Úverový a úrokový systém.

Mnoho sa hovorí o ozdravení finančného sektora vo svete. Vznikajú nové tendencie regulovania a spravovanie finančného sektora. Len okrajovo sa však hovorí o tom, či máme dobrý úverový a úrokový systém. Každopádne k tomu bude skor, či neskor diskusia smerovať. Je zaujímáve aké rozne úvery a úrokové sadzby pozná západný svet, ktorý sa zmieta v nedostatku peňazí, práve pod vplyvom nadhodnotených úverov a úrokov - vznikajúce peniaze z nich sú len v imaginárnej rovine, nie su reálne. Vo východnom svete (blízky a vzdielený východ) slovo úrok nemá šancu. Slovo úrok je hodné opovrhnutia. V tých krajinách sa požičiavajú peniaze najma bez úroku. V regiónoch sa spojí kapitál ľudí (v snahe pomocť regiónu a tak i im samotným) a požičiava sa na účely, ktoré vytvárajú pridanú hodnotu. Existuje podiel na zisku, ale úrok nie je žiadny. Navyše takéto úverové financovanie bez úroku tam vytvára doveru medzi tým, kto dáva úver i tým kto si berie úver. Doveru nesú obidvaja i riziko nesú obidvaja a preto vedia pripraviť kvalitný projekt, ktorý splní návratnosť, ale i napredovanie regiónu - vytvára pre všetkých pridanú hodnotu...

Písmo: A- | A+

Inými slovami dospeli sme do štádia dejín, kedy je úrokový a úverový systém, v ktorom žijeme už príliš prešpekulovaný imagináciou a ziskuchtivosťou.

Vývoj slova úrok je zaujímavý. Svoj výrazný vzostup vo frekvencii používania prišiel pri vzostupe kapitálu. Tam sa začal požičiavať kapitál za úrok. Zaviedli ho najme bankári - to sa musí objektívne povedať. Pomlčíme akej boli najma národnosti. A tiež sa musí povedať, že na tomto systéme náramne zbohatli. Systém sa usadil v Európe a Amerike. A časom sa len vhodne vedeli pridať k politickému smeru, či mocenskej štruktúre, či už financovanie Napoleónových výbojov, či financovanie komunizmu. Až na malé časové miesto, keď Hitler skofiškoval celé ich impérium, ryžovali na úrokoch a úveroch až doteraz. A teraz sa tento systém otriasa. Alebo hlbšie rozširuje? Každopádne slovu úrok nie je naklonená ani Biblia a už vobec Korán. Korán úrok vylučuje, Biblia hovorí o úroku, iba keď je s mierou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme ako pojmy samy o sebe - úver i úrok existovali vždy. Avšak v súčasnosti sa úver a úrok vo finančnej systematike prehupli do úplnej abstrakcie, kde hodnota úveru, či úroku nieže už nie je reálna, ale je už priam scestná - nonsensová.

O finančnom sektore v USA a Európe sa začína širiť taký výstižný vtip. Ako príde jeden turista do hotela a chce si kúpiť izbu, položí hotelierovi 100 dolárov, ale ide si najprv pozrieť tú izbu, či sa mu bude páčiť. Hotelier to nevzdrží, zoberie 100 dolárov a zbehne na trhovisko, aby zaplatil za potraviny, za ktoré dlhoval. Potravinárka zoberie 100 dolárov a zabehne za dopravcom, aby mu zaplatila dlh za dovoz potravín. Dopravca zoberie 100 dolárov a zabehne za lektorkou, aby jej zaplatil dlh za vzdelávanie v oblasti dopravy. Lektorka zoberie 100 dolárov a zájde za hoteliérom a zaplatí mu za dlh z prenájmu miestností v hoteli. Tu sa vráti turista z obhliadky izby a zoberie si od hoteliera svojich 100 dolárov, keďže sa mu izba nepáčila. Taký je finančný kolobeh na západe. Každý je v dlhoch a úrokoch. Pri predaji alebo kúpe nikto nič nezíska, len si odpisuje s dlhov. Je to len hra o myslenej obstraktnej hodnote niečoho.

SkryťVypnúť reklamu

Nastáva teda čas pouvažovať nad novým úrokovým a úverovým systémom. Čas by aj na to bol, chýba však voľa. Západnému svetu sa práve naopak čím ďalej, tám viac chce prehlbovať výšku úverov a výšku úrokov za ne. MMF tento týždeň zverejnil, že predá časť svojich zásob zlata. Peňažnú hotovosť z predaja použije na poskytovanie úverov pre štáty, ktoré o to požiadajú. Samozrejme tieto štáty budú svoje úvery a úroky splácať desiatky rokov. Úverový a úrokový systém sa dostáva do svojej najvačšej hĺbky snahy o ziskuchtivosť. Ale kto vlastne ním, čo získa - ako sa niekedy pýtali Rimania?

Jozef Zigo

Jozef Zigo

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som späť. Cestu som si vždy našiel alebo urobil. Zoznam autorových rubrík:  Projektový manažmentPolitika verejných financiíSpoločnosťPoéziaGlosyJokesNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu