Čas čítania textu: 2 minúty
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) s hodnosťou kapitána ešte 7. marca, obvinil niekdajšieho 66 - ročného konateľa SBS-ky spájanej s takzvanou zločineckou skupinou takáčovcov. Pri obvinení zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny je vyšetrovateľ povinný zistiť v príslušných databázach či má dotyčný zbrojný preukaz a je majiteľom strenej zbrane. Ak ich má, zo zákona mu vypláva povinnosť ich zaistiť.
Dotyčný kapitán z NAKA tak však zjavne neurobil. Prešiel viac ako mesiac od obvinenia a bývalý šéf SBS-ky sa vlastnou zbraňou v legálnej držbe zastrelil. Práve on mohol byť dôležitým svedkom proti takáčovcovci Matejovi Zemenovi alias Zemákovi, ktorý je podozrivý z rozsiahlej ekonomickej trestnej činnosti.
V prípade vyšetrovateľ inšpekcie 20.mája 2024 začal trestné stíhanie vo veci pre trestný čin marenie úlohy verejným činiteľom. Podtnet im dali samotní nadriadení vyšetrovateľa z NAKA.
Hovorkyňa inšpekcie Andrea Dobiášová na moje otázky o aktuálnom stave vyšetrovania neodpovedala. Nečudo, z vyjadrenia prokuratúry, ktorá prípad dozorovala, totiž vyplýva, že inšpekcia má dva metre. „Vo veci bolo bolo dňa 25.júna 2024 vyšetrovateľom Úradu inšpekčnej služby, Odbor Západ, rozhodnuté tak, že trestná vec bola postúpená na disciplinárne konanie riaditeľovi NAKA P PZ,“ uviedol pre môj blog zastupujúci hovorca a prokurátor Patrik Hujsa z bratislavskej krajskej prokuratúry, s tým, že "nedošlo k vzneseniu obvinenia žiadnej osobe".
V inom, identickom prípade však k obvineniu došlo. Expríslušník spravodajskej služby František Böhm, ktorého v septembri 2020 obvinili v kauze Božie mlyny, sa rozhodol pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní, sa v vo februári 2021 zastrelil vo svojom, dome v obci Plavecký Štvrtok, postrelil aj manželku, ktorá mu chcela v streľbe zabrániť.
Vtedajšieho vyšetrovateľa NAKA Pavla Ďurku, v októbri 2021 vyšetrovateľ inšpekcie obvinil pre trestný čin marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti za to, že v prípade bývalého siskára nezaistil jeho legálne držanú zbraň a zbrojný preukaz. V tomto prípade už bol spracovaný aj návrh na podanie obžaloby. Skutok je zahrnutý v kauze policajtov okolo Jána Čurillu.
V čase, keď bol súčasný minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (HLAS – SD) ešte opozičným poslancom, v júli 2023 sa na sociálnej sieti vyjadroval o Pavlovi Ďurkovi, „Osobne zlyhal pri stíhanom Františkovi Böhmovi, keď mu nezaistil zbrane, ktoré mal v legálnej držbe. A jednou z nich Böhm nakoniec postrelil svoju manželku a spáchal samovraždu. a tento "prúser" ho stíhala policajná inšpekcia. Pre podozrenie zo spáchania trestného činu marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti,“ napísal vtedy na sociálnej sieti Matúš Šutaj Eštok.
Paradoxne vyšetrovateľ, ktorý opomenul zaistiť zbraň obvinenému Danielovi Černuškovi má priateľsky vzťah s Pavlom Ďurkom. Dokonca „podedil“ po ňom aj kanceláriu na policajnom prezídiu, ktorú odpočúvali na základe príkazu súdu pre podozrenia z manipulácií konaní. Podľa viacerých zdrojov z bezpečnostného prostredia sa dvojica stretáva a Pavol Ďurka poskytuje mladšiemu kolegovi "rozumy".
Pavlovi Ďurkovi pred pár dňami pribudlo aj daľšie obvinenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa za to, „že úmyselne zabránil osobe Patrik Vidašič v užívaní práva na osobnú slobodu garantovanú Ústavou SR.