Jozef Petráš
Cenzurovanie mestských zastupiteľstiev v Martine preveria orgány činné v trestnom konaní
Už teraz je jasné, že martinskí poslanci hlasovaním o priamych prenosoch pošliapali princípy právneho štátu.
Prvé skúsenosti s protikorupčnými aktivitami, novinárčinou, prácou v médiách, definovaním a presadzovaním verejného záujmu som mal to šťastie získavať v porevolučných rokoch na výške. Som spoluautorom projektu Transparentné mesto, autorom ďalších protikorupčných projektov a aktivít. Pracoval som pre OSN, OBSE, UNDP, auditoval, prednášal, trénoval, školil a motivoval protikorupčných aktivistov, politikov a vlády po celom svete. Verím, že na Slovensku chceme tiež. Len naši politici to neberú zatiaľ dostatočne vážne. Zoznam autorových rubrík: úsmevne :), Netransparentné prešľapy, kultúra, Otvorená samospráva, médiá, bez komentára, rozhovory, Nezaradené
Už teraz je jasné, že martinskí poslanci hlasovaním o priamych prenosoch pošliapali princípy právneho štátu.
Mestská polícia v Martine sa začala správať ako politická PR agentúra, jej zamestnanci porušujú etický kódex a pravdepodobne aj zákon o obecnej polícii.
Do martinského augustového zastupiteľstva mieri poslanecký návrh, ktorým si poslanci plánujú, sami sebe, zjemniť pravidlá a etické nároky vo svoj prospech. A v neprospech verejného záujmu.
Kauza lanovky pokračuje. Po tom ako mal údajne primátor Danko tlačiť na jej schválenie kupovaním poslancov sa rozhodol ďalej pretláčať jej výstavbu nepodpísaním riadne schváleného uznesenia.
Májové zastupiteľstvo v Martine sa začalo neočakávane. Poslanec Stanislav Thomka obvinil primátora Jána Danka z korupčného správania.
Neférový materiál so závadzajúcimi údajmi. Lámanie demokratických princípov cez koleno. Svojvoľné až diktátorské menenie pravidiel počas “hry”. Tlak, silné slová, stretnutia za zavretými dverami predchádzajú schvaľovaniu lanovky.
Pri návšteve doktora nás nezaujíma jeho politická orientácia, ale jeho odbornosť a špecializácia. Prečo pri rozhodnutiach o finančnej kondícií nášho mesta, alebo vyťaženosti jeho dopravných tepien nepostupovať podobne?
Čerstvá informácia, že martinský primátor Andrej Hrnčiar, sa cez jednu zo svojich firiem dostal ku chate, ktorú majú obľúbenú nielen turčania, poskytuje ďalšiu príležitosť na demaskovanie hrnčiarovej “martinskej chobotnice.
Zmena politickej kultúry, verejný záujem, dôvera v politikov, boli medzi prísľubmi, ktoré sme očakávali od novozvolených županov. Na dnešnom zastupiteľstve žilinskej župy môžu tieto sľuby dostať prvú vážnu ranu pod pás.
Už túto stredu sa má premiér Robert Fico stretnúť po druhý krát s predstaviteľmi neziskoviek potierajúcich korupciu. Tak som si povedal, pomôžem mu s ťahákom. Ak bude treba, nech má čo vytiahnuť z rukáva. Taký protikorupčný tromf.
Hrnčiar vo svojej kancelárii primátora vytvoril úplne nové miesto. Udelil si výnimku a potajme bez výberového konania tam dosadil bývalého kontrolóra, ktorý mu 12 rokov mal pozerať na prsty. A ani raz mu po nich neklepol.
Voľba hlavného kontrolóra, zástupca mesta v predstavenstve vodárenskej spoločnosti, alebo konateľ mestskej televízie. Mesto Martin obsadzuje pozície bez zverejňovania mien kandidátov, utajuje životopisy, obchádza výberové konania.
Medzi poslancami zastupiteľstva mesta Martin sa objavili whistlerbloweri, ktorí otvorene prehovorili o pomeroch, aké vládnu medzi poslancami. Kto ich teraz bude chrániť? V prvom rade by sa za nich mali postaviť Martinčania.
Médiami prebehla správa, že Procházku v Luxemburgu odmietli pre nedostatok integrity. Ako má tomu rozumieť bežný občan – volič?
Vyplýva to z výsledkov najnovšej súťaže ministerstva zdravotníctva. Počas tlačovej konferencie tento rozdiel v cene minister Tomáš Drucker diplomaticky označil za “rozdiel ceny, ktorý dosiahli oni a my.
Ako má hlavný kontrolór dohliadať na šafárenie mesta keď pravdepodobne sám šafári s mestským majetkom? Je vôbec možné, aby sa vedenie mesta schovávajúc sa za transparentnosť a rôzne certifikáty, dopustilo takéto zlyhania?
Ak chce minister Lajčák ako tak rozptýliť pochybnosti o zneužívaní financovania slovenského predsedníctva, mal by v prvom rade presvedčiť premiéra a Smer, aby odkryli financovanie straníckych akcií.
Mohol Siemens predávať CT prístroj nekalo? Mohol. Knowhow na to má. A na Slovensku, bohužiaľ, aj vhodné prostredie. Ale nemusel. Proti hovorí rozsiahla protikorupčná očista vo vnútri spoločnosti.
Mesto Martin, držiteľ ocenenia OSN za transparentnosť, si našlo hneď niekoľko šikovných spôsobov ako ju zjemniť až do podoby, kedy sa stráca nielen jej duch, ale aj význam. Jedným z príkladov je výklad a aplikácia infozákona.
Brexit nemal s transparentnosťou veľa spoločného. Naopak. Je ukážkovým, ba priam až učebnicovým prípadom netransparentného procesu rozhodovania o verejnom, alebo ak chceme spoločnom záujme. Nejde tu pritom o odovzdávanie hlasov.