Boss sýkorovcov Kýbel môže ísť na slobodu. Kedy ho prepustia z väzby?

Róbert Lališ alias Kýbel je podľa polície a prokuratúry zodpovedný spolu za najmenej 19 ľudských život a viac ako šesť zranených. Čoskoro sa môže dostať spoza mreží. Dôvodom sú prieťahy. Vyplýva to z rozhodnutia Najvyššieho súdu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Boos sýkorovcov Róbert Lališa alias Kýbel, ktorého pre jeho krutosť volali aj Gestapák, sa začal skrývať na prelome rokov 2011 a 2012. V júli 2012 na neho vydali prvý zatykač, postupne pribudli ďalšie. Podľa svedeckých výpovedí, a aj ďalších dôkazov ako sú napríklad komunikácie zo zaistených telefónoch iných sýkorovcov vyplýva, že dostal echo aj od policajtov. (Písala som o tom napríklad tu.)

Body obžaloby

  • založenie zločineckej skupiny
  • vražda Miloša Piliara z jari 1998
  • smrť Eduarda Diniča z mája 1998 (prípad je kvalifikovaný ako všeobecné ohrozenie)
  • vražda Alojza Házyho z júna 1998
  • vražda Róberta Diniča a jeho ochrankára z októbra 1998
  • vražda Dalera Hlavačku z mája 1999
  • Vražda Romana Deáka z októbra 1999
  • bitka taxikára
  • lízingový podvod

Zo skrýše podľa polície plánoval aj vraždu prokurátora. Zatkli ho až v októbri 2015 v Nemecku. Odvtedy je vo väzbe, čo sú už necelé dva roky. Dvakrát ho dokonca neprávoplatne odsúdili na doživotie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako je už známe, rozsudok v kauze gangu sýkorovcov zrušil senát Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina naposledy, opätovne 7. júla. Vec pridelil priamo Krajskému súdu v Banskej Bystrici, ktorý je v takomto prípade podľa zákona príslušný.

Pojednávať sa bude odznovu. Noví sudcovia si budú musieť najskôr naštudovať rozsiahly spis a až potom vytýčia termín hlavného pojednávania. (Písala som o tom tutu.)

Harabinov senát neriešil pri rozhodovaní o odvolaniach otázku viny, či neviny Kýbla a spol., a dôkaznú situáciu. Zaoberal sa výlučne procesnými postupmi. Vysvetlil dôvody a vyjadril sa aj k tomu, prečo nerozhodol o námietkach zaujatosti prokurátora a splnomocnenca poškodených.

SkryťVypnúť reklamu

Písomne vypracované uznesenie zatiaľ nie je k dispozícii.

Päť mesiacov väzby

Harabin obligatórne (povinne) preskúmal aj dôvody väzby obžalovaných. Uviedol, že sú zákonné, opodstatnené a trvajú aj naďalej s tým, že Krajský súd v Banskej Bystrici bude povinný ich skúmať aj v ďalšom období trestného stíhania.

Konštatoval, že bez zavinenia obžalovaných (Lališa a Ivana Cuppera) z väzby, uplynulo päť mesiacov v dôsledku postupov po tom, ako už prvýkrát zrušil rozsudok v kauze vo februári tohto roka.

Mal tým na mysli predchádzajúce postupy v prípade. Postupy: predsedu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubna, senátu Najvyššieho súdu pod vedením Juraja Klimenta, senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorému predsedá Jozef Šutka, prokurátora a splnomocnenca poškodených Deákovcov – Daniela Lipšica.

SkryťVypnúť reklamu

Pri slovách „bez zavinenia obžalovaných uplynulo z väzby päť mesiacov“ treba spozornieť. Tento údaj môže celý prípad poriadne zamotať. 

Prieťahy sú lístok na slobodu

Pol roka prieťahov podľa viacerých skorších rozhodnutí súdov totiž znamená, že ide o porušenie práv obvineného stíhaného za mrežami a jeho prepustenie na slobodu.

Lališ je obvinený aj z ďalších činov, ktoré ešte vyšetrujú. (Písala som o tom napríklad tu.) 

Ďalšie obvinenia Lališa

Prípady však okrem iného súvisia s tými, pre ktoré ho už súdia. A tu platí rozhodnutie Ústavného súdu vo veci ukrajinského mafiánskeho bossa Volodimyra Jegorova. Z neho vyplýva, že prokurátor a policajti nebudú môcť využiť takzvaný „záložný plán“ - „otočku“ a Lališa opätovne poslať do väzby pre obvinenia v ďalších kauzách.

SkryťVypnúť reklamu

Z rozhodnutia Ústavného súdu

Väzba v trestnom konaní má vždy formu predbežného opatrenia pre realizáciuriadneho a spravodlivého procesu, a nie prevažne povahu preventívnu, a už vôbec nie povahu satisfakčnú či dokonca represívnu ako trest.

Ustanovenie Trestného poriadku upravujúce celkovú lehotu väzby nemožno vykladať tak, že orgány činné v trestnom konaní a následne všeobecné súdy sú oprávnené držať obvineného vo väzbe pre každý z trestných činov, z ktorých je obvinený, samostatne či izolovane, a to po maximálnu dobu. Samotná fáza trestného konania nemôže nikdy sama osebe odôvodňovať potrebu ďalšieho väzobného stíhania sťažovateľa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celý Nález Ústavného súdu sp. zn. I. ÚS 47/2013 z 5. júna 2013 si môžete prečítať tu.

Ak by sa Lališ dostal následkom spomínaných prieťahov na slobodu, je tu pravdepodobnosť hraničiaca s istotou, že sa ho budú pokúšať dostať späť za mreže. V konečnom dôsledku však môže byť takáto snaha označená v zmysle rozhodnutia Ústavného súdu vo veci Jegorov za ďalšiu nezákonnosť.

Róbert Lališ a jeho ochrankár
Róbert Lališ a jeho ochrankár (zdroj: archív pir)

A Lališ, ktorý je podľa polície a prokuratúry zodpovedný spolu za najmenej 19 ľudských život a viac ako šesť zranených sa opäť napokon dostane z väzby a bude môcť aj žiadať „odškodné“. 

Bude potrebné, zaoberať sa tým, kto je za to zodpovedný. Sú to policajti? Prokurátor? Advokáti? Sudcovia? Či splnomocnenec poškodených, alebo Harabin?

 Vincka pustia v septembri

Ivan Cupper alias Vincko mal v gangu pod palcom Záhorie. Prokurátor mu pripisuje založenie zločineckej skupiny a tri vraždy – vraždu Miloša Piliara z jari 1998, z vraždy Róberta Diniča a jeho ochrankára z októbra 1998, z vraždy Romana Deáka z októbra 1999. 

Ivan Cuper zvaný Vincko
Ivan Cuper zvaný Vincko (zdroj: Jozef Habočík)

Za mrežami je od septembra 2012. Maximálna možná lehota väzby je päť rokov. O pár týždňov ho preto prepustia na slobodu. (Písala som už o tom tu aj tu.)

Cupper je (rovnako ako Lališ) obvinený ešte v ďalších prípadov, ktoré sú v štádiu vyšetrovania. Ani jeho však nebudú môcť opätovne celkom jednoducho poslať späť za mreže. Aj tu platí rozhodnutie Ústavného súdu vo veci Jegorov.

Ďalšie obvinenia Cuppera

Téme sa budem venovať aj ďalších článkoch.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  534
  •  | 
  • Páči sa:  2 646x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu