Kľúčový svedok kauzy sýkorovcov päťdesiatdvaročný Juraj Billik alias Čapatý je už takmer rok na slobode. Bude musieť ísť opäť ešte raz vypovedať. „Tak pôjdem,“ povedal pre môj blog Billik, ktorý patril k mafiánskemu gangu sýkorovcov.
V sobotu sa prechádzal na trhovisku na MIletičovej ulici v Bratislave pomedzi stánkami s ovocím, zeleninou a kvetmi. Najedol a zašiel do neďalekého podniku na kofolu. Vybral sa kúpiť maliny pre dcéru, zastavil sa aj v stánku s chlebom a pečivom. Pozdravil sa so známym. „Bol som sa dať ostrihať. Večer mám koncert, stále hrám s jednou kapelou. Pracujem v pizzerii,“ dodal, s tým, že viac sa zatiaľ nechce vyjadrovať ku kauze.

Lališ dostal echo od policajtov a na prelome rokov 2011 a 2012 ušiel. Podľa polície zo skrýše plánoval aj vraždu prokurátora. Celé roky bol nedotknuteľný. Svedkovia vypovedajú o jeho kontaktoch na polícii aj v tajnej službe.
O brutálnych praktikách Kýbla a jeho gangu prehovoril Juraj Billik prezývaný Čapatý na jar 2013. V tom čase bol vo väzbe, zadržali ho v marci 2011 spolu s partiou okolo Ladislava Bališa alias Dlhého, ktorá pripravovala vraždu súkmeňovca s prezývkou Rezeň. Čapatý vtedy vyhlásil, že „mení svoj život“.
„Róbert Lališ nám sľúbil, že keď budem rozprávať, nám zabije deti, zabije nám ženy a potom zabije nás. Toto nám sľúbil Róbert Lališ, takže toto, presne to, čo by sa stalo niekomu, keď by urobil to, čo som aj ja urobil,“ opisoval na pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde v januári 2015. „Kýblovi som bol sluha, poskok aj ochranka. Tri v jednom. Len riť si utieral sám,“ uviedol.
Lališa zatkli až v októbri 2015 v Nemecku, odvety je vo väzbe.
Čapatý je vyučený opráv výťahov. Krátko pracoval v tomto odbore, neskôr bol šoférom nákladného auta. V mladosti hral vodné pólo a venoval sa aj bojovým športom. K sýkorovcom „nastúpil“ v roku 1996, keď sa vrátil z výkonu trestu. Do partie ho priviedol Peter Čongrády alias Čongi, ktorý je už po smrti. O rok neskôr začal slúžiť šéfovia gangu Róbertovi Lališovi alias Kýblovi a bol jeho osobný strážca, stal sa šéfom ochrankárov a aj členom vražedného komanda.
Dostával výplatu 15-tisíc korún, potom 1500 eur mesačne. V zločineckej skupine pôsobil až do zadržania v marci 2011. Vo väzení si doteraz sedel spolu takmer 12 rokov, trestaný bol spolu trikrát.
Naposledy dostal za členstvo v zločineckej skupine a nedovolené ozbrojovanie trest osem rokov. (Rozsudok si môžete prečítať tu.) Neskôr mu schváli dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom v prípade vydierania. Hlavným aktérom prípadu Ľuboš Kosík. Muž známy z kauzy zavlečenia Michala Kováča mladšieho. Súd upustil od uloženia súhrnného trestu, lebo trest uloženým skorším rozsudok považuje pre Čapatého za dostatočný.
Z výkonu trestu Čapatého podmienečne prepustili na slobodu valni v septembri. Určili mu skúšobnú dobu v trvaní päť rokov a šesť mesiacov. Pravidelne sa musí hlásiť u probačného úradníka. (Rozhodnutie si môžete prečítať tu.)

Vo väzení pracoval v práčovni a šil topánky, vo voľnom čase hral na bicie. Hudbe sa venuje s prestávkou od mladosti, hral aj s Henrym Tóthom a Mariánom Greksom - bratislavským poslancom.
Čapatý spolupracuje s políciou a vypovedá o vraždách na objednávku, konkurentov aj vlastných nepohodlných členov a ďalšej trestnej činnosti. Pravidelne chodí vypovedať na pojednávania v sýkorovských kauzách. Spustil lavínu ďalších svedectiev.