Inšpekcia už viac ako rok vyšetruje prípad úniku dokumentu z NAKA. Na prokuratúre o tom nič nevedia

Kto vyniesol dokument o podozreniach okolo pána X? Inšpekcia za viac rok nenašla podozrivého.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vlani na začiatku septembra chceli policajti z NAKA realizovať prípad v rámci, ktorého podozrievali svojho bývalého nadriadeného Branislava Zuriana, bývalého vedúceho operatívneho oddelenia Jána Káľavského – toho času obvineného z korupčnej trestnej činnosti na úteku, skrývajúceho sa v Bosne a Hercegovine, príslušníka spravodajskej služby Martina Ciriaka, vyšetrovateľku inšpekcie Dianu Santusovú a ďalšieho policajta z inšpekcie Michala Vyšvádera.

Podľa realizačného návrhu operatívcov z NAKA mali založiť zločineckú skupinu a za jej hlavu označili osobou s prezývkou pán X. Tak je spomínaný v spise Gorila z internetu Peter Košč, ktorého však volajú Babyface, Potetovanec, Peťo zo služby či Potetovaný Peťo. Cieľom zločineckej skupiny malo byť podľa operatívcov NAKA marenie vyšetrovania a aj diskreditácia tímov Očistec a Fénix.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na realizačnom návrhu NAKA spracovanom 6. septembra 2021 sú mená štyroch policajtov. Spracovali ho dvaja operatívci. Následne ho vedúci operaratívneho oddelenia a dočasne poverený riaditeľ odboru Bratislava schválili a súhlasili s ním. Realizačný návrh predchádza vyšetrovaniu. Nikto mimo políciu ho v tomto štádiu nemá mať k dispozícii.

Dvaja novinári a jeden publicista

Spomínaný realizačný návrh NAKA však unikol 11. septembra do Hospodárskych novín. (Nezverejnili ho, iba z neho citovali.) Osoby, ktoré sa v ňom spomínajú, redaktorka do článku neoslovila. Téme sa v rovnaký deň venovala aj televízia JOJ (Zverejnili prvú stranu a začiernili osobné údaje a mená policajtov a príslušníka spravodajskej služby.)  Do reportáže sa vyjadrila advokátka Petra Košča - Eva Mišíková. A napokon sa celý dokument objavil na facebookovej stránke portálu Ďateľ.sk, ktorý prevádzkuje bývalý novinár a príslušník Slovenskej informačnej služby, ktorý je jeden z kľúčových svedkov proti Marianovi Kočnerovi a na spoluprácu s OČTK ho získal práve Branislav Zurian a aj po jeho odchode z polície majú družný, priateľský a dôverný vzťah.

SkryťVypnúť reklamu

Dokument bol medializovaný krátko predtým, ako 13. septembra Úrad inšpekčnej služby zadržal vyšetrovateľov NAKA, označovaných vedením polície a ministrom vnútra za „našich chlapcov so správnym morálnym kompasom bojujúcimi s temnými silami“. Obvinil ich prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave. Niekoľko dní boli aj vo väzbe. Práve oni sa mali podieľať na vyšetrovaní prípadu zo spomínaného realizačného návrhu.

Následne opäť Hospodárske noviny priniesli o dva dni neskôr, 15. septembra rozhovor s bývalým riaditeľom NAKA Branislavom Zurianom. Ten tvrdí, že realizačný návrh mu zaslali novinári, ktorých bližšie nešpecifikoval. Zaujímavé, ak mu realizačný návrh, v ktorom sa spomína, dali k dispozícii novinári, prečo potom v príspevkoch nemali jeho reakciu či aspoň zmienku, že ho oslovili.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé vyšetrovanie stopli na generálnej prokuratúre

Informácie spomínané v realizačnom návrhu už raz NAKA vyšetrovať začala. Námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera však 24. augusta 2021 uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci (nikto nebol obvinený) zrušil. Využil paragraf 363 odsek 1 a nasledovné Trestného poriadku. Rozhodnutie odôvodnil tým, že vyšetrovateľ nemal na začatie trestného stíhania dostatok dôkazov, ale len išlo iba domnienky a takéto stíhanie je nezákonné.

Toto všetko však nič nemení na tom, že došlo k úniku dokumentu z prostredia NAKA a dostal sa do médií. Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) pre môj blog uviedol, že "vo veci úniku spomenutého „realizačného návrhu“ naďalej aj v súčasnosti vedie trestné stíhanie, začaté vo veci prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečinu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. S tým, že k priebehu, taktike, vykonávaným, či plánovaným úkonom sa nebudú vyjadrovať, z dôvodu, že zverejnenie akýchkoľvek bližších informácií by mohlo narušiť, zmariť, alebo podstatne sťažiť ďalší priebeh vyšetrovania a dosiahnuť tak požadovaný účel trestného konania, ktoré je neverejné."

SkryťVypnúť reklamu

Ak vyšetrovateľ začne trestné stíhanie vo veci musí o tom informovať miestne a vecne príslušnú prokuratúru. V tomto prípade to mala byť Krajská prokuratúra v Bratislave. Tam však o takomto prípade nevedia. „Krajská prokuratúra Bratislava neeviduje vami uvádzanú vec,“ povedal prokurátor a hovorca Juraj Chylo. Existuje však možnosť, že generálny prokurátor vec prikázala inej krajskej prokuratúre na Slovensku. Na Generálnej prokuratúre SR až po niekoľkých týždňoch uviedli, že takýto prípad neevidujú a nič o ňom nevedia.

ÚIS v súčasnosti dočasne vedie Róbert Miko. Predtým pôsobil na NAKA ako vyšetrovateľ a aj ako riaditeľ analyticko-organizačného odboru na Úrade kriminálnej polície na policajnom prezídiu. Vlani v septembri sa prišiel na súd zaručiť za policajné odbory za vyšetrovateľov NAKA Ján Čurillu, Pavla Ďurku, Štefana Mašina a Milana Sabotu, ktorých brali do väzby.

V podobných prípadoch únikov inšpekcia a prokuratúra napokon prišli k záverom, že nejde o trestný čin ale „iba“ disciplinárne previnenia. Policajta je možné za disciplinárne previnenie stíhať iba do dvoch rokov od jeho spáchania. Ak by policajt medzičasom odišiel do civilu, disciplinárna zodpovednosť zaniká.

Jeden nahral Káľavského, druhý nahral Slobodníka

Po úniku dokumentu policajtov z NAKA poslali na detektor lži, informovala o tom televízia Markíza ešte v polovici októbra minulého roka. Z policajného prezídia mi viac ako na dva týždne neodpovedali na otázky týkajúce sa úniku realizačného návrhu.

Zo zdrojov z policajného prezídia som ešte minulý rok na jeseň zistila, že na NAKA z úniku podozrievali policajného funkcionára s hodnosťou majora, ktorý bol v tom čase zaradený na odbore Bratislava ako zástupca pre operatívu. Na tento post sa dostal v čase, keď NAKA viedol Branislav Zurian. Odporučiť ho mal bývalý šéf finančnej jednotky Bernard Slobodník, dnes najznámejší kajúcník.

A práve tento policajt s hodnosťou majora odovzdal na ÚIS nahrávky, na ktorých Slobodník na jeseň 2020 rozpráva o tom, ako pôjde vypovedať na Úrad špeciálnej prokuratúry. Ide o zvukové záznamy, s ktorými operujú advokáti Dušana Kováčika v korupčnom prípade na Špecializovanom trestnom súde. Obhajoba sa nimi snaží spochybniť dôveryhodnosť svedka Slobodníka. Bývalý špeciálny prokurátor čelí obžalobe spoločne s Petrom Koščom, ktorý je na úteku. Nahrávky vznikli bez príkazu súdu a ich zákonnosť je veľmi sporná.

Televízia JOJ ešte minulý rok začiatkom leta informovala, že tento policajt s hodnosťou majora odchádza z radov polície, no nebolo to tak, nikam vtedy neodišiel. Dôvodom zotrvania v radoch polícii mohla byť aj pôžička z ministerstva vnútra, ktorú mal splácať až do konca roka 2021.

V súvislosti s Kováčikom a Koščom nahrával aj Branislav Zurian. Vyplýva to je z jeho výpovedí na inšpekcii, ktoré sa k médiám a politikom dostali už pred mesiacmi. No túto časť z nich (o nahrávaní ) si nikto nevšíma. Zurian si nahral svojho vtedajšieho podriadeného Káľavského. Ten mu na zvukových záznamoch rozpráva o Slobodníkovi a tom, že si zrejme svedectvo voči Kováčikovi a Koščovi vymýšľa na pokyn policajtov. Zurian na inšpekcii vypovedal, že nahrávky uložil z dôvodu bezpečnosti u notára. Známe je už to, že o stretnutí s Káľavským spísal úradný záznam.

Vadí, nevadí?

Keďže osobné údaje zverejnil Peter Tóth, ktorý je civilná osoba, do úvahy by prichádzala aj možnosť, že túto časť prípadu dozoruje niektorá z okresných prokuratúr a vyšetruje okresné policajné riaditeľstvo. Na bratislavskej krajskej prokuratúre to preverovali, no nezistili, že by sa vecou zaoberala niektorá z okresných prokuratúr v Bratislavskom kraji.

Zaujímavosťou je aj to, že práve Peter Tóth bol pobúrený, keď denník N priniesol informáciu, že vystupuje ako utajený svedok a vypovedá v prípade vraždy Jána Kuciaka a rovnako podal niekoľko trestných oznámení, ktoré sa týkali úniku informácií chránených zákonom v súvisiacich s jeho osobou. Na otázku, prečo zverejnil realizačný návrh celý a neanonymizoval osobné údaje, najmä ak išlo o jeho ochrancu Zuriana, nereagoval.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  533
  •  | 
  • Páči sa:  2 639x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

763 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu