Farmárov rok / Úvod /

Vysoká škola bola prechádzkou rajskou záhradou: Zvieratá som miloval od malinka, ale šesťročné štúdium na veterine sa mi

Farmárov rok / Úvod /
Jalovice (Zdroj: neznámy)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

... zdalo dlho a tak po štúdiu na Agronomickej fakulte sa mal zo mňa stáť farmár zootechnik.

Od malinka som bol spätý so zvieratami. Naši hospodárili na dvanástich hektároch v podhorskej oblasti: seno, jačmeň ozimný, ovos, pšenica, zemiaky a veľká záhrada, i hospodárske zvieratá - kravy, býky na mäso, jalovice, teliatka, ošípané a kopec hydiny. Táto farma pre rodinu nebola hlavnou zárobkovou činnosťou, obaja rodičia pracovali v družstve. Najlepšiu pôdu, zvieratá, kone, pluhy, sejačku sme vniesli do Jednotného roľníckeho družstva a tak sme sa stali ich členmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobytok sa pásol v ohrade, dostával tzv. dávkové pasenie, mama na obed na bicykli dobehla domov podojila kravy, nakŕmila ošípané, hydinu. Samozrejme, pokiaľ som bol doma so všetkým som pomáhal, ale hlavne som mal na starosti mladšieho brata, ale s tým neboli problémy. Kravy som dojil zarovno s mamou a takto som pracoval na našej farme pokiaľ sa dalo do konca štúdii.

Moje prvé farmy boli štyri na veľkom poľnohospodárskom družstve, kde chovali najmä ošípané, ale bolo tam aj sedemsto kusov dobytka. Mal som teda na starosti štyri strediská a k dispozícii Škodu 1200, ale i motorku. Strediská včítane rastlinnej výroby, takže som bol akýsi správca, pričom som mal aj pomocníkov, bývalých gazdov, dalo sa na nich spoľahnúť. Boli to všetko postarší chlapi, ale s veľkou praxou, síce bez vzdelania, ale to čo som potreboval aj urobili. Takže riadil som a najmä kontroloval. Všetko išlo ako po masle, neboli žiadne problémy. Budík bol každé ráno o 3.45 hod., raňajkoval som na farme, kde chovali dojnice, čerstvé chladené mlieko z chladiaceho tanku, v kancelárii som mal kakao, chlieb, maslo vtedy všetko za pár halierov. Na každej farme som mal kanceláriu a prezlečenie do pracovného- Počas zimy mi vždycky zakúrili v peci tak, aby som bol v teple.

SkryťVypnúť reklamu

Po siedmej hodine, keď som prešiel všetky strediská sa na okres hlásilo, koľko bolo dodaných do mliekárni mlieka a ak sa našli choré zvieratá, tak som volal veterinára. Neskôr prijali do družstva aj veterinárneho doktora, ktorý obchádzal všetky farmy.

Každé ráno som od mojich pomocníkov, gazdov dostal hlásenie, čo je na farme nového a potom sme prešli celú farmu tak, aby som vizuálne skontroloval nielen kŕmenie, dojenie, poriadok, ale aj zdravotný stav zvierat. Na každej farme bola prítomná denná služba, ako pomocníčka gazdov, ktorá dostala informácie čo má v ten deň robiť. Jej náplňou bolo najmä pomáhať pri inseminácii kráv, jalovíc, prevádzať pôrody, vyhľadávať rujné plemenice, ak bol dobytok vo výbehoch tak ho napájať a viesť evidenciu narodenia, pripúšťania.

SkryťVypnúť reklamu

Takto som prešiel všetky štyri farmy, na tej štvrtej farme som sa vždy osprchoval, vy fénoval vlasy, zápach najmä od ošípaných bol neznesiteľný. Oblečenie, ktoré som mal na farmách mi pravidelne oprala denná služba. Každá farma mala svoju práčku. Na družstve bolo osem fariem a vysokoškolské vzdelanie vo fachu som mal ja môj nadriadený, hlavný zootechnik, o dva roky starší, takže môj postup na vyššiu funkciu bol fakticky nulový. Ale nikde nebolo napísané, aby som na tomto družstve ostal natrvalo.

Rok farmára vždy začínal na Nový rok ráno o 4.00 hod., kedy sa začalo kŕmiť a dojiť tak, aby nadojené mlieko bolo kvôli zvozu o 7.30 hod. v chladiacich tankoch.Gazda zapísal do knihy množstvo mlieka a odovzdal ho mliekárni. Potom mal do 15.00 hod. fajront, kedy bolo večerné kŕmenie a dojenie. Sem tam som bol aj na tejto smene na kontrole, hlavne pri dojení.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotné roľnícke družstvo / JRD / patrilo v rámci kraja medzi najväčšie a aj najlepšie. V rastlinnej výrobe bolo zamerané najmä na pestovanie obilnín, kukurice, olejnín a mali aj silnú zeleninársku, ovocinársku skupinu, taktiež vinohradníctvo.

Platovo JRD bolo na vysokej úrovní, môj nástupný plat stanovili ma 3500,- Kčs, čo ak si zoberiete, že liter nafty stál 0,90,-Kčs, liter mlieka 1,00,-Kčs, 1 kg chlieb 5,40,-Kčs, 1 liter vína 13,00 Kčs, pivo 1,70,-Kčs, pol deci slivovice 3,50,-Kčs, cigarety Mars 4,00.-Kčs, osobné auto Škoda 105 S 52 000,-Kčs. Z 3500,-Kčs sa dalo mesačne ušetriť 2200,-Kčs, takže auto ste mohli kúpiť každé tri roky. K platu boli každý štvrťrok prémie 10% z platu a na konci roka doplatky, tí ktorí obrábali družstevnú cukrovú repu, zeleninu podľa úrody predstavovali aj 15 000,- Kčs všetko v čistom. Je pravdou, že celé leto ste behali po poliach s motykou, ale ten koncoročný efekt sa oplatil

Jozef Varga

Jozef Varga

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  276
  •  | 
  • Páči sa:  5 077x

Som obyčajný človek s obyčajnými záľubami... Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu