reklama

Obvinili aj bossa takáčovcov. Kto je Ľubomír Kudlička?

Národná kriminálna agentúra opäť zasiahla proti zločineckej skupine takáčovci. Obvinili aj šéfa celej partie. Zadržať sa ho nepodarilo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

AKTUALIZOVANÉ 29.1. 2017, o 19:23 hod. o informáciu o zdržaní policajného funkcionára - box na konci článku, 30.1. 2017 o 10:18 hod. o druhý odsek.

Národná kriminálna agentúra v nedeľu 29. januára opäť zasiahla proti takáčovcom. Ako prvá o tom informovala televízia JOJ na svojom webe. "Môžem potvrdiť, že razie prebiehajú. Ide o zásah proti jednej známej zločineckej skupine," potvrdil informácie pre televíziu hovorca policajného prezídia Michal Slivka. JOJ-ka spresnila, že ide o takáčovcov.

Zdroje blízke polícii hovoria, že spolu obvinili až 21 ľudí. Obvinení sú zo založenia zločineckej skupiny, vydierania aj ďalších trestných činov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa informácií, ktoré som získala obvinili aj o muža, ktorého policajti považujú za bossa tejto skupiny – Ľubomíra Kudličku. Zadržať sa ho však nepodarilo.

Ešte v máji 2016 policajti obvinili takáčovcov - takzvanú južnú vetvu okolo Tibora Füleho. Viacerí svedkovia, či spolupracujúci obvinení za najvyššie postaveného člena partie označili Ľubomíra Kudličku, ktorý má prezývku Kudla, alebo Rabín. Jeho obvinenie tak podľa všetkého súvisí práve s týmito svedectvami.

Podľa takzvaných mafiánskych zoznamov, ktoré na verejnosti unikli z prostredia polície na jeseň v roku 2011 má skupina takáčovcov takmer 70 členov, členská základňa má však podľa zistení polície viac ako 100 členov a policajti tvrdia, že mená všetkých nepoznajú. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takáčovci

Skupina je aktívna od konca 90. rokov minulého storočia. Začali pôsobiť v bratislavskom Ružinove. Poskytovali „ochranu“ stovkám podnikov. Meno nesú po Jánovi Takáčovi. Delia na viacero skupiniek. Vodcovia jednotlivých partií sa nepoznajú. Takúto schému im podľa vzoru talianskej mafie poradil vysoký funkcionár z bezpečnostných zložiek. Takáča zavraždili v júli 2003, jeho nástupcu Jozefa Surovčíka v septembri toho istého roku tiež. Vraždy sú neobjasnené. Prvým dôstojníkom bol Róbert Pál, toho o dva mesiace neskôr zabili sýkorovci. K čelným predstaviteľom patrí aj Ivo Ružič, čelí obvineniu z podvodov s DPH „Armáde“ teraz velí Martin M. Za bossa je považovaný Ľubomír Kudlička.

Kudla, či Rabín

Súkromie

Má 50 rokov. Pochádza z Ružomberka. Je vysokoškolsky vzdelaný, má titul inžiniera.

Trvalý pobyt si uvádza v paneláku bratislavskom Ružinove, no podľa informácií, ktoré som získala býval v rodinnom dome v Jarovciach.

Má zbrojný preukaz a podľa už spomínaných takzvaných mafiánskych zoznamov je aj držiteľom zbrane.

Rád hrá poker aj golf.

Podnikanie

Podľa obchodného registra je v súčasnosti jeho meno uvedené v šiestich spoločnostiach.

Napríklad od augusta 1995 figuruje v spoločnosti VALLIS, vo firme pôsobil aj dnes už nebohý Ján Takáč. Názov firmy je podľa zdroj blízkych podsvetiu skratka slov valcovanie lisovanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za pozornosť stojí aj akciová spoločnosť. SKI PARK Ružomberok. Kudlička je od júna 2007 v dozornej rade. Okrem viacerých Bielorusov, v spoločnosti pôsobil aj advokát Martin Bodnár, ktorý za čudných okolností v apríli 2008 zomrel. Od novembra 2012 je firma v konkurze.

Zaujímavé je aj jeho pôsobenie od mája 1999 v spoločnosti VESUV K.T. SLOVAKIA, kde figuroval aj Takáč.

Od februára 1997 až do júla minulého roka figuroval v spoločnosti s ručením obmedzeným s názvom NAKA. Keď v decembri 2013 vznikla zlúčením Úradu boja proti organizovanej kriminalite a Úradu boja proti korupcii Národná kriminálna agentúra so skratkou NAKA, vyvolalo to rozruch. "Názov agentúry je Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru, čiže v skratke je názov NAKA P PZ," vysvetľoval vtedy pre denník Nový Čas policajný prezident Tibor Gašpar. Policajti potom istý čas písali skratku NaKA.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obvinenia

V roku 2004 Kudličku spolu s ďalšími obvinili za údajné výpalníctvo v Ružinove. Práve s týmto prípadom sa spája SBS prepojená na už spomínanú spoločnosť VESUV K.T. SLOVAKIA. Prokurátor neskôr trestné stíhanie zastavil.

V roku 2012 Kudličku obvinil spolu s ďalšími ľuďmi z podvodov s nehnuteľnosťami za 2,5 mil. eur v kauze pozemkovej mafie. Na zozname obvinených je okrem iných aj bývalý príslušník Lexovej tajnej služby Michal Hrnáček, či Ladislav Borároš, muž ktorý v minulosti dostal pôžičku od súčasného šéfa Úradu boja proti organizovanej kriminalite Petra Krajíčka, ktorý je dnes námestníkom v Slovenskej informačnej službe. Nie je známe, že by sa tento prípad dostal pred súd. 

Kontakty

V júni 2010 denník SME zverejnil fotografiu vtedajší podpredseda SDKÚ Pavol Kubovič, kandidát na poslanca, s dnes už mŕtvym členom bratislavského podsvetia Jozefom Surovčíkom a Ľubomírom Kudličkom. Nie je známe kde a kedy záber vznikol. Kubovič pre noviny priznal, že sa s dnes už nebohým Surovčíkom poznal, ale poprel, že sa pozná s Kudličkom.

Bez kontaktov na polícii, na prokuratúre, či na súdoch by podsvetie nemohlo existovať. Svedkovia a spolupracujúci obvinení hovoria o tom, že mali svojich ľudí na polície, prokuratúre a aj súdoch. Na tieto výpovede sa odvoláva aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Písala som o tom tu, tu, tu aj tu.

Hovorí sa však aj o iných prepojeniach, dokonca aj na policajných funkcionárov, či funkcionárov tajnej služby.

Plešatý ušiel. Pred raziou v máji

Špecializovaný trestný súd vydal európsky zatykač na obvineného takáčovca Henricha Szűcsa s prezývkou Plešatý vlani 30. mája. Vyplýva to z webovej stránky Europolu, kde zverejnili výzvu o pátraní. "Osoba je považovaná za nebezpečného páchateľa," píše sa na stránke. Plešatý ušiel pred policajnou raziou , ktorá sa konala vlani v máji. Viac o Plešatom som písala tu.

Zadržali aj policajného funkcionára z NAKA s prezývkou Baki

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  373
  •  | 
  • Páči sa:  648x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu