Bývalý policajt a príslušník tajnej služby Ľuboš Kosík je jeden z obžalovaných v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny. Ústavný súd odobril zrušenie amnestií a Okresný súd Bratislava 3 môže začať konať. Tému a aj možnosti ako sa prípad bude uberať ďalej už rozoberali viaceré médiá.
V zásade sú tri verzie. Súd začne pojednávať. Súd vráti vec prokurátori na došetrenie. Súd trestné stíhanie zastaví.(Celú obžalobu v prípade zavlečenia Kováča mladšie zverejnil denník N.)
Kosík je v Mali. Podľa všetkého vo väznici, aj keď sa už objavili správy, že by mohol byť na slobode. Nevyzerá to tak, že by ho táto krajina poslala na trestné stíhanie na Slovensko.
Reciprocita
V prípade, že hľadaného Slováka zadržia v cudzine, sú dve možnosti. Buď máme s danou krajinou podpísanú zmluvu o vydávaní hľadaných osôb, alebo v prípade ak takúto zmluvu s danou krajinou nemáme, môže sa uplatniť takzvaná reciprocita. To znamená, že sa Slovensko zaručí, že vyhovie porovnateľnej žiadosti orgánu danej krajiny. Nie vždy sú však krajiny ochotné spolupracovať. Mali a Slovensko nemajú podpísanú dohodu o vydávaní hľadaných osôb. Uplatniť sa tak dá iba princíp reciprocity.
Je v zásade jedno, či je Kosík v Mali v base, alebo si slobodne chodí po krajine a žije, napríklad u rodičov Ibrahima Maigu. Súdu, prípadne orgánom činným v trestnom konaní nie je k dispozícii. Miesto jeho pobytu je však známe. A to môže celý prípad riadne zamotať.
Priebeh úteku
Špecializovaný trestný súd vo februári 2015 odsúdil Kosíka v kauze falšovania zmeniek, keďže podal odvolanie prípadom sa zaoberal Najvyšší súd. Ten vlani v júni verdikt potvrdil.
Súd vydal príkaz na dodanie do výkonu trestu. Minulý rok v novembri ho zadržali v Mali a posadili do väzby.
Na Slovensku je okrem prípadu s obrazmi stíhaný ešte aj v ďalšej kauze vydierania. No to nateraz nie dôležité.
Miesto pobytu je známe
Podstatné je, že miesto pobytu Kosíka je známe. Súd, či prokuratúra (v prípade, že by kauzu zavlečenia súd vrátil na došetrenie) tak nebudú môcť proti nemu, konať ako proti ušlému. (Ku konaniu proti ušlému orgány činné v trestnom konaní a súdy pristupujú vtedy, keď sa obvinený/obžalovaný vyhýba trestnému stíhaniu a miesto jeho pobytu nie je známe.)
Keďže Kosík nebude k dispozícii na výsluchy, či iné úkony, je pravdepodobné, že ho vylúčia na samostatné konanie.
Proti ďalším dvanástim obvineným/obžalovaným sa bude viesť"normále konanie". To znamená, že bude prebiehať dokazovanie. Budú vypočúvať obvinených/obžalovaných, poškodeného aj svedkov a tak ďalej.
Dvanásti obžalovaní budú celkom logicky žiadať vypočuť ako svedka aj Kosíka. A to nebude možné. Kosík je ako som už spomínala v Mali. Mali so slovenskými úradmi komunikuje ťažko, ak vôbec. Takže požiadať o vypočutie Kosíka v Mali na základe medzinárodného dožiadania, sa očakávať nedá.
Kauza zavlečenia Kováča mladšieho tak môže padnúť práve na Kosíkovi a jeho pobyte v Mali.

Haló, volám z basy v Mali...
Týždenník Plus 7 DNÍ tento týždeň priniesol článok, v ktorom je opísané, ako sa im do redakcie ozval Kosík z basy v Mali. Novinárke cez telefón porozprával, že vie kto je za vraždou Ernesta Valka. Označil Michala Hrbáčaka.
Mimochodom Hrbáček je tiež medzi obžalovanými v kauze zavlečenia a Kosík zavolal v čase, keď sa čakalo na to, či zrušenie amnestií odobrí Ústavný súd.
Naozaj zaujímavé načasovanie aj súvislosti...