Niečo z archívu: Kto pomáhal mafii a aké vzťahy má pán X na polícii?

EXKLUZÍVNE: Kto pomáhal krvavému mafiánskemu bossovi Kýblovi?, toto je môj článok z novembra 2015 z Aktuálne.sk.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V súvislosti s pojednávaním s obžalovaným bývalým policajným funkcionárom Jozefom Rehákom alias Dodom som sa rozhodla zverejniť článok, ktorý som napísala  ešte v októbri 2015 na web Aktuálne.sk. A rovnako aj časť rozhovoru  z novembra 2015 s vtedajším riaditeľom národnej protizločineckej jednotky NAKA Martinom Smiškom, ktorý je dnes zástupcom riaditeľa NAKA.

Texty už na webe nenájdete. Keď portál Aktuálne.sk vydavateľstvo, ktoré vlastní Penta, predalo a zlúčil sa s webom Aktuality.sk, ich šéfredaktor nechcel mať na svojom portáli cudzie texty, všetky články tak vymazali. Dajú sa však nájsť prostredníctvom rešeršných služieb.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôvodný už nefungujúci link na článok:

 http://aktualne.atlas.sk/exkluzivne-kto-pomahal-krvavemu-mafianskemu-bossovi-kyblovi/dnes/kauzy/

Tu je samotný článok:

EXKLUZÍVNE: Kto pomáhal krvavému mafiánskemu bossovi Kýblovi?

 Šéf sýkoriek Róbert Lališ ušiel, lebo dostal echo. Zadržali ho po viac ako troch rokoch

 BRATISLAVA - Zadržanie medzinárodne hľadaného bossa skupiny sýkorovcov je mega úlovok. Pre čestných policajtov iste nebolo ľahké dolapiť osobu, ktorej sa celé roky dostávalo pomoci a krytia zo strany bezpečnostných zložiek. Čo predchádzalo úteku Róberta Lališa ?

 Namáhavú prácu policajtov, ktorí pracovali na odhaľovaní káuz sýkorovcov a aj tých, ktorí sa podieľali na zadržaní šéfa gangu s prezývkou Kýbel, treba oceniť. Netreba však zabúdať na to, že ušiel, lebo sa včas dozvedel, že prokuratúra a niektorí strážcovia zákona po ňom idú.

SkryťVypnúť reklamu

O Róbertovi Lališovi alias Kýblovi, ako bossovi gangu, policajti vedeli celé roky. Minimálne v novembri 2008 začali stíhanie vo veci pre založenie zločineckej skupiny. V uznesení, ktoré má redakcia Aktuálne.sk k dispozícii, sa spomína Kýbel ako najvyššie postavený člen tejto skupiny.  K obvineniu však vtedy nedošlo.

Keď policajti vo februári 2010 robili raziu na seneckú vetvu sýkoriek, šéfa tejto skupiny Martina Bihárho alias Rusa, nezadržali. „Dostal echo a ušiel,“ vypovedajú viacerí členovia gangu. Hovoria aj o tom, že informáciu získal od policajtov Kýbel a posunul ju Rusovi.

Biháriho v neprítomnosti odsúdili za založenie zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy na 21 rokov.  Verdikt na súde padol v novembri 2013. 

SkryťVypnúť reklamu

Počas pojednávaní na súde viacerí členovia gangu vypovedali, že ich šéf je Kýbel. Nikto ho však nikdy nepredvolal  v tomto konaní ako svedka. Kýbel v tom čase chodil po Bratislave aj s početnou ochrankou a podľa informácií, ktoré získalo Aktuálne.sk, zabezpečoval posielanie odkazov Bihárimu do skrýši.

Biháriho až počas jeho päťročného úteku obvinili aj v šiestich prípadoch vrážd.  Dolapili ho dopoludnia 9. októbra v moravskej obci Suchohrdly u Miroslavi pred domom, v ktorom žil s manželkou a synom asi rok. Za mrežami brnianskej väznice čaká na to, kým ho české justičné orgány vydajú na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

 Netrvalo dlho a podarilo sa  zadržať aj roky nedotknuteľného najvrchnejšieho bossa Lališa. Stalo sa tak 23. októbra na obed, v Nemecku, v spolkovej krajine Severné Porýnie–Vestfálsko, v meste Kolín nad Rýnom, keď nastupoval do nenápadného auta, béžového Renaultu Clio.

Vypátrali ho policajti Národnej kriminálnej agentúry v spolupráci s kolegami cieľového pátrania Národnej ústredne INTERPOL Bratislava, policajtmi cieľového pátrania krajinského kriminálneho úradu Severné Porýnie–Vestfálsko v Düsseldorfe a českými strážcami zákona.

 Nemci odobrali Lališovi odtlačky prstov, na základe ktorých bola potvrdená jeho totožnosť. Kýbel bol na úteku viac ako tri roky. V Nemecku čaká za mrežami na vydanie na Slovensko. Policajný prezident Tibor Gašpar uviedol, že prípady zadržania Biháriho a Lališa spolu súvisia.

 Podozrivé vzťahy

 Keď sa v júli 2006 dostal k moci Smer-SD a ministrom vnútra sa stal Robert Kaliňák, vysokopostavení policajti očakávali, ako to už býva zvykom, odvolávanie z funkcií a aj odchod z radov polície. Podľa informácií z dôveryhodných zdrojov z prostredia polície sa za niektorých z nich u nového ministra, ale aj premiéra Roberta Fica, prihováral muž s menom Peter Košč.

Malo ísť napríklad o Jána Vaľa, ktorý bol v tom čase riaditeľom Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). Faktom je, že kým iní sa museli porúčať, on na svojom fleku ostal. Až po kauze Rehák Valko na vlastnú žiadosť z miesta odišiel a v októbri 2008 sa stal policajným pridelencom na Ukrajine.

Košč je podľa zistení Aktuálne.sk dobrý priateľ aj s Petrom Krajíčkom, ktorý bol od apríla 2005 do marca 2006 na ÚBOK-u riaditeľom odboru zločineckých štruktúr a potom sa stal na ÚBOK-u Vaľovým zástupcom. Do civilu prešiel v máji 2008.

 Kto je pán X?

 Peter Košč má blízko k Slovenskej informačnej službe. Týka sa to hlavne obdobia, keď jej šéfoval Jozef Magala (júl 2006 - august 2010). Tajní ho medzi sebou volajú pán X.

Kontakty má aj v politike, blízka mu je najmä vládna strana Smer-SD. Dobré vzťahy udržiava s podnikateľmi. On sám podniká aj v biznise bezpečnostných služieb. Jeho firma získala viacero štátnych zákaziek.

 Boj s mafiou

 Daniel Lipšic mal ako minister vnútra (júl 2010 - apríl 2012) plány, že na Slovensku skoncuje s organizovaným zločinom. Vaľa povolal z Kyjeva, urobil z neho prvého policajného viceprezidenta a z Krajíčka, ktorý sa vrátil do policajného zboru z civilu, spravil riaditeľa ÚBOK-u.

Za ich éry sa podarilo rozložiť skupinu piťovcov. Šéfa Juraja Ondrejčáka alias Piťa už medzičasom odsúdili na 16 rokov. Lipšic sa týmto úlovkom rád chválil.

Za ich čias policajti obvinili aj sýkorovského námestníka Ladislava Bališa s prezývkou Dlhý Laco, ktorý mal na starosti bratislavský región. Odpykáva si už 25-ročný trest. So svojimi ľuďmi plánoval vraždu jedného z poddaných s prezývkou Rezeň. Sýkorky sa totiž báli sa, že by mohol začať proti ním vypovedať. Jeden muž z partie však ich úmysel vyzradil policajtom a tým neostávalo nič iné ako konať...

Najvrchnejší šéf sýkoriek Róbert Lališ, ktorého pre nízku postavu sýkorky volali Kýbel a pre jeho krutosť aj Gestapák, však ostával bez povšimnutia.

„V časoch, keď rezort vnútra viedol Lipšic, chceli niektorí policajní funkcionári urobiť z Kýbla svedka proti rôznym osobám v rôznych prípadoch,“ spomenul zdroj blízky polícii.  Mal na tom vraj záujem práve Košč.

Útek po porade

„Počas Lipšicovho pôsobenia vo funkcii ministra vnútra sa konala porada. Zúčastnili sa na nej zástupcovia prokuratúry aj polície a preberali sa plány ako Lališa zadržať,“ uviedli pre Aktuálne.sk dva zdroje z bezpečnostného sektora.

Kýbel sa však začal skrývať, stalo sa tak na prelome rokov 2011 a 2012.  "Kýbel mal informácie od policajtov, za nejakú audinu, tak ušiel, mal uznesenie dopredu. Dostal echo od policajtov. Začal sa schovávať v Čechách. Bolo to potom, čo zavreli Zdichavského," uviedol na súde bývalý Kýblov ochrankár Jurij Fejer alias Malý Rus. (Išlo o prípad lízingového podvodu s motorovým vozidlom. Zdichavský bol jeden zo sýkorovcov. – pozn. red.)

Na jar 2012 sýkorky tušili, že sa niečo deje a začali šíriť informáciu, že na ich šéfa vydali zatykač. Nebola to však ešte pravda. Na základe obvinenia zo založenia zločineckej skupiny a iných trestných činov súd na neho vydal zatykač až v júli 2012. To už Lipšic nebol pri moci, Vaľo už nezastával post prvého policajného viceprezidenta, Krajíček bol v civile a Kýbel bol fuč.

Viacerí Kýblovi blízki so sýkorovského klanu vypovedajú na polícii či súdoch, že sa skrýval v Česku, kde ho pravidelne navštevovali. Podľa nich Kýbel vedel, že policajti otvárajú prípady neobjasnených vrážd z 90-tych rokov minulého storočia. 

V septembri 2012 Kýbla naozaj obvinili z vraždy Romana Deáka z októbra 1999. V apríli 2013 z tohto činu obvinili aj bohatého a vplyvného podnikateľa Mareka Trajtera.

Trajter čelil obžalobe za to, že si mal v lete v 1999 objednať u gangu sýkoriek Deákovu vraždu. Jeho advokátkou sa stala Eva Mišíková, ktorá predtým bola 40 rokov prokurátorkou.

Súd Trajterovi trestné stíhanie zastavil, dôvodom bolo, že skutok je vo vzťahu k Trajterovi premlčaný.

 Vynášanie pre bossa

 Kýbla  postupne poobviňovali v ďalších prípadoch vrážd a iných činov. V súčasnosti je obvinený v 11 prípadoch vrážd a ďalších trestných činov. Niektoré prípady ešte policajti vyšetrujú. Iné sú už na súde a proti Kýblovi sa doteraz konalo ako proti ušlému.

Jeden z Kýblových verných poskokov Martin Kováč, prezývaný Rybička, ktorý mu robil šoféra, na pojednávaní so sýkorkami vypovedal, že jeho šéf mal známych policajtov, stretával sa s nimi a niektorým platil za informácie.

„Policajné informácie dostával a spracúval Lališ a posúval ich ostatným. To neboli informácie jedna pani povedala,“ pokračoval Kováč. 

Podobne vypovedal na  súde aj už spomínaný Fejer, ktorý okrem toho, že bol Kýblov ochrankár, patril aj do popravčej čaty.

Kováč vo svojej výpovedi na súde spomenul aj falošné občianske preukazy a preukazy príslušníkov Slovenskej informačnej služby, ktorými mal Kýbel disponovať.

Juraj Billik alias Čapatý, ktorý Kýblovi slúžil 13 rokov a tiež bol aj členom vražedného komanda, vo svojej výpovedi pred senátom Špecializovaného trestného súdu, ktorý prerokúva prípady vrážd, opísal stretnutia Kýbla s Koščom z obdobia rokov 2010 – 2011 v pizzerii v bratislavskom Ružinove.

Spomenul aj to, že Košč mal ochrankárov bývalých legionárov. „Tak my sme sa bavili s tými chalanmi,“ ozrejmil.

O Koščovi na verejnom pojednávaní Čapatý tiež povedal: „Spoznal som sa s ním tak, že mal auto Toyotu Land Cruiser, on s Marekom Trajterom sa stretával dosť často, neviem či mali spolu aj nejaké obchody, a on to auto požičal tej speváčke Tine, to auto jej ukradli spred baráku a ja som ho cez zlodeja jedného našiel.“ Uviedol, že to bolo v období pred jeho zadržaním, ku ktorému došlo v marci 2011.

V decembri 2012 Tine krstil CD premiér Robert Fico, spoločenskú udalosť si nenechal ujsť ani Košč.

Policajti majú k dispozícii aj komunikáciu z Fejerovho chatu. Napríklad z 3. mája 2012 teda z obdobia, keď na Kýbla ešte nebol vydaný zatykač: „Spojil som sa s Peťom, že je to v poriadku, obidvaja.“ 

Sýkorovec Fejer pri výsluchu na polícii vysvetlil, že je možné, že Kýbel tým myslel Peťa od Trajtera. „Kýbel totiž vždy od Trajtera zisťoval, či ho neodpočúvajú a či ich (sýkorovcov – pozn. red.) nesledujú,“ skonštatoval. Fejer nevedel uviesť priezvisko Peťa. „Kýbel hovoril, že by to mal byť nejaký siskár,“ dodal.

Inšpekcia Ministerstva vnútra sa únikom informácii smerom k Lališovi aj Bihárimu v rámci operatívneho preverovania  zaoberá. „Viac nie je možné v tejto chvíli poskytnúť,“ uviedla pre Aktuálne.sk hovorkyňa ministerstva Andrea Dobiášová.

Mimochodom aj okolo Trajtera vznikli podozrenia, že dostával informácie z radov polície, a preto sa mu podarilo v apríli 2013 pred obvinením ujsť na Seychely, kde ho aj napokon dolapili, odtiaľ doviezli späť na Slovensko. Ministerská inšpekcia tvrdí, že Trajtera úspešne zadržali a preverovanie únikov informácií je tak vraj už neopodstatnené.

 Vaľo, Krajíček aj Košč mlčia

 Peter Košč otázky Aktuálne.sk viackrát odignoroval. 

Bývalý šéf ÚBOKu Peter Krajíček na otázky najskôr vôbec neodpovedal. Po tom, ako sa stal 1. októbra náčelníkom bratislavskej mestskej polície, uviedol: „Nakoľko sa táto otázka netýka môjho terajšieho pôsobenia na pozícii náčelníka mestskej polície, vyjadrovať sa k nej nebudem.“

„Otázky nesúvisia s výkonom funkcie policajného pridelenca,“ reagoval Ján Vaľo, ktorý v súčasnosti zastáva post policajného pridelenca v Českej republike. Keď sme mu pripomenuli, že sa pýtame na vzťahy policajného funkcionára s osobou prepojenou na organizovaný zločin, zaslal odpoveď, že na „služobnú činnosť sa vzťahuje mlčanlivosť.“ Na ďalšie otázky, či je teda jeho vzťah s Petrom  Koščom pracovný, už nereagoval.

„V súvislosti s osobou, na ktorú sa pýtate, nevykonáva policajný pridelenec Ján Vaľo žiadnu služobnú činnosť. Vyjadrovať sa k otázke súkromných kontaktov policajtov nie je v kompetencii policajného zboru,“ povedal pre Aktuálne.sk policajný prezident Tibor Gašpar.

Minister vnútra Robert Kaliňák skonštatoval: „Ak má niekto podozrenie, že niektorý z policajných funkcionárov je podozrivý z nejakej trestnej činnosti, môže sa s oznámením obrátiť na inšpekciu ministerstva.“

„K veciam nesúvisiacim s výkonom funkcie riaditeľa Národného bezpečnostného úradu sa nevyjadrujeme,“ odkázali z Národného bezpečnostného úradu, ktorý vedie Magala.

 Alibista Lipšic

 "Informácie, na ktoré sa pýtate, mi nie sú známe. Vo všeobecnosti však platí, že ak existujú podozrenia, treba ich nechať preveriť kompetentnými orgánmi,“ odpovedal exminister vnútra Lipšic na otázky, ktoré sa týkali úteku Kýbla a vzťahov „jeho“ policajných funkcionárov s Koščom, ktorý má blízko k sýkorovskému bossovi aj Trajterovi.

„Tak sme postupovali za našej éry, keď sa polícii podarilo rozložiť viaceré zločinecké skupiny. Išlo aj o sýkorovcov, vrátane ich najvyšších šéfov, z ktorých napríklad Ladislav Bališ bol zatknutý a obvinený za našej éry a dnes si odpykáva výnimočný trest,“ dodal Lipšic.

 Tajných spoznal už za Mečiara

 Kýbel mal však blízko k Slovenskej informačnej službe už v časoch, keď jej šéfoval Ivan Lexa (apríl 1995 – október 1998).  

Napríklad podľa informácií, ktoré vo svojej knihe zverejnil bývalý novinár  Peter Tóth, sa  Kýbel  stretával so šéfom Komanda 52 – Dušanom Keménym s krycím menom Pastucha. Podľa Tóthovej knihy táto zložka tajnej služby za Mečiarovej éry okrem iného kompromitovala opozičných politikov.

Kemény toto leto skončil za mrežami. Osudné sa mu stalo obvinenie z daňových deliktov a nedovoleného ozbrojovania.

Kýbel však udržiaval kontakty aj s Tóthom, ktorý bol od februára 2003 riaditeľom kontrarozviedky. Bolo to v časoch keď tajnú službu viedol Vladimír Mitro.

O spolupráci tajnej služby s mafiou z čias 90 – tych rokov minulého storočia, keď na Slovensku vládol Vladimír Mečiar, vypovedajú v rôznych prípadoch okolo sýkoriek viacerí zločinci.

Napríklad Miloš Kaštan, ktorý bol v minulosti blízkym spoločníkom Mikuláša Černáka. Pred súdom ako svedok v megaprocese so sýkorovcami porozprával o tom čo sa dialo, keď v decembri 1997 súd vydal na Černáka, Jána Kána aj jeho zatykač.

„Dostali sme befel od Svěchotu zo SIS-ky, že ide po nás polícia,“ povedal na Kaštan. (Malo ísť o vydieranie podnikateľov Rybárika a Karcela, toho neskôr zavraždili. – pozn. red.)

„V médiách to bolo prednášané, že polícia môže strieľať. Černák sa bál o svoj prašivý život. Chcel sa ísť prihlásiť, aj s Kánom, ja som nesúhlasil,“ opísal Kaštan.

Svěchota v roku 1995 zastával najskôr post šéfa kontrarozviedky, neskôr postúpil a stal sa námestníkom riaditeľa. Po tom ako sa predsedom vlády stal v októbri 1998 Mikuláš Dzurinda, so služby odišiel.

 Pôvodný už nefungujúci link na rozhovor:

 http://aktualne.atlas.sk/sef-elitnych-policajtov-otvorene-o-mafii-boss-kybel-moze-byt-riziko-pre-biele-goliere/dnes/kauzy/

Tu je časť zo samotného rozhovoru s vtedajším riaditeľom protizločineckej jednotky Martinom Smiškom, ktorý je dnes zástupca riaditeľa NAKA:

Šéf elitných policajtov otvorene o mafii: Boss Kýbel môže byť riziko pre "biele goliere"

Počas pojednávania na Špecializovanom trestnom súde odzneli informácie o tom, že Lališ mal dať svojim kumpánom lístoček s menami policajtov a prokurátora, ktorí "riešili sýkorovcov", aby "k nim zistili veci". Vydýchli si policajti, ktorých sa to týka po zatknutí Lališa?

Riziko, v ktorom policajti musia žiť, je súčasťou ich práce. Poučili sme sa z minulosti a základnou stratégiou boja proti organizovanému zločinu je aj to, aby na takýchto prípadoch nerobili nejakí osamelí pešiaci, ale tímy. Vytvárame tak predpoklad na to, že pre zástupcov organizovaného zločinu je zbytočné vyvíjať činnosť smerujúcu k násilným atakom voči policajtom, teda že by to bolo pre nich kontraproduktívne. Vyradením jedného alebo dvoch policajtov by nič nezískali. Naopak by vzbudili záujem verejnosti a do prípadov by bolo vynaložených ešte viac síl a prostriedkov. A myslím si tiež, že veľmi pomáha človeku aj to, že v tom nie je sám. Po zatknutí sa znížilo riziko, ale môžu prísť ďalší s takýmito pokusmi - a policajti s tým počítajú.

Okrem tohto prípadu sa pokúšali policajtov, ktorí pracovali na prípadoch sýkorovcov, aj inak zastrašiť, či podplatiť?

Dostali sme informácie z kriminálneho prostredia, že tí, ktorí by možno aj mali záujem korumpovať, si najskôr zistili, akú majú policajti a prokurátor povesť - a či vôbec má zmysel ísť do takejto konfrontácie. Výsledok však bol taký, že na túto skupinu policajtov a prokurátora sa ani nemá zmysel s korupčnou požiadavkou obrátiť. Informácie o zastrašovaní sme nezaznamenali.

Existujú však aj ďalšie podozrenia, napríklad, že sýkorovcom niekto vynášal informácie. Bude sa polícia ešte zaoberať aj informáciami o úniku z jej radov smerom k Lališovi, alebo sa uspokojí s tým, že bol zatknutý?

Pohybujeme sa v prostredí, kde sú informácie o podozrivom konaní policajtov na dennom poriadku. Nemôžem ale „odpaľovať“ ľudí na základe neoverených informácií. Mám zákonné limity, podľa ktorých možno postupovať. Samozrejme, že tieto podozrenia sa tu riešili - a budú sa riešiť. Je to jedna z našich priorít, získať informácie o úniku z policajného prostredia, ale nie je jednoduché dokázať to konkrétnym osobám tak, aby to postačilo na ich obvinenie. Pokiaľ získame relevantné informácie o potenciálnej trestnej činnosti našich policajtov, spolupracuje s inšpekciou.

A na záver by som pripomnula ešte tento môj text z novembra 2016

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  335
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu