V dnešnej rýchlej dobe, kedy je sedavé zamestnanie stále bežnejšie si uvedomujeme, že pohyb a aktívny životný štýl sú neoddeliteľnou súčasťou nášho celkového zdravia a pohody. Dlhodobé sedenie pred monitorom, bez pravidelného cvičenia a pohybu, môže mať vážne následky na naše telesné aj duševné zdravie.
Poznáte to, ráno nachystáte deti do školy, vy sa ponáhľate postaviť sa do zápchy smerom do práce, v práci sedíte celý deň za počítačom, potom znova utekáte do ďalšej dopravnej zápchy po deti a večer ste radi, keď sa konečne dostanete do postele. Každý mesiac sa trápite s bolesťami chrbta a vyčítate si, že nemáte kedy ani len zájsť do fitka. Áno, nedostatočný pohyb počas dňa a v podstate neustále sedenie v jednej polohe, môže naozaj viesť k závažným zdravotným problémom vrátane nadváhy, srdcových ochorení, cukrovky, bolestí ramien a krčnej chrbtice. Častými následkami dlhodobého sedenia je zlé držanie tela a neustále napätie. Dá sa tomu však predchádzať aj inak ako každodennými tréningami vo fitness centre. Pravidelné cvičenie v práci môže byť jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zmierniť dopady sedavého zamestnania. Krátke cvičebné prestávky na strečing alebo jednoduché posilňovacie cviky, vám pomôžu uvoľniť napätie, zlepšiť krvný obeh a podporia tvorbu svalovej hmoty. Navyše, cvičenie uvoľňuje endorfíny, tzv. šťastné hormóny, ktoré pomáhajú zmierniť stres a zlepšiť náladu.
Ďalším zo spôsobov, ako sa vymaniť z monotónnej pracovnej rutiny a pridať pohyb do svojho každodenného života, je prechádzka počas obednej prestávky. Krátka prechádzka na čerstvom vzduchu vás nie len fyzicky osvieži, ale aj mentálne naštartuje. Počas nej si môžete oddýchnuť od obrazovky počítača, upratať myšlienky a nabrať novú energiu do druhej časti pracovného dňa. Ak máte prácu v pešej dostupnosti využite to a nechajte auto v garáži. Prípadne nasadnite do mestskej hromadnej dopravy a vystúpte o zastávku či dve skôr. Aj takýto zjavne krátky každodenný pohyb, vaše telo skutočne ocení. Ak nemáte kanceláriu na streche mrakodrapu, zabudnite na výťah a choďte po schodoch aspoň toľko poschodí, koľko zvládnete. Máte možnosť chodiť do práce na bicykli? Využite aj tento spôsob pohybu, kým nám počasie praje.
Samozrejme, že by sme mali venovať pozornosť najmä preventívnym opatreniam, pričom pravidelný pohyb a cvičenie sú kľúčovými faktormi, ale aj investícia do ergonomického pracovného prostredia môže pomôcť minimalizovať nepohodlie a bolesti spojené so sedavým zamestnaním. Už len správna pracovná stolička môže výrazne pomôcť udržiavať správnu polohu tela a zamedziť zaťaženiu chrbta a krku. Pred monitorom sa neodporúča sedieť dlhšie ako 45 minút v kuse, potom je vhodná aspoň 5 minútová pauza, pokiaľ ju teda využijete práve na ponaťahovanie svalov, vaše telo sa vám určite poďakuje.