Jagnešák obvinený s takáčovcami tvrdil, že je príslušník SIS a pozná premiéra

Píše sa to v rozhodnutí Najvyššieho súdu, ktorý známeho športovca a člena Slovenského olympijského výboru Jagnešáka prepustil z väzby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Polícia udrela na zločineckú skupinu takáčovcov 29. januára. Obvinený je aj Ľubomír Kudlička s prezývkou Kudla, alebo Rabín, ktorého považujú za šéfa skupiny. Sedem mužov policajtom uniká.

Medzi obvinenými je aj zástupca riaditeľa Jednotky operatívneho nasadenia Národnej kriminálnej agentúry - Branislav Jakoš alias Baki. Pripisujú mu založenie zločineckej skupiny, nátlak a podvod.

Expolicajt Ivan Cvetkovič a bývalý policajt Václav Kincl, ktorý je tiež známy ako spisovateľ čelia obvineniu z rovnakých trestných činov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Milan Jagnešák, ktorý je bobista a štvornásobný účastník olympijských hier a člen Slovenského olympijského výboru je obvinený zo založenia zločineckej skupiny a podvodu.

Vyšetrovateľ túto štvoricu spája so známou kauzou únosu trnavského podnikateľa Ladislava Matoviča.

Róbert Bilý

V januári 2015 s prokurátorom dohodu o vine a treste. Za založenie zločineckej skupiny, vydieranie, lúpež, poškodzovanie cudzej veci, poisťovací podvod a podplácanie dostal osem rokov a trest prepadnutia majetku. Bíleho pôvodne obvinili ako šéfa partie piešťanských piťovcov, po čase však začal spolupracovať s políciou, usvedčil kumpánov a vypovedá ako svedok v rôznych kauzách. Sám je obvinený zo závažnej trestnej činnosti.

Podstata obvinenia spočíva v tom, že v úmysle získať finančný prospech mali na pokyn advokáta (ten je tiež medzi obvinenými – pozn. autorky) v marci 2009 využiť obavy Tomáša Matoviča a predstierať zabezpečenie ochrany jeho majetku a života, čím ho mali podvodne primäť k prevodu nehnuteľností a zároveň ho mali prinútiť k vyplateniu finančnej hotovosti po 3 500 eur pre každého z nich.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej obvinený Cvetkovič sa mal 4. januára 2010 podieľať aj na tom, že Matovič zo strachu pred advokátom a pred ďalšími prítomnými členmi zločineckej skupine mal ako dlžník podpísať fiktívnu zmluvu o pôžičke na sumu 116178,71 eura spolu s uznaním tohto dlhu vo forme notárskej zápisnice.

Vyplýva to z uznesenia Najvyššieho súdu, ktorý prepustil Jagnešáka z väzby.

Podľa informácií, ktoré som získala vyšetrovateľ tvrdí, že Bakoš s Kinclom sa na tomto skutku mali tiež zúčasniť.

Okrem iných proti obvineným vypovedajú Róbert Bíly známy z prípadu takzvaných piešťanských piťovcov a Matúš Šelestiak, ktorý rovnako figuroval v tejto kauze.

SkryťVypnúť reklamu

Predstierali vplyv

 „Nie som žiadny takáčovec ani žiadna skupina. Som na pravej strane Dunaja, oni kráčajú po ľavej a mafiáni sú ľaváci,“ povedal pre denník Plus JEDEN DEŇ Jagnešák. Poda výpisu z obchodného registra v minulosti figoroval v spoočnostiach s naozaj zaujímavými ľuďmi.

Jagnešák pre noviny spomenul, že v cele sa cítal ako kozmonaut Armstrong na Mesiaci. „Keď si väzeň, tak zavrú brány a si jednoducho tam. Tak som sa aj cítil,“ vysvetlil a doplnil, že si za mrežami čítal.

 „Jednotliví svedkovia však okrem konania, ktorého sa mali dopustiť vo vzťahu k poškodenému Tomášovi Matovičovi, nepopisujú žiadnu ich ďalšiu činnosť pre túto zločineckú skupinu. Trestných činov proti tomuto poškodenému sa pritom mali dopustiť v roku 2009 a obvinený Ivan Cvetkovič aj v roku 2010 a podstata ich protiprávneho konania mala spočívať v tom, že mali predstierať určitý vplyv (obvinený Ivan Cvetkovič ako zamestnanec úradu vlády a obvinený Milan Jagnešák ako blízky priateľ premiéra a príslušník SIS), ktorý mal viesť k tomu, že poškodený mal v omyle previesť časť nehnuteľností, ktoré v tom čase spravoval,“ píše sa v uznesení senátu Najvyššieho súdu zložení z predsedu Petra Paludu a sudcov Františka Moznera a Dany Wänkeovej.

SkryťVypnúť reklamu

„Nemožno pritom prehliadať, že poškodený Tomáš Matovič v súvislosti s tým, že mal menovaným vo februári 2009 vyplatiť po 3 500 eur ako odmenu za to, že zabezpečovali jeho výsluchy, sa nezmieňuje o žiadnom nútení nielen zo strany týchto obvinených ale ani ostatných obvinených,“ vysvetľuje sudca Plauda.

Senát zohľadnil charakter protiprávneho konania, ktorý je obvineným Cvetkovičovi a Jagnešákovi kladený za vinu, a čas, ktorý od spáchania skutkov, z ktorých sú podozriví, uplynul.

 „Najvyšší súd dospel k záveru, že obava z možného kolúzneho (ovplyvňovanie svedkov – poz. autorky) správania sa týchto obvinených nie je natoľko významná (intenzívna), aby dostatočne ospravedlnila obmedzenie ich osobnej slobody väzbou,“ uzatvára Paluda v uznesení.

Bakoš také šťastie nemal Najvyšší súd ho nechal vo väzbe, Kincl a spomínaný advokát sú medzi obvinenými na úteku.

Okrem v článku spomínaných obvinených, figurujú podľa polície v tomto prípade aj ďalší obvinení. 

Kauza únos Matoviča

Podnikateľa Matoviča uniesli z jeho reštaurácie Stará pošta v Trnave v auguste 2005 muži prezlečení za policajtov, ktorí ho naložili do dodávky s ukradnutými evidenčnými číslami. Matovič bol od svojho zmiznutia nezvestný. Na návrh syna Tomáša Matoviča vyhlási ho súd v decembri 2014 vyhlásil za mŕtveho.

Za únos pred pár týždňami odsúdili Dagmar Pozdechovú na tri roky. Súd jej uložil najnižší možný trest po tom, ako obžalovaná priznala svoju vinu. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátorka sa proti nemu odvolala. Pozdechová bola dlhodobo na úteku a zatkli ju v júni 2010 v Českej republike. Tam bola za vydieranie podnikateľov a lúpeže v štádiu pokusu odsúdená na trest odňatia slobody v trvaní 11,5 roka. Pôvodne si nepodmienečný trest odpykávala v českom väzení, v súčasnosti si trest vykonáva na Slovensku. 

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  335
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu