Novela o benefitoch pre kajúcnikov v kauze Kýbla platí inak. Tvrdí Najvyšší súd SR

Takto vysvetlili, prečo sudkyňa Sabová nie je zaujatá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Čas čítanie textu: 7 minút

Najvyšší súd SR v senáte zloženom z  predsedníčky Dany Wänkeovej a sudkyne Beáty Javorkovej a sudcu Petra Kaňu  zamietol sťažnosť obžalovaného Róberta Lališa, proti uzneseniu, ktorým Špecializovaný trestný súd rozhodol, že členka Ružena Sabová, nie je vylúčená. Bližšie podrobnosti neboli známe a v pondelok sa už aj na Špecializovanom trestnom súde uskutočnilo prvé pojednávanie.

Prípadom sa  začali zoberať nanovo, po tom ako dovolací senát  Najvyššieho súdu SR zrušil pôvodný rozsudok, ktorým v bol Róbert Lališ v júni 2018 odsúdený za založenie zločineckej skupiny, niekoľko vrážd a iné trestné činy. (Viac si môžete prečítať v článku tu.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Z rozhodnutia

Teraz mi Najvyšší súd SR podľa infozákona poskytol uznesenie, ktorým potvrdil nevylúčenie sudkyne Ruženy Sabovej z prípadu.

Sudkyňa Ružena Sabová necíti zo subjektívneho hľadiska zaujatá a najvyšší súd nemá žiadne ani tie najmenšie pochybnosti o tom, že je z hľadiska subjektívneho schopná v prípade Róberta Lališa rozhodnúť nestranne a bez akéhokoľvek náznaku zaujatosti. „Zo spisu nevyplýva žiadna relevantná skutočnosť a ani prijateľný argument preukazujúci opak,“ píše sa v unesení najvyššieho súdu.

 Podľa názoru Najvyššieho súdu SR Špecializovaný trestný súd pri rozhodovaní o (ne)zaujatosti Ruženy Sabovej podrobne poukázal na rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu a dospel pritom k správnemu záveru vychádzajúc z podstaty rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva Mucha proti Slovenskej republike.

SkryťVypnúť reklamu

KONTEXT: Vyplýva z neho, že niekdajší sýkorovec Pavol Mucha  bol odsúdený tým istým senátom prvostupňového súdu, ktorý v minulosti odsúdil jeho spolupáchateľov za trestné činy spáchané spoločne s ním a pri vymedzení týchto skutkov prvostupňový súd poukázal aj na účasť sťažovateľa na nich. Podľa rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva došlo tak k porušeniu prezumpcie neviny.

Sudkyňa Ružena Sabová už skôr rozhodovala v troch prípadoch o iných sýkorovcoch.

Najvyšší súd sa stotožňuje so záverom Špecializovaného trestného súdu, že vyššie uvedené rozhodnutia, neodôvodňujú pochybnosť o zaujatosti Ruženy Sabovej. „Uvedené rozsudky sa týkali iných osôb, ako obžalovaného Róberta Lališa a v skutkových vetách obžalovaný Róbert Lališ nebol nijakým spôsobom spomenutý, či už celým menom, ale ani iniciálkami a ani zo skutkových viet týchto rozsudkov nie je zrejmá žiadna skutočnosť, z ktorej by vyplývalo, že súd rozhodujúci v predmetných veciach by verejne prejudikoval vinu Róberta Lališa zo skutkov, ktoré sa obžalovanému kladú za vinu v prejednávanej trestnej veci,“ uviedol senát v uznesení.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa názoru najvyššieho súdu rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva Mucha proti Slovenskej republike nie je možné vykladať v tak širokom kontexte, ako to ponúka obhajoba v podanej sťažnosti poukazujúc na viazanosť členky senátu Ruženy Sabovej na svoje predchádzajúce rozsudky a spolupracujúcim osobám priznané výhody s tým, že je pre ňu nevyhnutné zachovať kontinuitu svojich rozhodnutí, a teda obžalovaný nemá už žiadnu možnosť argumentovať vo svoj prospech a presvedčiť ju o neexistencii zločineckej skupiny takzvaných sýkorovcov a tiež presvedčiť ju o neprimeranosti výhod priznaných spolupracujúcim obvineným z jej strany za to, že o existencii tejto zločineckej skupiny vypovedali.

SkryťVypnúť reklamu

„Tuje potrebné zdôrazniť, že samotná skutočnosť, že sudca už predtým rozhodoval o rovnakom trestnom čine, nemôže sama osebe odôvodňovať obavu z jeho nestrannosti a rovnako samotná skutočnosť, že rozhodoval v obdobných, ale nesúvisiacich trestných veciach alebo že rozhodoval o spoluobvinenom v samostatnom konaní, sama osebe nepostačuje na spochybnenie nezaujatosti sudcu v neskoršom prípade. Uvedené platí, pokiaľ sa k týmto okolnostiam nepridajú ďalšie -spôsobujúce spochybnenie nezaujatosti sudcu,“ tvrdí najvyšší súd.

Názor na existenciu zločineckej skupiny

Najvyšší súd SR posudzoval aj argumet advokáta Mareka Paru, ktorý  poukázal na ďalší prípad, v ktorom sudkyňa Ružena Sabová rozhodovala v drogovej kauze spojenej so sýkorovcami a jeho klient Róbert Lališ bol v rozhodnutí spomenutý ako  R. L.  - najvyššie postavená osoba v zločineckej skupine označovanej sýkorovci . Ružena Sabová spolu s členmi senátu Vladimírom Petejom a Ivanom Matelom, takto označenou časťou skutkovej vety podľa názoru objhajoby prejudikovala vinu Róberta Lališa.

Pre úplnosť je potrebné uviesť, že ide o rozsudok, ktorým Špecializovaný trestný súd schvaľoval dohodu o vine a treste vo vzťahu k obžalovaným Marekovi Tomášovi, Martinovi Vanekovi, Petrovi Grafovi, Ľubošovi Fornerovi, pričom najvyšší súd zdôrazňuje, že ani jeden z týchto odsúdených nie je stíhaný spolu s obžalovaným Róbertom Lališom a navyše - ako vyplýva z vyjadrenia prokurátora - ani jedna z týchto osôb nie je v zozname svedkov v pôvodnej obžalobe a prokurátor ani nenavrhuje vypočutie žiadnej z týchto osôb na hlavnom pojednávaní.

Podľa názoru najvyššieho súdu nedošlo k porušeniu zásady prezumpcie neviny, nakoľko obžalovanému Róbertovi Lališovi sa nekladie za vinu totožný skutok ako je uvedený v označenom rozsudku a formulácia skutkovej vety neposkytuje verejnosti jednoznačný záver o tom, že ide o osobu obžalovaného Róberta Lališa.

Senát najvyššie súdu podotkol, že plné meno obžalovaného sa nenachádza v žiadnej časti citovaného rozsudku. Dotknutý rozsudok, ktorým bola schválená dohoda o vine a treste už označených odsúdených neobsahuje podrobný skutkový popis konania obžalovaného Róberta Lališa, označujúc ho iniciálami mena.

Tak, ako je uvedený skutok v tomto rozsudku, nie je zhodný so skutkovým popisom trestného činu, ktorý sa kladie za vinu obžalovanému Róbertovi Lališovi a ktorý je predmetom rozhodovania v súčasnosti (ani sa neodzrkadľuje v ňom). Osoby Marek Tomeš, Martin Vanek, Peter Graf, či Ľuboš Pomer sa ani nespomínajú v skutku,  ktorý sa obžalovanému Róbertovi Lališovi kladie za vinu a ktorý má napĺňať znaky skutkovej podstaty zločinu založenia zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

„Možno preto konštatovať, že napriek vyššie uvedenému strohému konštatovaniu v skutkovej vete ohľadne osoby R. L. nebola vymedzená účasť obžalovaného Róberta Lališa na trestnej činnosti v tomto rozsudku tak konkrétne a individuálne že by znamenala prejudikovanie viny v jeho trestnej veci,“ zhodnotili v uznesení.

Nie sú preto naplnené dôvody, ktoré by smerovali k záveru, že by bol obžalovaný Róbert Lališ súdený a odsúdený tým istým senátom prvostupňového súdu, ktorý v minulosti odsúdil jeho spolupáchateľov za trestné činy spáchané spoločne s obžalovaným a žeby skutky boli definované spôsobom, z ktorého je zrejmé že sa na nich obžalovaný podieľal.

Zdôraznili, že otázka nestrannosti vyvstáva vtedy, keď skorší rozsudok obsahuje podrobné hodnotenie úlohy osoby, ktorá bola súdená neskôr pri trestnej činnosti páchanej viacerými osobami, najmä vtedy, ak skorší rozsudok obsahuje konkrétnu kategorizáciu účasti sťažovateľa alebo musí byť zrejmé, že súdená osoba následne splnila všetky kritériá potrebné na spáchanie trestného činu. K uvedenému záveru najvyšší súd nedospel.

„Možno naviac zdôrazniť, že vina obžalovaného bude jednoznačne posudzovaná senátom Špecializovaného trestného súdu v inom zložení, ako pôvodne. Na uvedenom závere nič nemení ani fakt, že vylúčenie členky senátu vo svojom vyjadrení, navrhol aj prokurátor,“ napísal senát najvyššieho súdu.

Benefity pre kajúcnikov

V ďalšej časti  uznesenia sa senát vyjadril k ďalším námietkam obhajcu Mareka Paru, ktorý „ostrým spôsobom reagoval na osobu prokurátora Petra Kysela a spája jeho osobu s možnosťou nezákonného či nesprávneho rozhodovania v predmetnej veci poukazujúc - okrem iného aj na to, že nepredložil zoznam benefitov, resp. tento predložil neúplný“.

Najvyšší súd SR poukázal aj na to, že trestná vec obžalovaného Róberta Lališa spadá do režimu takzvanej "obživlej" veci. Obžaloba bola v predmetnej veci podaná 25. septembra 2014 a vo veci sa koná z dôvodu zrušenia právoplatného rozsudku. Prípad až do 27. marca 2024, kedy pôvodný rozsudok zrušil dovolací senát,  právoplatne skončená, a teda nie je možné na ňu vzťahovať režim  novely Trestného poriadku účinného od 15. marca 2024.

Podľa, ktorej „orgány činné v trestnom konaní, ako aj súd a prokurátor v konaní pred súdom, sú povinné v trestných stíhaniach začatých a právoplatne neskončených do 14. marca 2024 zosúladiť svoj postup pri spolupráci so spolupracujúcou osobou a najneskôr však v primeranom predstihu pred právoplatným ukončením takéhoto trestného stíhania...“  „...V konaniach pred súdom prvého stupňa, v ktorých ku dňu účinnosti tohto zákona prebieha hlavné pojednávanie, prokurátor doplní náležitosti obžaloby podľa tohto zákona v lehote desiatich dní od účinnosti tohto zákona a súd bezodkladne rozhodne o tom, či obžaloba spĺňa zákonné náležitosti.“

V prípade Róberta Lališa nie je  tak splnená podmienka, že by bola začatá a právoplatne neskončená do 14. marca 2024, prípadne že by prebiehalo ku dňu účinnosti zákona (15. marca 2024) hlavné pojednávanie.

Na uvedenú vec sa nevzťahuje režim ustanovenia novely Trestného poriadku.

„Súd je samozrejme povinný zistiť benefity, ktoré boli poskytnuté spolupracujúcim osobám, ustanovenie. avšak nie režimom ktorý upravuje citované zákonné ustanovenie,“ konštatoval v uznesení najvyšší súd.

O ďalšej námietke

 Pozornosti najvyššieho súdu neunikla ani námietka zaujatosti na predsedu senátu Jozefa Piknu, ktorú advokát Marek Para tiež podal v rámci sťažnosti. Túto najvyšší súd túto posúdil ako súčasť sťažnostných námietok.

Skúmal však, či z dôvodov, ktoré možno dospieť k záveru o tom, že predseda senátu je vo veci zaujatý. Podľa názoru senátu Najvyššieho súdu SR z odôvodnenia sťažnosti jednoznačne vyplýva, že obžalovaný sa nestotožňuje s procesnými postupmi predsedu senátu a tieto nemôžu zakladať dôvody pre jeho vylúčenie, či vôbec konanie o takejto námietke.

Posúdenie, či je vec potrebné predbežne prejednať, je výlučne na predsedovi senátu, rovnako tak procesné úkony smerujúce k nariadeniu hlavného pojednávania, ako aj vedenie samotného hlavného pojednávania.

Úplne na záver najvyšší súd doplnil , že v tomto štádiu konania neboli zistené žiadne zákonné prekážky, pre ktoré by bránili senátu Špecializovaného trestného súdu riadne a v súlade so zákonom v predmetnej veci konať. Uznesenie prijal senát Najvyššieho súdu SR pomerom hlasov 3:0.

Celé rozhodnutie  senátu Najvyššieho súdu SR nájdete tu:

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  534
  •  | 
  • Páči sa:  2 646x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

139 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 21x
  • Prečítané: 1 208x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 132x
  • Prečítané: 3 794x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 429x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 071x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 334x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 197x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

O zubné benefity požiadali už tisíce ľudí. Ako budú vyzerať, povedala už aj Union
Bombic pokračuje v nenávistných príspevkoch. Vyšetrovateľ nevie, čo s ním
Prieskum Focusu: Matovičovo hnutie predbehlo SaS, KDH preskočilo Republiku

TASR a 1 ďalší

Prieskum Focusu: Matovičovo hnutie predbehlo SaS, KDH preskočilo Republiku

Prvá trojica strán v apríli stratila.

  • 36m
V takejto situácii sme nikdy neboli. Čaká nás najťažšie obdobie, tvrdí Kmotrík
reklama
SkryťZatvoriť reklamu