Ako NAKA neušiel pán X. O pláne ho zadržať vedel aj Lipšic

Písmo: A- | A+

V čase policajnej razie sa Peter Košč nachádzal v Dubaji. Keď sa ho NAKA nepodarilo zadržať, inšpekcia preverovala, či nedošlo k úniku. Ako svedok v korupčnom prípade vypovedal aj poslanec Lukáš Kyselica.

Peter Košč má v spravodajskej komunite prezývku pán X. Volajú ho aj Baby face či Potetovanec, v súčasnosti je na úteku a je na neho vydaný medzinárodný a európsky zatýkací rozkaz. 

Podľa vyšetrovateľa v roku 2016 chcel chrániť pred trestným stíhaním policajného funkcionára, šéfa policajných odposluchov Jozefa Reháka a mal dať úplatok 50 – tisíc eur vtedajšiemu špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi.  Vypovedá proti nemu bývalý policajný funkcionár Bernard Slobodník, ktorý je aktuálne najznámejší kajúcník. Reháka zadržali ešte vlani v decembri pri akcii Judáš a dnes sedí vo väzbe. Dôvod? Spolupráca so sýkorovcami. A práve obávaný zločinecký gang sýkrovcov spája Reháka a Košča.

Košč mal medzi sýkorkami totiž viaceré dobré kontakty a jedným z nich bol aj niekdajší šéf skupiny Róbert Lališ, alias Kýbel. V súčasnosti má blízke vzťahy s bývalými ochrankármi Kýbla.

Aj keď v prípade už prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Špecializovaný trestný súd, generálny prokurátor stále nerozhodol o návrhu, ktorý podala Koščova advokátka Eva Mišíková v zmysle už známeho paragrafu 363 Trestného poriadku ( zrušenie právoplatného uznesenia vyšetrovateľa a prokurátora o vznesení obvinenia). Tá sa vyjadrila, že jej klient sa vráti na Slovensko až keď rozhodnú o tomto návrhu.

Čo sa dialo pred obvinením a vydaním zakytača?

Koncom októbra minulého roka zverejnila trojica médií Aktuality.skTV Markíza a Topky.sk informáciu, že na Úrad špeciálnej prokuratúry prišiel exriaditeľ národnej jednotky finančnej polície Slobodník, aby odkryl tajomný svet vysokých policajných funkcionárov, ktorého bol sám dlhé roky súčasťou. Pripravené kamery ho nakrútili v sprievode vtedy advokáta Daniela Lipšica, dnes špeciálneho prokurátora.

 •  20. januára 2021 bolo začaté trestné stíhanie vo veci pre korupciu.

 • 28. januára operatívci inšpekcie k trestnej činnosti  Petra Košča vyťažili Bernarda Slobodníka.

 • 5. februára bol doručený realizačný návrh operatívcov inšpekcie do spisu NAKA.

 • 11. februára vyšetrovateľka NAKA odstúpila časť výpobvede Slobodníka vedúcemu tímu Očistec Ľubomírovi Daňkovi.

 •   3.marca Košč odletel zo Schwechatu do Dubaja.

 • 9.marca odletel z Dubaja na Maldivy.

 • 23. marca chceli policajti z elitného tímu Očsitec Petra Košča zadržať, doma ho však nenašli, zistili, že už skôr odletel do Dubaja.

 • 24.marca Košč odletel z Maldív späť do Dubaja.

 • 25.marca mal Košč naplánovaný let z Dubaja späť na Schwechat, no do lietadla už nenastúpil. Pre televíziu JOJ sa vyjadril, že je na dovolenke v zahraničí. Polícia vyhlásila po ňom pátranie, šlo o takzvané pátranie po pobyte.  Ide o zisťovanie informácií, kde sa dotyčný nachádza.

 • 31. marca Špecializovaný trestný súd vydal príkaz na zatknutie, platný iba na území Slovenskej republiky.

 • 30.apríla na Petra Košča vydali na Špecializovanom trestnom súde medzinárodný a európsky zatýkací rozkaz.

 Prečo vydanie medzinárodného a európskeho zatýkacieho príkazu trvalo tak dlho, keď policajti z NAKA už od 23.marca vedeli, že Peter Košč sa nachádza od 3.marca v Dubaji?

„Dozorujúci prokurátor postupoval v súlade s Trestným poriadkom a bez akýchkoľvek prieťahov. K časovým súslednostiam ani ku komunikácii so Špecializovaným trestným súdom sa vzhľadom na súčasné štádium trestného konania nemôžeme vyjadrovať,“ povedal pre môj hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Prečo si vopred nezistili, že sa Košč už nenachádza na Slovensku, prečo nepočkali s akciou, keď vedeli, že má zakúpenú spiatočnú letenku na 25.marca ?

"Polícia v konaní postupuje zákonom upraveným spôsobom, bližšie informácie k vykonaným, ani plánovaným úkonom nie je možné z operatívno-taktických dôvodov zverejniť," uviedol pre môj blog hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Preverovanie inšpekcie

Keď sa 23.marca elitným policajtom z NAKA nepodarilo zadržať Petra Košča, inšpekcia preverovala, či nedošlo k úniku. Čo zistila vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby?

„ O začatí trestného stíhania vo veci korupcie páchanej Petrom Koščom vedel len úzky okruh pracovníkov NAKA, z dôvodu, že Košč mal byť vysokým dôstojníkom v spravodajskej službe a pre zníženie rizika vyzradenia informácií sa s informáciami narábalo veľmi diskrétne,“ uviedol pred vyšetrovateľkou inšpekcie vedúci tímu Očistec Ľubomír Daňko z NAKA. Rozhovor so šéfom tímu Očistec pre Aktuality.sk si môžete prečítať tu.

Išlo o úzky okruh pracovníkov tímu Očistec, ktorých však Daňko nemenoval, vedeli to aj dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Tu musím pripomenúť, že nedávno vyšli najavo zaujímavé informácie. Najskôr pre Hospodárske noviny bývalý riaditeľ NAKA Branislav Zurian povedal, že K Petrovi Koščovi chodil domov aj Daniel Lipšic, bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a stretával sa s nimi aj už spomínaný Slobodník.

Samotný súčasný špeciálny prokurátor, bývalý advokát a bývalý politik Lipšic pre najnovšie vydanie týždenníka  Plus 7 DNÍ schôdzky u Petra Košča potvrdil. Sprostredkovať ich mal dnes už bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský.

Lipšic sa vyjadril, že sa tak stalo v období rokov 2018 až 2019. Tvrdil, že išlo o dve schôdzky a Slobodník s Kováčikom boli len na jednom s týchto stretnutí. Dôvodom návštevy u Košča doma v Pezinku boli vraj prípady, ktoré zastupoval.

Košč zase pre Plus 7 DNÍ povedal, že k stretnutiu došlo už v roku 2016. Na prvej schôdzke vraj žiadal, Lipšica či sa nedá pomôcť vtedajšiemu špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčiovi, aby nebol  toľko pranierovaný v médiách a Kováčik by spisy, ktoré sa týkali Mariana Kočnera prerozdelil iným prokurátorom.  Na druhom stretnutí vraj Kováčik uviedol, že vo veciach Kočnera sa situácia zmení a veci budú vyšetrené a Lipšic údajne sľúbil, že média, na ktoré má dosah už nebudú útočiť na Kováčika. Košč pre Plus 7 DNÍ povedal, že  sa tak skutočne stalo, čo vyplýva z jeho analýzy článkov denníka N a Aktuality.sk

Pčolinský pre týždenník spomenul, že k stretnutiu došlo v druhej polovici roka 2016 a že Dušan Kováčik a Bernard Slobodník prejavili záujem o stretnutie s Danielom Lipšicom.

Aby toho nebolo málo Pčolinský zase v rozhovore pre Hospodárske noviny ešte skôr uviedol, že ku Koščovi chodili domov aj novinári.

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika neskôr obvinili zo spolupráce so zločineckou skupinou takáčovci  a aj s korupcie a už aj neprávoplatne odsúdili na 14 rokov. Stíhaný bol za korupciu aj Pčolisnký, generálna prokuratúra však jeho obvinenie zrušila.

Svedok Slobodník

Späť k preverovaniu inšpekcie. „O veci mali vedomosť aj svedkovia Bernard Slobodník, Lukáš Kyselica, Boris Beňa a Norbert Paksi,“ vymenoval pred vyšetrovateľkou inšpekcie ako svedok vyšetrovateľ NAKA Ľubomír Daňko. Všetci menovaní boli v kauze Košča vypočutí po začatí trestného stíhania veci.

Boris Beňa je dnes už bývalý námestník Slovenskej informačnej služby, ktorý však v tom čase bol pre obvinenie v kauze Judáš vo väzbe. Vo väzbe bol v čase výsluchu aj dnes už bývalý zástupca útvaru policajných odposluchov Norbert Paksi. Logicky teda nemohli Košča informovať.

Na slobode však bol kajúcnik Slobodník. Nebolo by to prvý raz, čo by hral na dve strany. V skutočnosti je totiž prefíkaný ako líška. Ako policajný funkcionár páchal závažnú trestnú činnosť, ku ktorej sa priznáva a usvedčuje z nej aj svojich bývalých kolegov. Vykúpil sa tak z väzobného stíhania a užíva si slobodu. Trestnej činnosti sa podľa vlastných slov najčastejšie dopúšťal tak, že za peniaze kryl rôzne subjekty, ktoré mal ako policajt vyšetrovať. Zároveň však neváhal o tých istých subjektoch poskytovať informácie vybraným novinárom.

Slobodník sa k Petrovi Koščovi vyjadril aj v nedávnom rozhovore pre denník N. Označil ho za podnikateľa, vraj nevie že by bol personálnym pracovníkom služby alebo inej bezpečnostnej zložky, ale disponoval mnohými informáciami.

„Zoznámili ma s ním určité osoby. Pre mňa znamenal osobu, ktorá má obrovský prehľad o bezpečnostných zložkách, pôsobil na mňa veľmi seriózne, cítil som, že sa s ním viem porozprávať a vie mi v určitých veciach poradiť ako človeku, ktorý nikdy predtým nebol na vysokej policajnej funkcii,“ vyhlásil. Nikdy nebol pri rozhovoroch, ktoré viedol s politikmi alebo osobami v biznise. Keď sa Slobodník rozhodol, že v polícii končí, Koščove správanie sa zmenilo a stretávanie ukončili.

Pre denník N tiež spomenul, že od Košča dostal informáciu o tom, že Marian Kočner plánuje útek pred zadržaním v kauze televízne zmenky, ktorú riešila jeho jednotka. V tom čase bol špeciálnym prokurátorom ešte Kováčik.

Vypovedal aj Kyselica

„Každý z bezpečnostnej komunity vie, kto je Košč. Osobne som sa s ním nikdy nerozprával,“ reagoval pre môj blog svedok Lukáš Kyselica, ktorý je poslancom parlamentu za OĽaNO. Len pripomínam, že jeho asistentom je bývalý policajt a šéf tímu Gorila, Marek Gajdoš, ktorý zároveň pôsobí aj ako advokátsky koncipient u Evy Mišíkovej a tá Košča zastupuje.

„Keď som vypovedal ako svedok v tejto trestnej veci, tak som potvrdzoval niektoré iné vzťahové súvislosti. Po poučení o predmete výsluchu mi vôbec nebolo zrejmé, voči komu podozrenie smeruje. Vôbec som nebol vypočutý po vznesení obvinenia, takže môj výsluch nebol zrejme až tak potrebný. Časovo to neviem už presne určiť, ale asi som vypovedal približne mesiac pred vznesením obvinenia,“ objasnil.

So svojim asistentom Gajdošom o veci nehovoril. Rozprávajú sa o legislatívnych veciach, ktoré rieši ako asistent, o jeho práci nehovoríme. „Z médií viem, že doktorka Mišíková, ako advokátka zastupuje obvineného Košča,“ doplnil s tým, že až v médiách nedávno zachytil, že v danej veci bola podaná obžaloba.

NAKA tvrdí, že k úniku nedošlo

„ Realizácia nebola prezradená,“ vyhlásil pred vyšetrovateľkou inšpekcie šéf tímu Očistec Daňko z NAKA. Argumentoval tým, že o tom svedčí aj fakt, že keď išli 23.marca ráno zadržať  Petra Košča do jeho domu v Pezinku a následne aj vykonať domovú prehliadku do bytu v bratislavskej Petržalke, v ktorom má trvalý pobyt, bola jeho matka prekvapená. Spomenul tiež, že po tom ako Košča nenašli, volali aj jeho bratovi, ktorý by mal tiež pôsobiť v spravodajskej službe a ten poskytol policajtom jeho telefónne číslo.

Policajti z tímu Očistec telefonovali aj svojmu kolegovi Jánovi Káľavskému, o ktorom vedeli, že má s Koščom blízky vzťah. „Káľavský bol rozospatý a celkom zjavne nepripravený na informáciu o pokuse zadržať Košča a na požiadanie poskytol na neho telefónne číslo,“ povedal Daňko. Viac o Káľavskom, ktorý je svedkom v kauze manipulovania výpovedí a zároveň stíhaný pre viaceré trestné činy si môžete prečítať v príspevku TV Markíza tu.

Policajti z NAKA volali na číslo, ktoré im dal Káľavský a bolo zhodné s tým, ktoré poskytol Koščov brat. Košč zdvihol až po niekoľkých hodinách, s tým, že je v zahraničí a vráti sa až 25. marca.

Daňko pred vyšetrovateľkou inšpekcie vylúčil, že k neúspešnému zadržaniu, by predchádzal únik informácií. Toto tvrdenie podoprel tým, že všetky dotknuté osoby, ktoré mali na Košča kontakt o realizácii vopred nevedeli a z akcie boli prekvapené. Menoval brata, mamu i Káľavského.

 Čurilla potvrdil podozrenie na úniky k pánovi X od Káľavského

Vyšetrovateľka inšpekcie vypočula ako svedka aj vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu. Z jeho výsluchu vyplynulo, že prípad mal pôvodne riešiť vyšetrovateľ NAKA Pavol Ďurka, ale pre časovú zaneprázdnenosť ho napokon dostal Daňko.

Čurilla uviedol, že nakoľko mali podozrenie, že existujú úniky informácií priamo k Petrovi Koščovi od vedúceho 1. operatívného oddelenia NAKA odbor Bratislava Jána Káľavského, sa všetko okolo osoby Petra Košča tajilo pred ostatnými kolegami, ktorí pracovali v tíme.

Tiež tvrdil, že Káľavský mal informáciu, že je vedené konanie pre korupciu voči dnes už bývalému špeciálnemu prokurátorovi Kováčikovi, v ktorej figuroval aj Košč a však vylúčil, že by vedel o plánoch zadržať Košča.

Čurilla ďalej argumentoval rovnako ako Daňko, že keď volali Káľavskému a chceli číslo na Košča bol rozospatý a prekvapený, plakal a vzlykal, že čo to spravili, že on bol schopný zabezpečiť Košča na výsluch a z telefonátu bolo zrejmé, že je pod vplyvom alkoholu. V zhode s Daňkom vyhlásil, že vylučuje prezradenie akcie.

Všetko v poriadku

Vyšetrovateľka inšpekcie prišla ešte v polovici augusta k záveru, že k žiadnemu úniku o pláne obviniť a zadržať Košča neprišlo a nestal sa ani žiadny trestný čin. Stotožnil sa tým aj prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave.

Čo nesedí?

 • Podozrenia vyvoláva aj skutočnosť, že na Koščove nehnuteľnosti iba mesiac pred obvineným získala záložné právo istá firma.

 • Argumenty elitných policajtov z NAKA, s ktorým sa stotožnila vyšetrovateľka inšpekcie, že  Koščova rodina (matka a brat) a policajt blízky Koščovi, Ján Káľavský boli prekvapení, o akcii nevedeli a poskytli na neho telefonický kontakt. Vôbec to neznamená, že o nej nemohol vedieť samotný Košč.

 • Tvrdenie elitného vyšetrovateľa Čurilliu, že Káľavský vedel o rozpracovaní prípadu korupcie v tom čase podozrivých Košča a Kováčika, no nevedel o pripravovanej akcii na zadržanie Košča. No musel by byť ten Káľavský asi veľmi neschopný, ak by nepredpokladal, že po rozpracovaní, začatí trestného stíhania vo veci bude nasledovať aj obvinenie a zadržanie.

 • Za pozornosť stojí aj fakt, že členom elitnému tímu Očistec ako by ani nevadilo, že nezadržali takého obvineného, akým je pán X, ktorý podľa všetkého hrá dôležitú úlohu v súčasnom zmätku v bezpečnostných zložkách.

 • Rovnako otázky vyvoláva aj konanie elitných príslušníkov NAKA, ktorí si vopred nezistili, že Košč sa nenachádza na Slovensku a nepočkali aspoň do dňa jeho plánovaného návratu.

 • Prečo sa vyšetrovateľka inšpekcie nezaujímala, kto tvoril ten úzky okruh policajtov z NAKA, ktorí vedeli o realizácia?

 • Prečo vyšetrovateľka inšpekcie nevypočula svedkov, ktorí boli v čase výsluchu a realizácie na slobode (Slobodník a Kyselica) a mohli prísť do kontaktu s Petrom Koščom?

 • Prečo vyšetrovateľa inšpekcie nevypočula dozorového prokurátora Michala Šúreka a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Veď k úniku mohlo prísť aj zo Špeciálnej prokuratúry.

Vojna v polícii

 Iba pripomínam, že vyšetrovateľ NAKA Ján Čurilla a jeho kolega Pavol Ďurka sú väzobne stíhaní v kauze manipulácií výpovedí a vypovedá proti ním už niekoľkokrát spomínaný Ján Káľavský, ktorý v prípade vystupoval ako agent v zmysle trestného poriadku.

 Obvinil ich vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby aj na základe odposluchov Slovenskej informačnej služby, ktoré schválil súd. Viac o prípade si môžete prečítať napríklad aj tu.

Skryť Zatvoriť reklamu