Doležité hodnoty pre chod spoločnosti a štátov. Doležité i pre ekonomické organizovanie spoločnosti. Vlastne doležitá je predstava týchto hodnot v ľuďoch.
"Svet ako predstava." (Shopenhauver) Dlhú dobu sme žili v zlých predstavach hodnot a zahmlenej pravdy o ľudských vzťahoch a potrebách. Potláčajúcej osobnosti, potláčajúceho úžitku na úkor požitku. Spravodlivosti sofistikovane určenej na rozhodovanie elitám. Vytváraním bankových produktov, ktoré mali priniesť rýchly zisk, ale nie žiadnu trvalú hodnotu. Inými slovami "ľudský materiál" upadol v tom, v čom musel stavať po druhej svetovej vojne. A to na ľudskej kvalite.
Súčasnosť je iná. Človek nebuduje na ľudskej kvalite. Navyśe nestačí držať krok s vývojom vedy. Naplnilo sa to, čo už dávno predpovedal Ľ. Novak, že i ten najlepší politický, či ekonomický systém má riziko zrútenia sa v ľudskej osobe, pretože ak osobnostne upadne, tak nemoze vytvárať dobrý systém spoločnosti. Sú to zviazané nádoby. Ak človek vytváral škodlivé bankové produkty, vytváral zlú hodnotu a systém mu len vrátil požičané - krízou celého bankového vzťahu. Je to zaslúžená kríza pre ľudstvo ako celok, ale nezaslúžená pre tých jednotlivcov, ktorí sa neriadili touto schémou, ale napriek tomu musia znášať dosledky krízy.
Krízu v bankovom sektore nevyvolal nejaký ekonomický smer - liberálny, či konzervatívny, krízu vyvolal človek. Alebo lepšie povedané - krízu sposobili vsetky ekonomické smery, keďže všetky sú závislé od názorov človeka. Človek je hlavná príčina. Žiada si to reformu bankových systémov na oveľa lepších základoch. A netýka sa to len západnej Európy a USA, ale i nás. Od reformy bankových produktov až po neprehľadné transakcie a falošných sprostredkovateľov, ktorých banky kryjú - pre zisk. Prišlo na tie slová - Ekonómia nie je záležitosťou sofistikovaných postupov, ale je to záležitosť hodnot a ľudských vzťahov, ktoré dávajú nemilosrdné zrkadlo spoločnosti.
Hospodárska kríza je len dosledok, ktorý sa dá len zmierňovať, avšak nedá sa jej vyhnúť. je to jednoducho fakt. Hospodárstvo je veľmi úzko napojené na finančný trh.
No určite by sme sa mali pokúsiť znova stimulovať ľudské možnosti k rozvoju.
"Ak dobré alebo zlé chcenie nejako posobí na svet, tak možeposobiť iba na hranice sveta, nie na fakty, na to, čo jazykom nemožno zobraziť, ale možno v jazyku iba ukázať." (L. Wittgenstein) A tou hranicou sveta je človek, ktorý vytvára hodnoty, vytvára dobré a zlé. Čo sa týka spoločenských systémov žil v ilúzii - treba to zmeniť.