Nezamestnanosť:
Miera evidovanejnezamestnanosti na Slovensku ku koncu augusta bola evidovaná na čísle 7,36 %., čobolo zároveň novým historickým minimom. Číslo z minulosti, ale aká bude budúcnosťpo kríze? Treba sa pripraviť, že finančnákríza v bankovom sektore si svoju daň vyberie.
Bankovníctvo
Banky sú krízou poznačenénajvážnejšie a straty môžeme počítať v miliardách. Teoretici by mohlipolemizovať, že išlo o umelé peniaze, ktoré nikdy neexistovali (http://video.google.com/videoplay?docid=-6274137397037686344), ale banka ako ziskotvorná organizáciu svoju formunezmení. V prípade recesie ziskz kapitálových trhov poklesne a preto bude nevyhnutné znižovať náklady na obnovenie pôvodných ziskov. Pri úsporných opatreniach samedzi prvými prehodnocujú hlavne mzdové náklady a neefektívne pobočky.
Stavebníctvo a development
Oblasť priamo závislá na dostupnostiúverov a atraktivite pre investorov. Leverage (pomer zadlženostik majetkovému kapitálu) pre investorov a develeperov sa značnezmenil. Znížená dostupnosť úverov kvôli nedostatočnej likviditea vysokým úrokom na trhu spomalí rozvoj stavebníctva a developerskýchprojektov. Tento jav sa prejavív zníženom počte pracovných miest v stavebnom priemysle. Dopad všakpríde až v „druhom kole" po utíšení situácie na finančných trhoch.
Automobilový priemysel
Množstvo ľudí už počítastraty zo svojich investícii v akciách na desiatky percent a tak mnohýmspotrebiteľom pochádzajúcich zo strednej vrstvy vznikli škody. Spotrebiteliabez prostriedkov obmedzujú nákupypredmetov dlhodobej spotreby ako sú autá, domy, luxusný tovar atď.Klasická poučka, ale žiaľ platná.
Tento prípad s vysokoupravdepodobnosťou uvidíme v automobilovom priemysle, kde má Slovenskovýznamné zastúpenie. Nadnárodné spoločnostičasto znížený dopyt riešia obmedzením výroby, čo sa môže prejaviť v určitejredukcii zamestnancov.
Môžeme sa ale tešiť z klesajúcej ceny ropy, ktoráby sa mala prejaviť na klesajúcich cenách pohonných látok.
Zvyšovanie cien (Inflácia)
Už asi nikto nepochybuje, žehospodárstvo bude poznačené celosvetovou recesiou. Očakávaná inflácia na rok2009 na úrovni 4% na Slovensku je pretootázna. Ak sa európska centrálna banka rozhodnev budúcnosti značným znížením úrokovej sadzby pomôcť hospodárstvu, môžetoto číslo vzrásť. Rozhodnutie necháme nakompetentných.
Nadruhej strane vplyv budúcej recesie môže byt tak silný, že ani znižovanie úrokovýchsadzieb (zvýšenie penažných prostriedkov v obehu) nebude mať výrazný vplyv na zvyšovanie cien. Predpovedať toto číslo sapreto momentálne neodvážim.
Vklady, úspory
V poslednom týždni sme mohli zo strany štátuzaznamenať opatrenia ťažkého kalibru. Štáty garantujú krytie úspor na bankovýchúčtoch vo vyššom rozsahu, niektoré dokonca až do výšky 100 %. V histórii opatrenia tohto typu boli použité lenvo veľmi vážnych situáciách, ale treba povedať, že vždy úspešne. Polemizovanieo reálnej hodnote tejto garancie necháme v rovine teórií a trebadúfať, že holé vyhlásenie stačí na upokojenie situácie, tak ako to bolov minulosti.
! V nedeľu sauskutočnilo stretnutia lídroveurozóny. Prijali opatrenia na stabilizáciu krízy. Na finančných trhoch dneszavládol optimizmus, čo sa priamo pretavilo do pozitívnych čísiel.
Investície
Jednorazové investície
Celosvetové poklesy naakciových trhoch vykazujúce obrovské straty sa priamo dotýkajú klientov, ktorí investovali hlavne doakciových podielových fondov. Vymazať tieto straty nebude ľahké. Aj keď sa zdá, že akciové trhy vykazujú známky podhodnotenia, ichopätovný nárast je veľmi otázny. Vplyvom recesie sa očakávajú nižšie ziskya tým pádom aj návrat do ziskovýchpozícii bude pomalší.
Pravidelné investovanie (cost-averageefekt)
Klienti, ktorí začalipravidelne sporiť tento rok, sa naopak môžu tešiť. Pravidelný nákup „lacnejších" akcií bude mať v konečnomúčtovaní výrazný efekt. Za momentálnejsituácie by som dokonca odporúčal mesačné vklady zvýšiť a tým ešte viacparticipovať zo situácie na trhu.
Kritická situácia na finančnýchtrhoch je pre mnohých z nás veľkou neznámou. Väčšina z nás ju zažíva prvýkráta o to viac sa z nej treba poučiť. Krízy na finančných trhochboli a vždy búdu. To si trebauvedomiť pri svojich investíciách a mať to vždy na zreteli.