Harabin vysvetľuje, prečo zrušil rozsudok. Voči Kýblovi boli zaujatí

Senát Špecializovaného trestného súdu uznal Róberta Lališa za vinného skôr, ako rozhodol v prípade, v ktorom čelí obžalobe. Štefan Harabin tvrdí, že sa tak stalo vtedy, keď schválil dohody o vine a treste inými sýkorovcami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Senát Najvyššieho súdu v zložení z predsedu Štefana Harabina a sudcov Martina Piovartsyho a Pavla Frakaša 6. februára zrušil rozsudok nad Róbertom Lališom a spol. mimo oslobodzujúcej časti Martina Bihariho. 

Povôdný rozsudok

Senát Špecializovaného trestného súdu v zložení z predsedu Jozefa Šutku a sudcov Jána Giertliho a Jána Hrubalu v marci 2016 odsúdil Róberta Lališa zvaného Kýbel na doživotie. Doživotie dostal aj Ivan Cupper, ktorého volajú Vincko a Jozef Roháč alias Potkan, či Čapica. U obžalovaného Alojza Kromku upustili od potrestania, keďže je už v inom prípade odsúdený na doživotie. Martin Bihari dostal 23 rokov - súhrnný ( V prípade Dalaera Hlavačku Bihariho oslobodili.) Martin Kováč sa priznal a urobil vyhlásenie o vine, bol kvôli obvineniam v iných prípadoch vylúčený na samostatné konanie. Obžalovaní, okrem Bihariho podali odvolania. Prípad sa tak dostal na Najvyšší súd. (Pôvodný rozsudok si môžete prečítať tu.)

Róbert Lališ alias Kýbel v odvolaní prostredníctvom svojich obhajcov Mareka Paru a Martina Pohoveja okrem iného namietal zaujatosť senátu, nakoľko v tomto istom zložení, v iných trestných veciach ten istý senát uznal jeho vinu zo spáchania založenia zločineckej skupiny a účasti na vražde.

Rozhodovali o iných

Harabinov senát v úvode rozhodnutia rozoberá viac ako 40 osôb. Ide o mužov z rôznych káuz sýkorovcov, ktorí v tomto prípade vypovedali ako svedkovia. Skúmal kto bol kedy, za čo odsúdený a aké stíhania sa proti nemu ešte vedú. Medzi nimi sú Richard Rakický alias Riki a David Takáč.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Vzhľadom na zjavne úzku bezprostrednú a nepochybnú personálnu, skutkovú a právnu spojitosť ako priamych aktérov skutkov obžaloby i v záujme sprehľadnenia celej trestnej činnosti,“ vysvetlil, prečo poukázal na výsledky ich doterajších trestných stíhaní.

Ten istý senát Špecializovaného trestného súdu zložený z predsedu Jozefa Šutku a sudcov Jána Giertliho a Jána Hrubalu, ktorý súdil Kýbla a spol. schválil v apríli 2013 u Davida Takáča dohodu o vine a treste.

Odsúdili ho za to, že minimálne od roku 2008 pôsobil v zločineckej skupine pod Rolandom Zdichavským na najnižšom stupni hierarchie. Dostal trest osem rokov.

SkryťVypnúť reklamu

V júli 2014 zase schválil ten istý senát dohodu o vine a treste v prípade Richarda Rakického. Odsúdili ho členstvo v zločineckej skupine, za to, že v nej pôsobil na území Senca a okolia a vykonával ochranku dnes už nebohému Petrovi Havašiu a potom aj Martinovi Biharimu . Tiež za vraždu Róberta Pála z konkurenčnej skupiny takáčovcov z novembra 2003. Rakický bol jeden zo strelcov. Dostal trest 12 rokov.

Označili ho za vinného skôr

V skutkových vetách (opis kto, kde, kedy a ako čin spáchal - pozn. autorky) týchto dohôd je uvedené celé meno a priezvisko Róberta Lališa. Píše sa tam, „že bol zakladateľom a šéfom zločineckej skupiny sýkorovci od jej vzniku, že pôsobil na najvyššej riadiacej úrovni zločineckej skupiny sýkorovci.“

SkryťVypnúť reklamu

V týchto dohodách o vine a treste ďalej potom senát Špecializovaného trestného súdu rozoberá trestnú činnosť Takáča, či Rakického, ku ktorej sa priznali.

To isté sa stalo v tejto kauze, keď sa Martin Kováč na súde v rámci konania s Lališom a spol. v januári 2015 priznal a senát prijal jeho vyhlásenie o vine.

To sa týka aj Kýblovych spoluobžalovaných Ivana Cuppera, Jozefa Roháča a Martina Bihariho.

„Senát konajúci vo veciach Takáča, Rakického a Kováča tým, že v skutkových vetách uviedol celé mená Lališa, Cuppera, Roháča a Bihariho nepochybne prejudikoval ich vinu skôr ako boli právoplatne odsúdení,“ uviedol Harabin o zrušení rozsudku.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Harabina tak bol Lališ uznaný za vinného, skôr ako rozhodli v prípade, kde čelí obžalobe.

Odvoláva sa na ustanovenie trestného poriadku, že súd môže rozhodnúť vo vzťahu k obvinenému iba v rozsahu uvedenom v návrhu na dohodu o vine a treste, ale zásadne nie k iným osobám, pričom je povinný skúmať aj to, či je obvinený dostatočne vyrozumený s následkami dohody, aby sa presvedčil o jej dobrovoľnosti akceptovania takejto dohody, vrátane možnosti opravného prostriedku.

Zaujatý senát

 „Ak sa vecnými a relevantnými argumentami preukáže prítomnosť predsudkov alebo predpojatosti u konajúceho sudcu, je možné vysloviť predpoklad na zaujaté konanie a rozhodovanie, a tým existenciu dôvodu, či dôvodov na jeho vylúčenie,“ vyhlásil Harabin.

Podľa Harabina pri námietkach Lališa na sudcov Šutku, Hrubalu a Giertliho treba uviesť, že posúdenie nestrannosti sudcu nespočíva len v hodnotení subjektívneho pocitu sudcu, či sa cíti, alebo necíti byť zaujatý, ale v objektívnej úvahe, či sudca zaujatý mohol byť.

Odvolací súd upriamil pozornosť na skúmanie dôvodov nestrannosti pre pomer všetkých troch členov senátu k prejednávanej veci a obžalovaným.

Róbert Lališ alias Kýbel
Róbert Lališ alias Kýbel (zdroj: TV JOJ)

Harabinov senát tvrdí, že zaujatosť senátu Špecializovaného trestného súdu bola bez najmenších pochybností evidentne prítomná.

 „Ak ten istý senát bez toho, aby v konkrétnej trestnej veci konkrétna osoba bolo obžalovaná, rozhodol o jej vine, alebo naznačil, konkrétnu kvalifikáciu konania s označením tejto osoby spôsobom nezameniteľným s inou, vrátane citácie mena a priezviska vo výrokovej časti rozsudku ide o zjavné porušenie zásady prezumpcie neviny, ale zároveň v širších súvislostiach i o porušenie princípu zákazu Ne bis idem (nie dvakrát za to isté – pozn. autorky) a v konečnom dôsledku aj o neprípustnosť rozhodovania sudcov senátu, ktorí mali byť v takejto veci vylúčení,“ skonštatoval Harabin.

Rozhodnutie sa však vzťahuje aj Martina Bihariho alias Rusa, ktorý si odvolanie nepodal. Ide o zásadu „Beneficium cohaesionis“. (Viac si môžete prečítať tu.)

Prípad sa vracia späť

Rozsudok Špecializovaného trestného súdu z marca 2016 senát Najvyššieho súdu zrušil. Prípad vrátil späť a nariadil, aby o prípade rozhodoval senát v inom zložení.

"Rešpektujeme rozhodnutie Najvyššieho súdu a nebudeme ho komentovať," povedala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.

Hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová uviedla: "Nejde o rozhodnutie, ktorým by bola vec právoplatne ukončená, preto ju nebudeme komentovať."

Body obžaloby

  • Založenie zločineckej skupiny
  • Vražda Miloša Piliara z jari 1998
  • Smrť Eduarda Diniča z mája 1998 ( prípad je kvalifikovaný ako všeobecné ohrozenie)
  • Vražda Alojza Házyho z júna 1998
  • Smrť Róberta Diniča, (zomrel aj jeho ochrankár) z októbra 1998
  • Vražda Dalera Hlavačku z mája 1999
  • Vražda Romana Deáka z októbra 1999
  • bitka taxikára
  • lízingový podvod

Čo je ešte v rozhodnutí?

  • Senát Štefana Harabina v rozhodnutí poukazuje na to, že aj keď sa spoluobžalovaný Jozef Roháč vzdal práva účasti na pojednávaniach, súd ho musí o termínoch upovedomiť. To sa v niektorých prípadoch upovedomovania o termínoch pojednávaní nestalo. Oznámenia za neho preberal niekto iný.

  • Rozoberá aj problém svedkov kajúcnikov a benefitov, ktorí títo za svoje svedectvá proti Lališovi a spol. dostali.

  • Obsiahlo sa zaoberá prípadom vraždy Alojza Házyho z júna 1998, z ktorej sú v tomto konaní obžalovaní Róbert Lališ a Alojz Kromka. Házy mal blízko k černákovcovi Milošovi Kaštanovi, robil mu poskoka, pridal sa však k diničovcom.

Téme sa budem venovať aj v nasledujúcich článkoch.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  534
  •  | 
  • Páči sa:  2 646x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu