... mohla vypuknúť vojna, to si Putin nedovolí, mnohí majú v neblahej pamäti vojnové šialenstvo v bývalej Juhoslávii a tisíce mŕtvych, ako aj apokalypsu 2.svetovej vojny so 60 miliónmi zabitých, kde Sovietsky zväz trpel najviac.
Keď zájdeme do histórie, tak zistíme Rusko bolo odjakživa výbojné, expazionistické, agresívne a od cára Petra I. Veľkého / r.1682 - 1725 /, ktorý bol zakladateľom Ruskej ríše vyhratej Severnej vojne /r. 1700 - 1721 /, kde porazil Švédov spolu v koalícii s Dánmi, Nórmi, Sasmi a získal prístup k Baltskému moru. Ruská ríša postupne rástla až siahala od Baltského mora na západe po Tichý oceán na východe, od Severného ľadového oceánu po Čierne more na juhu a to všetko najmä výbojmi: Ruskí cári, vodcovia, podobne ako Putin mali vždy tendenciu expandovať, získavať pre Ríšu nové územia za akúkoľvek cenu, nehľadiac na počty mŕtvych vojakov, civilistov. Aj počas vlády Kataríny II. Veľkej / r.1762 - 1796 / pokračovali výboje najmä s Osmanskou ríšou, keď sa Ruská ríša dostala až po Čierne more. Počas rokov 1770 - 1795 bolo k Ruskej ríši pripojené územia Ukrajiny , Bieloruska, Lotyšska, Litvy a časť Varšavského vojvodstva, Krymský polostrov.
Rusko - Turecké vojny trvajúce s prestávkami od r.1768 - 1877 priniesli Ruskej ríši aj zisky aj straty, podľa toho ako sa vyvíjali výboje, ale aj nepriateľské zoskupenia s účasťou Francúzska, Anglicka, Nemeckého cisárstva, Rusi získali prístup k Čiernemu moru, Kaspickému moru, získali Gruzínsko, Arménsko, Besarábiu. V 19. storočí bolo k Rusku pripojené Povolžie, severné územia, Ural, Sibír, Ďaleký východ. Podmanili si Kazachstan, Turkménsko, Azerbajdžan rozsiahlymi vojenskými operáciami v rokoch 1839 - 1895. ale najmä porážkou Iránu, Perzie v Rusko Perzskej vojne v roku 1827, čím sa Ruská ríša v roku 1916 svojou rozlohou 22 miliónov km2 so 180. miliónmi obyvateľov stáva najväčším štátnym celkom na svete.
A 20. storočie ? V r.1904 vypukla Rusko Japonská vojna, ktorú Rusko prehralo. I. svetová vojna priniesla Ruskej monarchii revolúciu a občiansku vojnu / biely proti červeným /, Rusko stráca západnú Ukrajinu, Bielorusko, ktoré obsadilo Poľsko a taktiež kniežatstvo Fínska, kde vznikli nezávislé štáty. Ešte pred agresiou Fašistického Nemecka voči Sovietskemu zväzu si Rusi v 1940 podmanili Litvu, Lotyšsko, Estónsko a po obsadení Poľska Nemeckom si ho navzájom s Rusmi podelia.
Druhú svetovú vojnu po utrpeniach, mnohých porážkach, nakoniec za veľkých strát sa stáva Rusko víťazom, ale nie zadarmo, Československo muselo Rusom odstúpiť Zakarpatskú Rus, ktorá bola pripojená k Ukrajine a po rokovaniach mocnosti o povojnovom usporiadaní Európy ešte počas vojny, si rozdelili politický vplyv, pričom stredoeurópske štáty spadli pod komunistický vplyv Sovietskeho zväzu a stávajú sa jeho satelitmi s vládnucou diktatúrou, ktorá trvá viac ako štyridsať rokov. V roku 1968 za vedenia Sovietskeho zväzu pod kepienkom Varšavskej zmluvy vojensky obsadzujú Československo, ktoré okupujú do roku 1991.
V roku 1979 dochádza k vojenskej intervencie Sovietskeho zväzu do Afganistanu, okupácia trvá desať rokov.
Z histórie Ruskej ríše jasne vyplýva jej vojenská agresivita v minulosti a aj dnes. Angažovanie sa voči Gruzínsku a Moldavsku a podpora najmä vojenská posilnila separatistov v ich snahe o samostatnosť, ktorú okrem Ruska nikto neuznal. Putinova agresívna vojna na Ukrajine len poukazuje na tieto historické fakty, keď vraj pod kepienkom " demilitarizácie, denacifikácie " tzv. " špeciálnou vojenskou operáciou "chce dať za vyučenú Ukrajine. Putin tiahne na Kyjev, ale zlou organizáciou a silným odporom Ukrajincov pohorí na celej čiare a tak s dlhým nosom končí. A ako sa Putinovi darí ? Putinovi sa darí vraždiť nevinných, viac ako osem tisíc civilistov z toho viac ako šesťsto detí, trinásť tisíc zranených, zničená infraštruktúra, obytné domy a komplexy, útoky pokračujú bez prestávky každý deň a noc a k tomu exodus utečencov, ktorý predstavuje viac ako pätnásť miliónov. Putin zatiaľ poslal na smrť viac ako 226 000 svojich vojakov a aj straty techniky nie sú zanedbateľné: 7800 obrnená technika, 4000 tankov, 300 lietadiel, 4000 helikoptér, no napriek tomu vojna pokračuje. Nečudujem sa, že pokračuje veď, to je bitka Dávida s Goliášom, štyridsať miliónová Ukrajina proti stopäťdesiat miliónovému Rusku.
Už z minulosti viem, ako sa hovorilo: " Ruský vojak, keď obsadil kus územia, privlastnil si ho, nikdy sa tej zeme nevzdá. " Chce sa mi veriť, že to tak nebude, ale táto vojna zásadne nebude o dvoch, troch rokoch, keď ale vyschnú kanály z USA po možnom nástupe Trumpa, keď v EÚ bude pokračovať a stupňovať sa hospodarsko -ekonomická kríza, tak Ukrajina nemá šancu a bude musieť jednať s Ruskom aj za cenu územných ústupkov.
Ukrajinský portál " Deti vojny " zaznamenal až 19 500 prípadov únosov detí. Jeden z najdesivejších, najodpudivejších aspektov Ruskej vojny na Ukrajine patria únosy detí. Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal za nezákonnú deportáciu detí ruskou stranou zatykač na vraha, únoscu detí, vojnového zločinca Vladimíra Putina. Rusko toto označilo za poburujúce a neakceptovateľné. Odhady z rôznych zdrojov uvádzajú: Ruské úrady zadržovali, vypočúvali a násilne deportovali z domov do Ruska 900 tisíc až 1,6 milióna občanov UA vrátane 260 000 detí často do izolovaných častí Ďalekého východu. Ruské úrady oddeľujú deti od rodičov, ďalšie unášajú zo sirotincov a dávajú ich k adopcii. Násilné presuny detí počas ozbrojeného konfliktu sú Podľa dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy z roku 1948 považované za genocídu.