Kajúcník usvedčil policajného funkcionára z korupcie. Ostal bez trestu

Písmo: A- | A+

Záujem spoločnosti na postihnutí korupčného funkcionára polície, prevyšuje záujem spoločnosti na postihnutí vraha za podplácanie policajta. Tvrdí prokurátor.

Gang sátorovcov nie je potrebné predstavovať. Len stručne. Sátorovci pôsobili na južnom Slovensku a v Maďarsku od roku 1999 do roku 2010. Páchali násilnú a majetkovú trestnú činnosť, najmä vraždy, likvidovali aj členov konkurenčného gangu pápayovcov a tzv. biele kone. Keď zavraždili vlastného člena, jeho pozostatky pomleli v mlynčeku na mäso a tie hodili do rieky. Viac si môže prečítať v mojom staršom článku napríklad tu.

Najvyšší súd SR vo veci už právoplatne rozhodol ešte v októbri 2019. Kristián Kadár, na ktorého osobu sa chcem v článku zamerať, dostal za úkladnú vraždu trest 25 rokov. Viac si môžete prečítať napríklad v článku na webe Aktuality.sk tu.

Na súdoch však prebiehajú aj ďalšie konania, iné prípady NAKA ešte vyšetruje.Niektorí členovia tejto zločineckej skupiny vypovedali aj o tom, ako korumpovali policajtov. Usvedčili aj bývalého policajného funkcionára, ktorý riadil najskôr Úrad boja proti organizovanej kriminalite – odbor Západ, potom aj protizločineckú jednotky NAKA - expozitúra Západ.

Funkcionár polície bral úplatky

Stručne by sa to dalo zhrnúť takto, Štefan Šaróka v rokoch 2011-2013 vynášal informácie a bral úplatky od člena skupiny Kristiána Kádára i vysokopostaveného člena skupiny Františka Zákala.

Na účet fiktívnej osoby mu cez ďalších ľudí poslať 51-tisíc eur. Okrem toho mu kúpili auto, motorku, notebooky a inú techniku.

V októbri 2020 Špecializovaný trestný súd schválil dohodu o vine a treste, ktorú Šároka uzavrel s prokurátorom. Dostal teda trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov a zaplatiť musí aj peňažný trest 35-tisíc eur. Ak tak neurobí, pôjde do väzenia za pokračujúci zločin prijímania úplatku. Zároveň sa musí podrobiť výchovnému programu a bude mať aj probačný dohľad. Rozsudok nájdete tu.

Benefit, za podplácanie bez trestu

Kadár sa v prípravnom k podplácaniu Šároku priznal v plnom rozsahu. Podľa prokurátora bola jeho výpoveď v súlade s ostatnými listinnými lustrácie osôb, vozidiel, správy z bánk, správy od telekomunikačných operátorov, výsledky európskych vyšetrovacích príkazov a ďalších. Sároka sa síce tiež priznal, inak by mu súd dohodu s prokurátorom neschválil, no urobil tak až po výpovedi Kádára.

Prokurátor Kádárovi trestné stíhanie zastavil z dôvodu, že významnou mierou podieľal na objasnení korupcie.

„Niet pochýb, že Kádár sa významnou mierou podieľal na objasnení korupcie, na zistení a usvedčení páchateľa trestného činu korupcie Šároku v prípravnom konaní. Práve svedecká výpoveď Kádár v trestnej veci šároku bola jedným z rozhodujúcich dôkazov v trestnej veci vedenej proti tomuto obvinenému,“ uviedol prokurátor Vladimír Kuruc.

Pripomenul, že Šároka bol vysokým policajným funkcionárom, ktorý poskytoval zločineckej skupine informácie okrem iných aj o trestnom konaní, plánovaných úkonoch polície, pričom úplatok si spravidla vyžiadal práve on.

„Za tejto situácie, záujem spoločnosti na postihnutí funkcionára polície, prevyšuje záujem spoločnosti na postihnutí obvineného Kádára,“ doplnil.

Takto Kadára možno považovať za vraha, ale nie za človeka, ktorý korumpoval policajného funkcionára.

Skryť Zatvoriť reklamu