Prokurátor hovorí o úplatkoch pre sudcov. Ako Harabin pustil na slobodu takáčovca

Prokurátor z kauzy takáčovci hovorí o úplatkoch pre Štefana Harabina a sudcu z Najvyššieho súdu bez mena. Odvoláva sa na výpoveď obvineného s prezývkou Tatranka. Poukazuje aj na to, že Najvyšší súd pustil z väzby už dvoch mužov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

AKTUALIZOVANÉ 16.1. 2017 o 16:35 o informácie o obvinenom s prezývkou Viking - box na konci článku.

Bez kontaktov na polícii, na prokuratúre, či na súdoch by podsvetie nemohlo existovať. 

„Jednotlivé prípady, v ktorých mali obvinení ovplyvňovať prebiehajúce vyšetrovanie veľmi podrobne a otvorene (s označením konkrétnych osôb z prostredia polície, prokuratúry a súdov, ktorých prostredníctvom sa tak malo diať) popisuje vo svojich výpovediach najmä obvinený Jozef Walzer,“ uvádza sa v uznesení Najvyššieho súdu, ktorý takáčovcom predĺžil väzbu. Dokument som získala na základe žiadosti podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obvinený Jozef Walzer s prezývkou Tatranka sa rozhodol spolupracovať s políciou a vypovedá proti kumpánom.

Padli mená prokurátora Bystríka Paloviča staršieho známeho z kauzy Bonaparte, dnes už sudcu na dôchodku Jána Jamricha z Okresného súdu Bratislava 1 a aj Štefana Harabina z Najvyššieho súdu. Písala som o tom v predchádzajúcich článkoch tu a tu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry argumentuje aj tým, že dvoch obvinených z aktuálneho prípadu takáčovcov prepustil z väzby práve Najvyšší súd. Ide o Jána Morongu alias Jančiho a Vladimíra Jakuba s prezývkou Nezdravý dostali na slobodu. Zisťovala som ako sa dostali na slobodu.

SkryťVypnúť reklamu

Jančiho pustil Harabin

Ján Moronga alias Janči bol vo väzbe bol od mája 2016 pre obvinenie zo založenia zločineckej skupiny a vydierania. (O prípade som písala tu.) Moronga minulý rok v septembri požiadal o prepustenie z väzby. Sudca Špecializovaného trestného súdu jeho žiadosť zamietol, podal sťažnosť. Rozhodoval tak Najvyšší súd.

Senát zložený z predsedu Štefana Harabina a sudcov Martina Piovartsyho a Pavla Farkaša 4. októbra 2016 rozhodol, že ďalej bude stíhaný na slobode.

Uznesenie som si z Najvyššieho súdu vyžiadala podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. (Celé si ho môžete prečítať tu.)

SkryťVypnúť reklamu

Neprocesné výpovede

Z dokumentu vyplýva, že proti Morongovi v čase rozhodovania o väzbe vypovedal svedok Norbert Manzal. Medzi časom mu však vyšetrovateľ tiež vzniesol obvinenie, dôvody na dočasné odloženie vznesenia obvinenia totiž pominuli. Následne Manzala vylúčili na samostatné konanie.

Špecializovaný trestný súd sa tak pri rozhodovaní o väzbe podľa Harabina nemohol opierať o svedeckú výpoveď Manzala, ktorá bola vykonaná pred vznesením obvinenia.Na tomto závere nič nemení ani vylúčenie trestnej veci Manzala,“ podotkol Harabin. Svedecké výpovede Manzala sú tak podľa názoru senátu procesne nepoužiteľné.

V každom štádiu konania je potrebné skúmať, či sú naďalej dané nielen formálne, ale predovšetkým materiálne podmienky väzby. Najvyšší súd v rozhodnutí skonštatoval, že u obvineného materiálne podmienky väzby sú v tomto štádiu zoslabené na úroveň, ktorá nedosahuje ani minimálnu hranicu potrebného štandardu.

SkryťVypnúť reklamu

„Najvyšší súd nenašiel dôvod, respektíve vysvetlenie prečo uvedenú skutočnosť zamlčal dozorový prokurátor i sudca pre prípravné konanie,“ napísal v uznesení Harabin.

Ostatní ho neusvedčujú

Podľa názoru senátu nad rámec je treba uviesť, že z obsahu výpovede Manzala ako svedka ani nevyplýva, že by usvedčoval obvineného Morongu priamo z trestnej činnosti. Manzal vypovedal, len to čo sa dozvedel od iných osôb.

Harabin ďalej podotkol, že miera podielu jednotlivých páchateľov na páchaní trestnej činnosti nie je v posudzovanej veci rovnaká. „Z doteraz nazhromaždených dôkazov nie je preukázané, že by sa obvinený podieľal na násilnej trestnej činnosti, vydieraní, požičiavaní finančných prostriedkov a následnom vymáhaní. Z trestnej činnosti ho priamo neusvedčujú ani spoluobvinení a procesne použiteľné výpovede svedkov,“ skonštatoval.

Od posledného rozhodnutia najvyššieho súdu (25. mája 2016) sa dôkazná situácia podľa senátu Harabina podstatne zmenila v tom smere, že svedecká výpoveď Manzala, ktorá bola vykonaná pred jemu vzneseným obvinením je ako dôkaz v trestnom konaní procesne nepoužiteľná.

Aj Nezdravý je na slobode

Aj Vladimír Jakub s prezývkou Nezdravý bol vo väzbe od mája minulého roka. Obvinený je zo založenia zločineckej skupiny. Vlani v júli požiadal o prepustenie spoza mreží. Špecializovaný trestný súd žiadosť zamietol a on podal sťažnosť. Najvyšší súd rozhodoval 17. augusta 2016.

Rozhodoval však senát zložení z predsedu senátu Štefana Michálika a sudcov Daniela Hudáka a Viliama Dohňanského a nie Harabin, ako poukazuje prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Toto uznesenie je zverejnené na webovej stránke Najvyššieho súdu a prečítať si ho môžete prečítať tu.

DPH-áčky riešia v inom prípade

Najvyšší súd v prípade obvineného Jakuba nespochybňuje dôvody väzby a skutočnosť, že sú dané materiálne podmienky väzby a jeho zaradenie do skupiny takáčovci.

„Miera podielu jednotlivých páchateľov na páchanie trestnej činnosti však nie je rovnaká. Z doteraz nazhromaždených dôkazov nie je preukázané, že by sa obvinený podieľal na násilnej trestnej činnosti, vydieraní, požičiavaní finančných prostriedkov a následnom vymáhaní. Nepozná ho väčšina spoluobvinených a svedkov,“ píše sa v uznesení, ktoré vypracoval sudca Daniel Hudák.

Senát poukazuje na to, že trestná činnosť Jakuba mala byť páchaná v ekonomickej rovine, v súvislosti s DPH a táto trestná činnosť je predmetom samostatného konania.

Senát tak dospel k záveru, že u obvineného Jakuba je možné nahradiť dôvody väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka a prepustil ho na slobodu.

Tatranka vypovedal, až keď boli na slobode

Podľa informácií, ktoré som získala Jozef Walzer s prezývkou Tatranka vypovedá, že mu bolo povedené, že prepustenie z väzby je vybavené u Harabina, pokiaľ je vec pridelená jemu a na Najvyššom súde majú (takáčovci – pozn.autorky) aj ďalšieho sudcu, ktorého meno si nepamätá. Vypovedal to však až 26. októbra 2016 a neskôr. Teda až po tom ako Najvyšší súd rozhodol o prepustení obvinených z väzby. 

Prokurátor poukazuje na podozrenie korupcie v súvislosti s prepustením Morongu a Jakuba.Najvyšší súd však prepustil aj Vladimíra Mošovského s prezývkou Viking. 

V úvode článku spomínam uznesenie Najvyššieho súdu, ktorý takáčovcom predĺžil väzbu do júla tohto roka. Rozhodoval senát pod vedením Libora Duľu a v dokumente sa píše, že: „Obvinený Jozef Walzer počnúc výsluchom konaným 26. októbra 2016 zmenil svoj doterajší postoj a vo svojich výpovediach uvádza celý rad nových skutočností, ktoré bude nevyhnutné v ďalšom konaní preveriť.“ (Celé uznesenie si môžete prečítať tu.)

Takáčovci

  • Skupina je aktívna od konca 90. rokov minulého storočia. Začali pôsobiť v bratislavskom Ružinove. Poskytovali „ochranu“ stovkám podnikov. Meno nesú po dnes už nebohom Jánovi Takáčovi. Delia sa na viacero skupiniek. Vodcovia jednotlivých partií sa nepoznajú. Takúto schému im podľa vzoru talianskej mafie poradil vysoký funkcionár z bezpečnostných zložiek.
  • V máji 2016 elitní policajti z Národnej kriminálnej agentúry udreli na takzvanú južnú vetvu okolo Tibora Füleho. Obvinili ich zo založenia zločineckej skupiny a ďalších trestných činov.
  • Trinásť mužov vzal sudca Špecializovaného trestného súdu do kolúznej (ovplyvňovanie svedkov) a preventívnej (pokračovanie v trestnej činnosti) väzby. Potvrdil to aj Najvyšší súd.
  • Henrich Szűcs policajtom ušiel a je na neho vydaný zatykač
  • Medzi časom v kauze pribudli ďalší obvinení. „V trestnej veci zločineckej skupiny je obvinených 18 osôb,“ informovali z tlačové oboru policajného prezídia.
  • Traja obvinení sa dostali na slobodu.
  • Ostatným sa základná sedemmesačná lehota väzby mala skončiť v januári 2017. Prokurátor žiadal o predĺženie.
  • Sudca Špecializovaného trestného však obvineným väzbu predĺžil len do marca, zrušil kolúznu väzbu a troch mužov dokonca prepustil na slobodu. Prokurátor tak podal sťažnosť.
  • Rozhodoval Najvyšší súd. Rozhodnutie zrušil a väzbu pre všetkých obvinených predĺžili do júla 2017. 

Vikinga od takáčovcov obhajuje advokát z kauzy Bonaparte. Je na slobode

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  535
  •  | 
  • Páči sa:  2 648x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,080 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu