoj vedúcich pracovníkov Generálnej prokuratúry k aktivistom a celej akcii Occupy GP, že dňa 20.7.2012 v čase od 12.00 do 15.00 uskutočnia fyzickú blokádu vchodu do budovy Generálnej prokuratúry. Týmto aktom chcú dať aktivisti jasne najavo, že vo svojich požiadavkách voči GP nemienia ustúpiť a s pribúdajúcim časom začínajú aj oni zvyšovať aktivitu a tlak voči GP. Je totiž nemysliteľné, že GP za posledné skoro 3 mesiace nepreukázala ani náznak ústretovosti a sebareflexie.
Za Occupy GP organizátori akcie

Na základe tejto informácie sa zbehli 20.7.2012 o 12.00 hod. novinárske hyeny v očakávaní senzácie. Čo na tom, že akcia Occupy GP trvá už viac ako 80 dní. Čo na tom, že aktivisti poukazujú na hnilobu v tomto štáte. Čo na tom, že Slovensko 22 rokov gniavi banda vyvolencov, ktorí sa pasovali do úlohy neohrozených a zakrývajú tie najhoršie trestné činy a nebojím sa povedať aj vraždy. Za celý ten čas nikoho akcia nezaujímala. Za celý čas sa tam totiž nič "zaujímavé" neudialo. A stačilo jedno jediné slovíčko a novinárov tam odrazu bolo viac ako samotných aktivistov.
Aký bol výsledok? Vzhľadom k tomu, že momentálne vedenie GP veľmi pozorne sleduje FB stránku akcie Occupy GP zabezpečili na 20.7.2012 o 12.00 stráženie bočného vchodu do GP policajtmi. Nič iné sme ani nečakali. Blokáda sa aj tak uskutočnila. Čiastočná. O čo väčšie však bolo sklamanie novinárov keď s žiadnej senzácii nedošlo. Keď všetko prebehlo bez incidentov s políciou, keď všetko dopadlo ako dopadnúť malo. Najsmutnejšie na celom prípade nie je to, že sa opäť do médií dostali polopravdy a skreslené informácie. Najsmutnejšie je na tom to, že ak polícia zmláti demonštrantov pred NR SR 9.3.2012 nenájde sa novinár čo by napísal objektívnu pravdu o celom prípade. Ak sa má konať fyzická blokáda GP a nakoniec vzhľadom k okolnostiam aktivisti zmenia plán, nenájde sa jeden novinár, ktorí by sa pridal k aktivistom a objektívne opísal dôvody a fakty, prečo tam stoja už viac ako 80 dní.
Nie nehádžem všetkých do jedného vreca. A presne si každý kto sleduje akciu Occupy urobí obraz aj sám. Podstata je niekde úplne inde. Skutočnú pravdu vedia ľudia, ktorí tam sú fyzicky prátomní. To čo sa denno denne deje na Štúrovej 2 vedia len ľudia čo tam stoja a ľudia čo prechádzajú okolo. Zvyšok sveta má len informácie z druhej ruky. A tie im poskytujú média. Stačí však jedna veta a niekedy jedno jediné slovíčko alebo čiarka vo vete a celá pravda sa dostáva do roviny skreslenej informácie. A táto informácia vytvára verejnú mienku. Presne takú mienku akú ten kto je práve pri kormidle potrebuje.
P.S: Novinárom, ktorých som sa dotkol sa ospravedlňujem. Sú medzi nimi aj zodpovední a ozaj novinári, ktorí sa neboja písať pravdu. Nebudem ich však menovať nie je nato dôvod. Odmenou za ich poctivú prácu je ich česť a pocit, že robia veci poctivo a zodpovedne.
Prácú slovenských novinárov si môžete pozrieť na tomto krátkom videopríspevku:  http://www.youtube.com/watch?v=ShmpWoIYtMA
Článok nie je adresovaný TV24.li, Indymédia, rádiu VIVA a Rádiu LUMEN :) (novinári zo SME ste na dobrej ceste ale ešte to potrvá kým sa prestanete báť písať pravdu)

Jozef Oravec

Jozef Oravec

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  0x

ANO je ANO, NIE je NIE, všetko medzi tým je lož. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu