Mafián na slobode: Kto je vinný a ako bude potrestaný? Polícia mlčí

Policajti urobili chybu, pre ktorú je na slobode mafián. Kto pochybil a aký dostane trest zatiaľ povedať nechcú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Najmä pre chyby sudcov sa spoza mreží dostávajú mnohí obvinení aj odsúdení. Nadriadení na nich podávajú návrhy na disciplinárne potrestania. Občas pochybí aj prokurátor. Aj ich šéfovia ženú pred disciplinárne komisie. V prípade dolapeného a následne na slobodu prepusteného mafiána Patrika Šnajdra z gangu Miroslava Štvrteckého sa o omyl postarali policajti. 

Najskôr veľký úlovok

„Jeden z najhľadanejších mužov na Slovensku je v rukách polície. Po rokoch pátrania zatkli Patrika Šnajdra, chytili ho v Česku,“ takúto správu priniesla ešte 8. marca televízia Markíza.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šnajdra chytili vďaka dobrej spolupráci českých lovcov lebiek s Národnou kriminálnou agentúrou. Skrýval vďaka vydarených falzifikátom dokladov, bol zamestnaný ako člen strážnej služby budov. Pri dolapení mal pri sebe štyridsať balíčkov drogy.

(Článok pokračuje pod šedým boxom.)

Patrik Šnajdr

Bol dvojkou v záhoráckom gangu okolo Miroslava Štvrteckého, ktorý vydieral podnikateľov. Najskôr bol odsúdený na 23 rokov a tri mesiace väzenia v neprítomnosti, pretože sa mu podarilo ujsť. V kauze bola však povolená obnova konania súvisiaca s výškou trestu.Šnajdrovi trest znížili na 20 rokov. Verdikt nie je právoplatný.

České justičné orgány vydali Šnajdra na Slovensko. „A dolapený muž sa dostal na slobodu,“ informoval 25. marca denník Nový Čas.

"Predseda senátu prepustil obvineného zo zadržania, pretože slovenskí policajti nepredviedli osobu v zákonnej lehote 24 hodín od prevzatia od českých policajných orgánov pred predsedu senátu. Ten mal rozhodnúť o väzbe zadržaného, ale omylom ho dodali do ústavu na výkon trestu," uviedla hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková. Policajti sa spamätali po 30 hodinách.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je zatykač ako zatykač

Medzinárodný zatýkací rozkaz a Európsky zatýkací rozkaz môže byť vydaný na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody alebo na trestné stíhanie.

Podľa vyjadrení Špecializovaného trestné súdu v tomto prípade boli vydané tieto zatykače:

  • Medzinárodný zatýkací rozkaz zo dňa 17. októbra 2011, sp. zn. PK-2T/16/2008 (na výkon trestu zrušeného na základe návrhu na povolenie obnovy konania) Európsky zatýkací rozkaz zo dňa 17. októbra 2011, sp. zn. PK-2T/16/2008 (na výkon trestu zrušeného na základe návrhu na obnovu konania)

  • Medzinárodný zatýkací rozkaz zo dňa 23. septembra 2015, č. k. PK-2T/16/2008-11285 (na trestné stíhanie) Európsky zatýkací rozkaz zo dňa 23. septembra 2015, č. k. PK-2T/16/2008-11294 (na trestné stíhanie)

„Z Českej republiky bol vydaný na základe Európskeho zatýkacieho rozkazu zo dňa 23. septembra 2015, na účely trestného stíhania,“ povedala pre môj blog hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.

Denník Nový Čas po prevalení škandálu citoval vyjadrenie polície, že osobu eskortovali a na základe pôvodného zatýkacieho rozkazu do zariadenia na výkon trestu, ktorý mal rovnakú spisovú značku ako nový zatykač na trestné stíhanie.

SkryťVypnúť reklamu

Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) tvrdí, že vo vzťahu k obvineným a odsúdeným umiestneným vo výkone väzby, respektíve výkone trestu odňatia slobody realizuje rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní a súdov. 

K prípadu Šnajdra sa vyjadriť nechceli. „Nedisponuje súhlasom dotknutej osoby nie sme oprávnený poskytnúť požadované informácie dotýkajúce sa osobnosti a súkromia fyzickej osoby,“ skonštatoval Adrián Baláž zo ZVJS.

Štvrtecký ich nepoučil

Rovnakú spisovú značku zatykače síce mali, ale bol vydané v odlišných časoch.

Naviac v súvislosti s obnovou konania Štvrteckého gangu tu už jeden škandál bol. Šéf skupiny aj ďalší muži sa tiež dostali na slobodu. Stalo sa tak po tom ako obnovu konania Najvyšší súd schválil a v prípade trestov zrušil pôvodný rozsudok.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň však mal rozhodnúť o tom, že Štvrteckého a ďalších berie do väzby, alebo mal o tom okamžite upovedomiť Špecializovaný trestný súd a mal to urobiť ten. Výkon trestu sa mužom totiž vo chvíli, keď bolo právoplatné rozhodnutie o obnove konania, skončil.

Toto sa malo udiať do 48 hodín. Najvyšší súd však o svojom rozhodnutí Špecializovaný trestný súd informoval až po týždni. Muži sa tak dostali na slobodu. Na prípad vlani v septembri upozornil denník N.

Takže páni policajti mali byť obzvlášť opatrní.

Zodpovední

„Prípad bol realizovaný prostredníctvom Národnej ústredne SIRENE úradu medzinárodnej policajnej spolupráce v spolupráci s Útvarom osobitného určenia,“ tvrdia o kauze Šnajdra na policajnom prezídiu.

  • Kto a ako rieši toto pochybenie?

  • Kto konkrétne je za toto pochybenie zodpovedný?

  • Budú policajti, ktorí pochybili potrestaní?

„V súčasnosti nie je možné poskytnúť stanovisko z dôvodu, že predmetná záležitosť je v štádiu šetrenia,“ reagovali v piatok 1. apríla z komunikačného oddelenia policajného prezídia.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  335
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu