reklama

Ukradli vám značky z auta? Čaká vás týchto 10 krokov

Návod, ako postupovať, keď vám odcudzia tabuľky s evidenčným číslom z motorového vozidla.

Ukradli vám značky z auta? Čaká vás týchto 10 krokov
Pri čakaní na dopravnom inšpektoráte sa môžete aj zabaviť a prečítať si vtipy na nástenke. (Zdroj: pir)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

S rastúcimi cenami pohonných hmôt rastie aj zúfalosť šoférov, ktorí sú odkázaní na jazdu motorovými vozidlami. Vytvára to však aj priestor na páchanie rôznej trestnej činnosti. Napríklad na nelegálne obchodovanie s palivom a aj krádeže tabuliek s evidenčnými číslami. Čo robiť v situácii, keď vám odcudzia značky? Ako postupovať? Koľko za to zaplatíte?

Keď zistíte, že vám niekto ukradol zo zaparkovaného auta tabuľky, v prvom rade kontaktujte políciu. Včasným oznámením na polícii môžete predísť prípadnému zneužitiu značky, napríklad na páchanie priestupkov či trestnej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Následne to bude veľa vybavovania, počas ktorého s autom či motorkou nemôžete jazdiť. No dá sa to zvládnuť za jeden až dva dni a bude vás to stáť aj nejaké peniaze. V našom prípade sme zaplatili viac ako 83 eur a trvalo jeden a pol dňa. Nezúfajte! Prečítajte si stručný návod, ako postupovať.

1. Utekajte na políciu

Najskôr si urobte fotografie vozidla, tak aby bolo zaznamenané aj okolie ulice či parkoviska, na ktorom ku krádeži došlo. Všimnite si či sú v okolí kamery. V prípade, že k odcudzeniu tabuliek došlo v noci, pozrite sa,  či nie je poškodené verejné osvetlenie. Mohlo sa totiž stať, že išlo o plánovaný čin a osvetlenie niekto vopred znefunkčnil. Všetky tieto postrehy potom oznámte polícii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Krádež je možné oznámiť aj elektronicky. Viac informácii ako postupovať nájdete tu. Najlepšie je však zájsť na políciu osobne a to v obvode, v ktorom k odcudzeniu došlo, no oznámenie sú povinní prijať kdekoľvek.

Budete potrebovať malý technický preukaz a samozrejme občiansky preukaz. Oznámenie nemusí urobiť vlastník vozidla, môže tak urobiť aj ten, ktorý s autom jazdí a odcudzenie značiek zistil. Na tento úkon nie je potrebné žiadne splnomocnenie. Je však dobré majiteľa vozidla kontaktovať aspoň telefonicky.

Policajt vás pri spisovaní zápisnice o oznámení priestupku musí poučiť. Dobre si prečítajte, čo podpisujete a či je tam uvedené všetko čo ste oznámili.  Skontrolujte či je zapísané, kde sa udalosť stala, presný názov ulice a opis miesta, kedy sa udalosť stala, teda čas, kedy ste auto odparkovali so značkami a čas kedy ste ho našli už bez nich, tiež ďalšie okolnosti, napríklad už spomínané kamery na mieste.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na polícii vám vydajú potvrdenie o tom, že ste krádež oznámili, budete ho potrebovať pri vybavovaní ďalších záležitostí. Okrem toho máte nárok aj na kópiu celého priestupkového spisu. Teda aj zápisnice o oznámení priestupku. Nedajte sa odbiť. Policajt je o nahliadnutí do spisu a vyhotovení kópie povinný spísať záznam, ktorý je tiež súčasťou priestupkového spisu. Neočakávajte, že sa strážcovia zákona pretrhnú.

Celá procedúra na obvodnom oddelení nám trvala viac ako pol hodiny.

2. Auto musíte z parkoviska odtiahnuť

S autom bez značiek jazdiť nemôžete, ak by vás zastavili policajti, prišli by ste ešte aj o vodičák. Vozidlo bez značky nesmie dokonca ani stáť na ceste.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak vám značky ukradli v okrese, v ktorom je auto evidované a zistili ste to ráno či dopoludnia, pri troche šťastia všetko vybavíte ešte v ten deň a strážcovia zákona, by mohli prižmúriť oči a nedať vám sankciu za to, že vozidlo stojí na ulici bez značiek. No spoliehať sa na to nedá.

Ak je však auto zapísané v inom okrese či sa udalosť stala popoludní alebo večer, vybavovačky už nestihnete, vozidlo musíte z parkoviska odtiahnuť. Ceny odťahovej služby sú v regiónoch rôzne.

My sme na odtiahnutie čakali viac ako dve hodiny, neplatili sme, pomohli nám priatelia. Vozidlo ostalo stáť na súkromnom oplotenom pozemku.

3. Okopírujte si doklady

Okopírujte si pôvodný starý veľký aj malý techničák a tiež katričky o technickej a emisnej kontrole. Budete ich potrebovať. Rovnako sa zíde aj kópia potvrdenia z polície. V samoobslužnej kopírovacej službe nám to trvalo tri minúty a zaplatili sme pár centov.

4. Vybavte si nové tabuľky

Čaká vás návšteva polície v okrese, v ktorom je auto evidované. Na políciu či do klientského centra nemusí ísť vlastník vozidla, na tento úkon môže aj niekoho splnomocniť. Zoberte si veľký techničák a potvrdenie o povinnom zmluvnom poistení. Žiadosť môžete podať aj pomocou elektronickej služby.  Po vybavení vás budú informovať a môžete si nové tabuľky vyzdvihnúť.

Pri osobnej návšteve vám nové tabuľky dajú na počkanie. Bude vás to stáť 33 eur. Platí sa v automate priamo na polícii (v klientskom centre) a je možná aj platba kartou.

Ak by ste chceli rovnaké evidenčné číslo na duplicitné značky, nejaký ten týždeň si počkáte a autom jazdiť nemôžete. Zaplatíte 132 eur. O takýto duplikát je možné žiadať iba dvakrát. Väčšinou to využívajú firmy, ktoré majú na jednotlivé vozidlá vystavené rôzne doklady, v ktorých je uvedené evidenčné číslo. Ďalšie informácie o poplatkoch nájdete tu.

My sme prišli bez objednania 15 minút pred začiatkom úradných hodín a boli sme druhí v poradí. Pri čakaní na dopravnom inšpektoráte sa môžete aj zabaviť a prečítať si vtipy na nástenke. Vybavovanie netrvalo ani 15 minút. Boli rýchli, milí a ochotní.

Pri čakaní na dopravnom inšpektoráte sa môžete aj zabaviť a prečítať si vtipy na nástenke.
Pri čakaní na dopravnom inšpektoráte sa môžete aj zabaviť a prečítať si vtipy na nástenke.  (zdroj: pir)

Keďže sme potrebovali jazdiť s autom čím skôr, s potvrdením o odcudzení tabuliek sme z Bratislavy cestovali do okresu, v ktorom je evidované. Cesta z domu na stanicu, jazda vlakom a následne prechádzka na dopravný inšpektorát trvala viac ako dve hodiny a rovnaký čas nám zabral aj návrat. Aj s lístkami na MHD nás to stálo viac ako 10 eur.

5. Nahláste zmenu údajov v poisťovni

Čaká vás komunikácia s poisťovňou, dá sa to urobiť aj cez e-mail, my sme mali pobočku po ceste z polície, zvolili sme tak osobnú návštevu. Netrvalo to ani 10 minút a pani nám vystavila novú „zelenú kartičku“ (ako iste viete, je biela). Potrebujete kópiu oznámenia udalosti, kópiu starého techničáku, nový techničák a samozrejme číslo poistnej zmluvy.

Ak máte havarijné poistenie, môžete si uplatniť náhradu škody. Oznámiť to však musíte do 15 dní a potrebné aj doložiť všetky doklady spojené s nákladmi. Tie je možné doručiť aj dodatočne po nahlásení udalosti.

6. Potrebujete aj nové kartičky o technickej a emisnej kontrole

Budete potrebovať aj nové katričky o technickej a emisnej kontrole. Volá sa to administratívna kontrola. So sebou si vezmite protokoly z oboch kontrol a potrebné je pristaviť aj vozidlo. Najlepšie je využiť STK, na ktorej už auto kontrolovali, je to lacnejšie. V našom prípade by to stálo 24 eur.

Nemali sme však vozidlo, to ostalo stáť v Bratislave bez značiek. Ak vám však značky ukradli v inom okrese, neoplatí sa s ním iba kvôli katričkám jazdiť do okresu, v ktorom bolo na pôvodnej STK.

Ceny administratívnej kontroly sú na STK rozdielne. V Bratislave sme zaplatili 40 eur a bolo potrebné sa objednať deň vopred. Celé to trvalo krátko.

7. Vyriešte diaľničnú známku

O zmenu údajov v centrálnej evidencii úhrady diaľničnej známky je možné požiadať v prípade, ak nastane zmena evidenčného čísla. Môžete to urobiť aj prostredníctvom internetového portálu www.eznamka.sk alebo na vybraných obchodných miestach Sky Tollu, ich zoznam nájdete tu.

Potrebujete na to kópiu starého malého techničáku či starých kartičiek o technickej a emisnej kontrole, nový veľký techničák a občiansky preukaz (ak nie ste vlastníkom vozidla).

Napríklad, my sme kupovali 365 dňovú diaľničnú známku iba pred mesiacom, určite sa nám tento "prepis" oplatil. Nestojí to nič a pri osobnej návšteve obchodného miesta objavíte v Bratislave aj nové a zaujímavé zákutia mesta. Slečna nás na mieste vybavila za menej ako 10 minút.

8. Vymeňte si parkovaciu kartu

Ak ste vlastníkom parkovacej karty či už v rámci mesta, mestskej časti alebo firmy, v ktorej pracujete, prípadne inej, čaká vás ešte jej výmena. Väčšinou to vybavíte na počkanie. Podmienky aj ceny sú individuálne. My sme potrebovali nový veľký techničák a potvrdenie z polície o krádeži. Za novú parkovaciu kartu platnú na súkromnom parkovisku sme neplatili nič.

9. Čakajte na poštu

Nový malý techničák príde vlastníkovi vozidla poštou do 30 dní. Jazdiť môžete s veľkým techničákom. Dávajte si však pozor a nenechávajte ho v zaparkovanom aute, aby vám ho neukradli, čakali by vás ďalšie patálie.

10. Možno vás bude kontaktovať polícia

Z polície vám môžu oznámiť, že cudzie auto s vašou tabuľkou s evidenčným číslom načerpalo pohonné hmoty na pumpe a zmizlo bez platenia. Často sa stáva, že zlodeji ukradnú poznávacie značky a namontujú ich na svoje auto, natankujú palivo a z čerpacej stanice zmiznú bez zaplatenia. Rovnako môžu byť značky zneužité pri inej trestnej činnosti, napríklad lúpeži a následnom úteku  a podobne. A to nie iba na Slovensku ale aj v zahraničí.

Ak by páchateľa chytili, môžete si následne od neho vymáhať škodu, no to iba v prípade, ak ste si ju neuplatnili v poisťovni. Aj z tohto dôvodu si starostlivo uschovajte všetky doklady spojené s nákladmi, ktoré vám vznikli pri vybavovaní zmeny tabuliek s evidenčným číslom.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  373
  •  | 
  • Páči sa:  647x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu