Boh pridá Boh rozhojní alebo Všetko najlepšie Jozefovia.

Jozef, Jožko, Dodo, Jožino. Meno, ktoré ako jediné mužské meno malo pohľadnicu k meninám. Myslím tým časy pred nežnou. Meno Jozef má pôvod v hebrejčine (Jóséph) a v preklade to znamená Boh pridá, alebo Boh rozhojní. Vo všeobecnosti je to záhadný muž s ešte záhadnejšou povahou. Má vraj obrovskú schopnosť odriekania, sebaovládania a presadenia. Ak si raz niečo vysníva tak si za tým pôjde celý život a bude za to bojovať, ale nikomu zo svojho okolia neprezradí čo si zaumienil. Raz sa javí ako muž s vnútorným svetom, inokedy je mimoriadne spoločenský, no napriek tomu je zdržanlivý. Rád si nechá vysvetliť a dohovoriť. Toľko citát z nemenovaného zdroja na internete:)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Nakoľko ja sám som nositeľom tohto mena, dovolím si v mnohom čo o tomto píše internetový zdroj polemizovať a niekedy mám pocit, že sa rodičia zmýlili, keď ma krstili, ale tak ako všetko na svete sa dá odôvodniť tým že výnimka potvrdzuje pravidlo, tak snáď sa to týka aj mňa.

Vrátme sa však k menu Jozef a spomeňme si v tento deň na Jozefov, ktorých mená sú nezmazateľne zapísané do histórie nášho malého Slovenského národa. Ako kresťan začnem Jozefom otcom Ježiša. Možno sa zopár Jozefov dotknem, ale pokračovať budem Jozefom II., synom Márie Terézie, lebo vďaka jeho Tolerančnému patentu a Zrušeniu nevoľníctva mohlo mnoho slovenských Jozefov opäť narovnať chrbát. Nemôžem zabudnúť ani na národného buditeľa Jozefa Miloslava Hurbana, či spisovateľov Jozefa Cigera Hronského, Jozefa Ignáca Bajzu a Jozefa Gregora Tajovského. Smutné je však, že sa v naších dejinách viac menej neslávne preslávil Jozef Tiso, vďaka ktorému sa zase mnoho Jozefov ocitlo rýchlejšie na Božej pravde ako by čakali. K nie menej slávnym a nie len na Slovensku patrí Jozef Murgaš, ktorý ako prvý na svete uskutočnil rádiový prenos hovoreného slova. Medzi slávnych slovenských Jozefov treba určite zaradiť aj športovcov Jozefa Čaploviča, Jozefa Golonku, Jozefa Adamca, Jozefa Chovanca, Jozefa Pribilinca, Jozefa Stumpela. Medzi známymi Jozefami je aj množstvo hercov, spevakov a umelcov ako Jozef Króner, Jozef Bednárik, Jozef Adamovič, Jozef Dóczy, Jozef Pavlovič, Jozef Pročko...:)..., Jožko Vajda, Jozef Ráž.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nebolo by však spravodlivé, ak by som si v dnešnej dobe nespomenul na zopár kontraverzných mien, ktoré si tiež zaslúžia pripomenúť. Mám na mysli Jozefa Oravkina superboháča z Heľpy, stále čoraz častejšie omieľaného v týchto dňoch síce zvoleného, ale stále nevymenovaného Generálneho prokurátora Jozefa Čentéša a v neposlednom rade snáď "najpopulárnejšieho" lotra z kriminálnych kruhov Jozefa Roháča Potkana.

Je ozaj veľa veľkých mužov, ktorí nesú toto pekne meno Jozef. Mnohých som spomenul, na mnohých som pozabudol (snáď mi odpustia). Je veľa mužov, ktorí nesú toto meno a ešte nevykonali nič veľkého, aby sa o nich hovorilo alebo písalo. Bude ešte veľa Jozefov, ktorí toto meno budú nosiť a 19.3. budú svoje meno oslavovať so svojimi najbližšími, ale nie preto že aj ja som nositeľom tohto mena, ale najma preto, že toto meno nesie aj muž, vďaka ktorému som na tomto svete, som sa rozhodol zablahoželať dnes všetkým JOZEFOM a to hlavne tebe tati.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko najlepšie Jozefovia. Všetko najlepšie tati.:) Nech Boh vo vašom mene ešte veľa pridá, nech Boh vo vašom mene ešte veľa rozhojní.

Jozef Oravec

Jozef Oravec

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  0x

ANO je ANO, NIE je NIE, všetko medzi tým je lož. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu