Čapatý na súde so sýkorkami: Kýbel sa stretával s mužom zo spisu Gorila

Písmo: A- | A+

Šéf sýkoriek dostával informácie o odpočúvaní aj sledovaní.

Článok bol pôvodne zverejnený 28.1.2015 o 12:35, mal karmu 8.44, prečítaný bol 2908-krát a v diskusii pod ním bolo šesť príspevkov.

(Mega proces so sýkorkami 4. časť)

Najvrchnejší sýkoriek Róber Lališ alias Kýbel, ktorého tiež volali Malý, čelí obžalobe zo šiestych vrážd. Podriadení ho pre jeho krutosť medzi sebou volali aj Gestapák.

Kýbel s ochrankárom
Kýbel s ochrankárom (zdroj: archív pir)

Z prvej vraždy Kýbla obvinili v septembri 2012. To už bol na úteku a skrýval sa. Išlo o prípad popravy Romana Deáka z októbra 1999. Podľa obžaloby si likvidáciu Deáka u gangu sýkoriek objednal vplyvný a bohatý podnikateľ Marek Trajter.

Svedok Juraj Billik alias Čapatý 13 rokov slúžil Kýbovi. V apríli 2013 začal usvedčovať svojho bývalého šéfa a ďalších. “Nakoľko sa na mňa vysrali, tak som to oznámil. Chcel som zmeniť život,“ vysvetlil. Odpykáva si osem ročný trest za prípravu vraždy niekdajšieho parťáka s prezývkou Rezeň.

O zverstvách, ktoré skupina stvárala postupne začali vypovedať aj ďalší niekdajší sýkorovci.

Čapatý
Čapatý (zdroj: archív pir)

Na súde sa prejednávajú prípady šiestich vrážd z 90- tych rokov minulého storočia.

Kýblovi som bol sluha, poskok aj ochranka. Tri v jednom. Len riť si utieral sám,“  uviedol Čapatý.

Čapatý vo svojej výpovedi verejnom hlavnom pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici v stredu 28. januára 2015, pred senátom, advokátmi, obžalovanými a verejnosťou spomenul aj istého Petra Košča.

Čapatý vyhlásil, že Kýbel a Trajter boli kamaráti. Tiež povedal, že Trajter mal priateľa Petra Košča a ten bol kamarát aj s Kýblom.

„Košč sa s Lališom sa často stretávali u mňa v pizzeri ,“ uviedol Čapatý. Ide o podnik pizzeria Slezák Rock Pub, bývalý Svenson pub na Mierovej ulici v Prievoze v Bratislave.

"Košč má chalanov ochrankár, čo robili v légii s nimi som sa zvykol rozprávať," spomenul Čapatý.

Košč mal podľa Čapatého auto Toyota Land Cruiser. "Požičal ho speváčke Tine, ukradli jej to auto a ja som ho našiel na Kolibe," pokračoval.

Dodal, že Kýbel často chodil aj do Trajterovej firmy na Ivánsku cestu v Bratislave. Dozvedel sa to od iných ochrankárov Lališa, ktorí mu o tom rozprávali.

Bolo to v období z konca roka 2010 a začiatku roka 2011.

Kto je Košč?

Košč s Trajterom spoločne podnikali.Trajter do jednej spoločnosti vstúpil v roku 2008.Do druhej v roku 2009.Do tretej v roku 2011.Do štvrtej v decembri 2012. Do poslednej firmy vstúpil už v čase, keď boli sýkorovci obvinení z vraždy Deáka.K tomu došlo v septembri 2012. Košč z firiem vystúpil, po tom ako Trajetra obvinili a dolapili na Seychelách. 

Košč sa spomína v spise Gorila ako vplyvný človek, ktorý má blízko k Jozefovi Magalovi. Ten bol v rokoch 2006 – 2010 riaditeľom Slovenskej informačnej služby a dnes šéfuje Národnému bezpečnostnému úradu.

Košč podniká aj biznise bezpečnostných služieb.

Falošné doklady

Obžalovaný Martin Kováč prezývaný Rybička na pojednávaní vypovedal, že Kýbel mal známych policajtov, stretával sa s nimi a niektorým platil za informácie. „Kýbel vedel, keď mali zadržať Bihariho, preto je na úteku,“ tvrdil. (Martin Bihári je šéf seneckej vetvy sýkorovcov, už je odsúdený na 21 rokov.)

Policajné informácie dostával a spracúval Lališ a posúval ich ostatným „To neboli informácie jedna pani povedala,“ skonštatoval Kováč.

Martin Kováč
Martin Kováč (zdroj: Jozef Habočík)

Kováč spomenul aj falošné občianske preukazy a preukazy príslušníkov Slovenskej informačnej služby. Povedal, že Kýbel ich mal dať urobiť pre neho, Bihariho aj Juriho Fejera alias Malého Rusa.Ten tiež pôsobil u sýkoriek, priznal sa k vraždám, usvedčuje kumpánov. Už si odpykáva 20 ročný trest. „Neviem ako ostatným, ale mne také preukazy nikdy nedal,“ dodal Kováč.

Kováč na súde uviedol, že Kýbel mu dal lístok s menami policajtov a prokurátora a chcel, aby aj s Fejerom „ zistili k ním veci.“ Mená osôb mal mať od Trajtera.

Tiež priznal, že bol za Kýblom na Morave v Břeclavi. Bolo to už v čase keď bol na Kýbla vydaný zatykač.

Trajer na pojednávaní poprel, že by zabezpečil Kýblovi falošné doklady.

Prečo sa podarilo mafiánskemu bossovi Kýblovi utiecť?

Policajti majú k dispozícii aj komunikáciu z Fejerovho chatu. Napríklad, 3. mája 2012 dostal správu : „Spojil som sa s Peťom, že je to v poriadku, obidvaja.“ Fejer pri výsluchu na polícii vysvetlil, že je možné, že Kýbel tým myslel Peťa od Trajtera. Kýbel totiž vždy od Trajtera zisťoval či ho neodpočúvajú a či ich nesledujú. Fejer nevedel uviesť priezvisko Peťa. „ Kýbel hovoril, že by to mal byť nejaký siskár,“ dodal Fejer.

Kto je pán X zo spisu Gorila?

Skryť Zatvoriť reklamu