Slúži mesto Martin verejnému záujmu alebo poslaneckému klubu strany Sieť?

Viceprimátor transparentného mesta Martin Imrich Žigo myslel pri rozhodovaní predovšetkým na kolegov z poslaneckého klubu strany Sieť. Verejné zdroje mesta využil na zorganizovanie akcie, o ktorej sa opozičným poslancom nezmienil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Každý by asi predpokladal, že predstavitelia mesta s cenou za transparentnosť od OSN budú mať jasno v tom za koho kopú. V poslednej dobe to však vyzerá, že mesto čoraz častejšie skóruje v prospech členov poslaneckého klubu strany Sieť. Len nedávno politickou nomináciou netransparentne dosadilo za konateľa mestskej televízie Stanislava Thomku - taktiež člena poslaneckého klubu Sieť. Najnovšie mesto práve pod záštitou viceprimátora a okresného predsedu strany Sieť Imricha Žiga zorganizovalo akože mestskú akciu, na ktorú použilo nielen majetok mesta, ale aj zamestnancov mesta. Pre opozičných poslancov ostala táto akcia v utajení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Deň narcisov na spôsob transparentného mesta

15. apríla 2016 počasie vyšlo a tak bolo mesto priam zaplavené žltými narcismi a usmiatymi skupinami dobrovoľníkov so schránkami pre známu finančnú zbierku. Potešilo ma, keď som priamo v centre mesta uvidel rozložený mestský stan. Aj v ňom už z diaľky bolo vidieť hlavičky narcisov. Kedysi som bol za organizáciu podobných mestských podujatí mesta ako jeho zamestnanec zodpovedný, preto ma prirodzene zaujímalo ako vyzerá v praxi podobná akcia teraz. Objednal som si v jednej z okolitých kaviarní kávu a rozhodol som sa chvíľu pozorovať, čo sa bude diať. Za chvíľu bolo jasné, že okruh mestských poslancov, ktorých som v mestskom stane videl, je zúžený na členov poslaneckého klubu strany Sieť. Prešlo ďalších pár desiatok minút a moje začudovanie, prečo sa tam neobjavil ani jeden opozičný poslanec, sa premenilo na podozrenie.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto informácie nesprístupnilo

Počas tejto akcie bol použitý mestský stan za 2.100 eur, v stane bol počas pracovnej doby zamestnanec mesta a niekto tam ten stan musel doviesť a rozložiť. Využil som možnosti infozákona a pýtal som si od mesta doklady, ktoré by mali byť pri takejto príležitosti organizovanej mestom samozrejmosťou. Ako prvé som hľadal dôkaz o tom, že mesto sa ku všetkým poslancom správa rovnako. Požiadal som teda o mail alebo inú formu komunikácie, ktorou by mesto oznámilo všetkým poslancom, že pri príležitosti charitatívnej zbierky postaví pre nich na námestí stan. Požiadal som aj o sprístupnenie žiadanky na prepravu vozidla, ktoré by takýto stan previezlo. No a do tretice som požiadal aj o priepustku, ktorú by zamestnanec, ktorý sa v pracovnej dobe pohyboval v stane mal mať. Mesto mi ani jednu z týchto informácií nesprístupnilo. Týmto len utvrdilo moje podozrenie, že tu asi existuje nejaký dôvod na zatajovanie. Keď som totiž nedávno v decembri žiadal v inej infožiadosti od mesta tie isté doklady (priepustku, žiadanku na prepravu) dostal som ich ošetrené od osobných údajov. Pokiaľ viem, k zmene infozákona medzitým nedošlo. Aj napriek tomu, sa v tomto prípade záhadne prístup mesta zmenil.

SkryťVypnúť reklamu

Pátranie pokračuje

Začal som teda pátrať medzi poslancami a čoskoro bolo jasné, že poslanci opozičných klubov o takejto akcii mesta neboli vôbec informovaní. Miestne médiá pritom informovali, že malo ísť o mestskú akciu, že sa na nej zúčastnili zástupcovia mesta a na sociálnej sieti viselo poďakovanie viceprimátorvi Žigovi, že mal nad akciou záštitu. Vystúpil som na májovom mestskom zastupiteľstve a upozornil som na podozrenie, že táto akcia má až príliš veľa indícií, ktoré poukazujú na možné zneužitie verejných zdrojov. Jednoducho, že mesto pravdepodobne vytvorilo podmienky len pre vybranú politicky spriaznenú skupinu poslancov. Objektívne som podotkol, že spochybňovať motiváciu zúčastnených poslancov sa jednoducho nedá. A je teda minimálne teoreticky možné, že poslanci, ktorí túto možnosť využili netušili, že sa dostali do skupiny vyvolených a do čo ich snahu pomôcť dobrej veci organizátor zatiahol. Škoda len, že rovnakú šancu nedostali aj ostatní poslanci, ktorých má mesto celkovo až 31. Keďže sa však použili verejné zdroje, niekto to organizovať musel a mal by teda aj niesť zodpovednosť za takéto konanie. Pochopiteľne viecprimátorovi Žigovi neostávalo nič iné ako sa k organizácii priznať. Pokúsil sa to zdôvodniť tým, že ho o to požiadali kolegovia – poslanci klubu strany Sieť.

SkryťVypnúť reklamu

Ako by postupovala súkromná osoba

Teoreticky by mali nastať len dva prípady. Prvou možnosťou by bolo, že by viceprimátor zareagoval na žiadosť svojich kolegov ako súkromná osoba a z vlastných súkromných zdrojov by zabezpečil stan, prípadne by zaplatil jeho prenájom a rovnako by na vlastné náklady zabezpečil prepravu stanu a obsluhu v ňom.

Ako by postupoval viceprimátor mesta

Druhou možnosťou, je že na prosbu svojich kolegov by okresný predseda Siete zareagoval ako viceprimátor. To znamená, že by ju asi privítal a zabezpečil by, že pre takýto pekný účel mesto poskytne mestský stan, zamestnancov a prepravu. To by bolo v poriadku až do toho okamihu, ak by ponúkol túto možnosť všetkým členom poslaneckého zboru. To sa však nestalo.

Ako to zariadil viceprimátor Imrich Žigo

Viceprimátor Žigo pravdepodobne v spolupráci s vedením úradu, zabezpečil stan aj s obsluhou len pre svojich politicky spriaznených kolegov. Na ostatných poslancov sa pritom akosi zabudlo. Ak by sme hľadali vysvetlenie prečo, asi ťažko by sme to zhodili na jeho politickú neskúsenosť. V politike sa aktívne pohybuje už takmer 20 rokov, keď prvou z jeho významnejších funkcií bola pozícia asistenta poslanca parlamentu za SDKÚ-DS Stanislava Janiša, ktorý je známy pod prezývkou Mr. Twenty. Na neskúsenosť sa nemôže vyhovárať ani mesto Martin. Veľmi podobnou akciou zameranou na dobrovoľníctvo a charitu bol každoročne aj primátorský punč, ktorý je pravidelnou súčasťou vianočných trhov na námestí. Aj pri tejto príležitosti mesto na vlastné náklady zabezpečovalo na námestí stánok, punč a nevyhnutnú obsluhu. Obrovský rozdiel je však v tom, že všetci mestskí poslanci dostali informáciu o otváracích hodinách stánku a ľubovoľne si mohli v zverejnenom rozvrhu rezervovať svoj priestor. Okrem poslancov tento stánok mesto bezplatne poskytlo na prezentáciu verejnoprospešných aktivít aj dobrovoľnícky zameraným subjektom a organizáciam pôsobiacim na území mesta. A tak v ňom Martinčania mohli stretnúť mestských policajtov, hokejistov z MHC Mountfield, hokejistky z MHK Martin, členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, dobrovoľníkov z Jogy v dennom života a aj z Rotary klubu. Aj napriek všetkým týmto skúsenostiam tento krát na mestskej akcii rovnaký meter na všetkých neplatil.

Ako ukázali Deň narcisov mestom platené médiá

Mestská Televízia Turiec

Ešte v ten istý deň mestská televízia zaradila ako prvý do spravodajstva príspevok o charitatívnej zbierke na území mesta dlhý až takmer sedem minút (6 min 50sec). V príspevku sama redakcia konštatuje, že po meste sa pohybovalo až 200 dobrovoľníkov so schránkami a narcismi. Keď si však pozriete príspevok zistíte, že spomedzi spomínaných 200 dobrovoľníkov, sa redakcia rozhodla v odvysielanom príspevku venovať členom poslaneckého klubu strany Sieť takmer polovicu času (3min 15sec). Zaujímavé je, že okrem okresného predsedu Siete viceprimátora Žiga sa značný priestor dostal aj konateľovi televízie Stanislavovi Thomkovi a členovi dozornej rady televízie Martinovi Hudecovi. Po mojom upozornení, že pri procese ich dosadenia do dozorných orgánov mestskej televízie mohlo dôjsť ku konfliktu záujmov, obaja páni svorne prehlasujú, že ich členstvo v dozorných orgánoch mestskej televízie nie je konfliktom záujmov a obsah vysielaný televíziou to neovplyvní. Prečo si potom redakcia v príspevku všímala túto trojku poslaneckého klubu Sieť ostane asi nevysvetliteľnou záhadou. Prečo v príspevku nedostali priestor prehovoriť aj iní poslanci ako členovia klubu Sieť? Urobte si vlastný názor o tom, koho mestská televízia púšťa na obrazovku.

Schránkové noviny Turčianske zvesti

Jedným z médií, ktoré dostávajú od mesta pravidelné platby sú schránkové noviny Turčianske zvesti. Hneď na prvej dvojstrane (čo je po titulke druhé najlukratívnejšie miesto v novinách) je článok pokrývajúci Deň narcisov. Názov článku “Mesto sa oblieklo do žltej” by predpokladal, že sa v ňom dočítate o priebehu spomínanej charitatívnej akcie v meste. Podľa fotografií to však vyzerá, že stredobodom pozornosti sú opäť tí istí členovia poslaneckého klubu strany Sieť. Z fotografie hneď pod titulkom sa usmieva známa trojka z obrazovky mestskej televízie: viceprimátor Imrich Žigo, konateľ mestskej televízie Stanislav Thomka a člen dozornej rady mestskej televízie Martin Hudec – pripomínam všetci traja členovia poslaneckého klubu Sieť. Na ďalšej z troch fotografií v tomto článku sa usmieva na čitateľov opäť okresný predseda Siete Imrich Žigo, pre zmenu obkolesený skautmi. Tretej fotografii dominuje mestský poslanec Zdenko Kozák, ktorého rodinná firma tieto noviny vydáva.

Fotografia zachytávajúca článok "Mesto sa oblieklo do žltej" z tretej strany májového vydania bezplatných schránkových novín Turčianske Zvesti
Fotografia zachytávajúca článok "Mesto sa oblieklo do žltej" z tretej strany májového vydania bezplatných schránkových novín Turčianske Zvesti 

Ak si ešte pozornejšie po otvorení novín prezriete prvú dvojstranu, dostanete sa k pomerne zaujímavej štatistike. Na dvojstrane je celkovo 6 článkov a 6 fotografií. Vizuálne tejto dvojstrane jednoznačne dominuje viceprimátor Žigo, ktorý je v centre záujmu fotografa hneď na troch fotografiách zo šiestich. Podobne sa z celkového počtu šiestich článkov tvár alebo meno viceprimátora Žiga vyskytuje v troch z nich. Na porovnanie, s primátorom mesta Andrejom Hrnčiarom sa čitateľ stretne len v jednom zo šiestich článkov. Primátor Hrnčiar nie je na žiadnej z fotogafií. V tom istom článku sa spomína aj prednostka mestského úradu Katarína Katinová. Táto dvojstrana by sa kľudne mohla premenovať na Žigove Zvesti.

Fotografia zachytávajúca prvú dvojstranu májového vydania bezplatných schránkových novín Turčianske Zvesti. Na jednej dvojstrane je martinský viceprimátor Imrich Žigo hneď na troch fotografiách.
Fotografia zachytávajúca prvú dvojstranu májového vydania bezplatných schránkových novín Turčianske Zvesti. Na jednej dvojstrane je martinský viceprimátor Imrich Žigo hneď na troch fotografiách. 

Rekapitulácia

Mesto Martin sa tvári, že organizovalo mestskú akciu. Použilo pritom verejné zdroje. Ponuka na účasť sa však dostala len politicky spriazneným poslancom. Propagačne z akcie najviac vyťažili poslanci klubu strany Sieť. Špeciálnej pozornosti sa dostalo nielen na námestí, ale aj v médiách platených mestom, okresnému predsedovi Siete Imrichovi Žigovi. Nezodpovedané otázniky okolo organizácie sa potom menia na indície poukazujúce na možnosť zneužitia verejných zdrojov na vlastné politické ambície vybraných poslancov. Kto by to mohol riešiť? V prípade Martina by si na možné zneužitie verejných zdrojov mohol posvietiť nielen útvar hlavného kontrolóra mesta, ale aj Rada pre etiku. Etický kódex totiž poslancov vystríha pred uprednostňovaním súkromných záujmov, či využívaním majetku mesta a ani finančných prostriedkov mesta v prospech kampane.

Nová úloha dobrovoľníctva

V Martine to pripomína už nielen únos štátu, únos transparetnosti, ale už aj únos dobrovoľníctva. Dôvodom pridávať k slovám ako štát, verejný záujem či transparentnosť aj slovo únos, býva podozrenie, že medzi motívmi až priveľmi zavážia na úkor verejného záujmu politické a lobistické ambície ich aktérov a vykonávateľov verejnej moci. Organizovať mestskú akciu a pritom na ňu pozvať len politicky spriaznených poslancov zaváňa zneužitím verejných zdrojov. Ak navyše mestská televízia a noviny platené mestom zviditeľnia len tú istú vybranú skupinu poslancov, začína to vytvárať obraz, že niektorým tu možno nešlo len o charitu. 

Jozef Petráš

Jozef Petráš

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Prvé skúsenosti s protikorupčnými aktivitami, novinárčinou, prácou v médiách, definovaním a presadzovaním verejného záujmu som mal to šťastie získavať v porevolučných rokoch na výške. Som spoluautorom projektu Transparentné mesto, autorom ďalších protikorupčných projektov a aktivít. Pracoval som pre OSN, OBSE, UNDP, auditoval, prednášal, trénoval, školil a motivoval protikorupčných aktivistov, politikov a vlády po celom svete. Verím, že na Slovensku chceme tiež. Len naši politici to neberú zatiaľ dostatočne vážne. Zoznam autorových rubrík:  úsmevne :)Netransparentné prešľapykultúraOtvorená samosprávamédiábez komentárarozhovoryNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,082 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu