Príbeh z podsvetia: Preventívna vražda – pracovná metóda sýkorovcov

Písmo: A- | A+

Najväčší nelegálny arzenál, ktorý sa podarilo odhaliť slovenskej polícii, patril gangu sýkorovcov. Okrem obyčajných pušiek, samopalov a guľometov v ňom bol aj zbrane s hromadným účinkom: trhaviny, výbušniny a granáty. Policajti v skrýši sýkoriek našli aj ukradnutý strieborný Volkswagen Passat. Jeden zo svedkov, ktorý partiu usvedčuje, uviedol, že auto skupina v apríli 2000 použila pri vražde Juraja Matzenauera. Vyšetrovateľ na základe svedeckých výpovedí prišiel na stopu podozrivým. Pracuje s verziou, že na Matzenauera strieľal osobne aj vrchný boss sýkorovcov Robert Lališ alias Kýbel. Ten je na úteku a je na neho vydaný zatykač.

Arzenál zbraní našli policajti v tajnej skrýši.Arzenál zbraní našli policajti v tajnej skrýši.PZ

Písal sa 19. apríl 2000, keď si o šiestej hodine rannej okoloidúci policajt na diaľnici medzi Bratislavou a Trnavou, pod nadjazdom pri obci Blatné, všimol v odstavnom pruhu červenú Škodu Octavia s bratislavským evidenčným číslo. Auto malo rozstrieľané čelné sklo a okná na oboch predných a pravých zadných dverách. Vo vozidle sedel zavraždený podnikateľ Juraj Matzenauer. Muž sa podľa vtedajších vyjadrení polície spolu so svojím otcom živil predajom autosúčiastok.

,,Zavraždený bol v bratislavskom podsvetí známa firma. Okrem toho, že v minulosti bol odsúdený za nedovolené ozbrojovanie, bol podozrivý aj z vraždy istého Juhoslovana v jednom z bratislavských erotických salónov v roku 1998. Taktiež obchodoval s ukradnutými autami, pri čom spolupracoval s najznámejším bratislavským autičkárom Richardom R. Obaja mali pred časom ukradnúť aj Škodu Octavia v plnej výbave, patriacu TV Luna," napísala agentúra SITA v deň objavenia Matzenauverovho mŕtveho tela. Médiá o tomto prípade informovali len veľmi stručne. Krátke správy priniesli denník Nový Čas a televízia Markíza. Kauza potom upadla do zabudnutia.

Všetko sa zmenilo, keď minulý rok v apríli začal s políciou spolupracovať Juraj B. alias Čapatý, najvyššie postavený ochrankár bossa sýkoriek Kýbla. Čapatý sa rozrozprával o mnohých zločinoch jeho partie.

Juraj B. alias Čapatý

Prezradil miesto sýkorovskej tajnej skrýše so zbraňami a prehovoril aj o poprave Matzenauera. Vlani v júli tak vyšetrovateľ mohol z tohto trestného činu obviniť bossa sýkoriek a ďalších mužov z tejto partie.

Vyšetrovateľ: Strieľal aj boss

Policajti pracujú s verziou, že Kýbel rozdelil úlohy medzi svojich podriadených - Petra Havašiho alias Havla (zavraždený v júli 2004), Ivana Cuppera, prezývaného Vincko, Jurija F. alias Malého Rusa, Martina Biháriho s prezývkou Rus a  Čapatého. Vyšetrovateľ tvrdí, že motívom likvidácie bola Kýblova obava, že Matzenauer si založil konkurenčnú partiu.

 

Róbert Lališ alias Kýbel

Toto je policajná verzia:

 • Čapatý a Malý Rus sledovali Matzenauera a zisťovali, kedy a kade chodí do práce.
 • Havel ho potom sledoval, ako odchádza z domu v Bratislave a Čapatý čakal na Kýbla v Senci v Škode 120 L. Kýbla  tam doviezol na Volkswagene Rus.
 • Čapatý sa presunul na nadjazd nad diaľnicou pri obci Blatné, presnejšie stál medzi obcami Boldog a Čataj.
 • Volkswagen šoféroval Rus, v aute bol aj Malý Rus, Vincko a samozrejme Kýbel. Rus na diaľnici zapol maják a prinútil Matzenauera, aby so svojou červenou Octaviou zastavil na krajnici.
 • Z auta vyskočili Kýbel a Vincko a zútočných pušiek vzoru 58 vystreli na Matzenauera spolu najmenej 62 rán.
 • Matzenauerovi spôsobili 8 priestrelov - na hlave, krku, rukách, chrbte.
 • Súčasne Malý Rus vystrelil na Matzenaura najmenej 5 rán zbrokovnice značky Maawerick alebo Mossoberg, kalibru 12, a spôsobil mu 4 strelné poranenia.
 • Zmiesta činu ušli cez odpočívadlo pri motoreste Čataj, stretli sa s Čapatým. Kýbel a Vincko prestúpili k nemu do auta a odišli smerom do obce Blatné.
 • Rus s Malým Rusom odišli na Volkswagene smerom na Senec.

Čapatý: O nákupe zbraní rozhodoval Kýbel

Na príkaz Róberta Lališa alias Kýbla a za jeho peniaze kúpil v decembri 1999 Juraj Havran, prezývaný Zlatinko, garáž v bratislavskej Vrakuni. Mal ju len zvonka sledovať, či je v poriadku, vstup mal zakázaný. O rok neskôr kúpil aj chatku na Záhorí, tú aj navštevoval a využíval na oddych.

Zlatinko vykonával pre sýkorovcov prácu sledovača, zabezpečoval telefóny, vysielačky, kamery, ale aj nehnuteľnosti, ktoré slúžili ako skrýše. Za prácu dostával výplatu, v prepočte asi tisíc eur mesačne. „Stretávať sa so závadovými osobami a inými členmi partie som mal od Kýbla zakázané," povedal Zlatinko. Okrem bossa poznal len Čapatého a Kýblovu pravú ruku Malého Rusa. S Kýblom komunikoval cez špeciálny mobil, príkazy však dostával len osobne, medzi štyrmi očami. Cez telefón si dohadovali iba miesto a čas stretnutia. Zlatinko vypovedal, že pod hrozbou smrti nesmel nikomu prezradiť, na akých aktivitách sa podieľa.

„Mal som zohnať dva 200 litrové sudy a zakopať ich do zeme a nechať ich otvorené, neskôr mi Kýbel prikázal, že to mám ísť upratať, sudy už boli zahrabané. Upravil som na nich piesok, aby nebolo vidno, že je tam kopané, zakryl som ich podlahou, zaklincoval a podlahu som ešte natrel," tvrdil Zlatinko pri výsluchu. Čo je v sudoch, údajne nevedel. Jeho slová pred vyšetrovateľom potvrdil aj Čapatý: „O nákupe zbraní rozhodoval Kýbel, ktorý to aj financoval." Podľa policajných zistení zabrane do skrýši schovával práve on spolu s Malým Rusom.

Čo bolo v tajných skladoch?

V apríli 2013 kriminalisti skrýše prehľadali. V garáži robili prehliadku 12 hodín a zaistili 158 stôp. Našli tam 28 puškových granátov, 16 ručných granátov, 12 pištolí, 24 kilogramov banskej trhaviny, 38 samopalov, 8 iných pušiek, strieľajúce pero a 7 protipancierových zbraní.

Zbrane z tajnej skrýše

Záhradnú chatku a pozemok policajti prehľadávali 8 hodín a zaistili 77 stôp. V troch zakopaných sudoch pod chatkou našli 16 pušiek, 4 brokovnice, 5 samopalov, 10 pištolí, 2 revolvery, 9 protipancierových zbraní, takmer 650 nábojov, 240 kilogramov priemyselných trhavín, vrecko s plastickou hmotou pripomínajúcou semtex.

Zbrane z tajnej skrýše

Auto a kukly z vraždy skrývali 13 rokov

Správa o náleze skrýši prebehla médiami. Čapatý na záberoch z garáže spoznal Volkswagen z Matzenauerovej vraždy. Keď ho policajti prehľadali, našli v ňom dva modré majáky, stroboskop, káble, 2 čierne kukly, škatuľku s 20 nábojmi so zelenou špičkou - svietiace strelivo, 4 brokové náboje a iné veci. V aute bola urobená inštalácia elektronického zariadenia na zvukovo-svetelné zariadenie, ktoré pripomína výstražné zariadenie polície. Policajti zistili, že vozidlo bolo ukradnuté v roku 1999.

Zbrane z tajnej skrýše

Policajti preverujú podozrenia, že zbrane zo skrýši mohli sýkorky pred rokmi použiť na vraždy. Skúmajú ich balistickí experti. (Viac o balistickom skúmaní si môžete prečítať pod čiarou.)

Zbrane z tajnej skrýše

Muž, o ktorom ešte budeme počuť

V celkovom kontexte pôsobenia gangu sýkorovcov prípad vraždy Juraja Matzenauera odhaľuje podozrenia, že v priebehu šestnástich rokov (od smrti Miroslava Sýkoru) sa stala preventívna vražda rutinnou pracovnou metódou bossa Róberta Laliaša alias Kýbla. Niet pochýb, že o tomto krvavom mužovi si ešte vypočujeme nejeden šokujúci a drastický príbeh...


Balistici vražednú zbraň identifikujú aj po rokoch

Kriminalistická balistika sa zaoberá skúmaním ručných strelných zbraní, streliva a ich súčastí, objektov zasiahnutých streľbou, zákonitosťami vnútornej, prechodovej, vonkajšej a terminálnej balistiky. Predmetom skúmania  sú:

 • ručné strelné zbrane aich súčasti,
 • strelivo do ručných strelných zbraní a ich súčasti
 • vystrelené nábojnice a strely, vrátane ich fragmentov
 • predmety zasiahnuté streľbou
 • vedľajšie produkty výstrelu
 • okolnosti súvisiace so streľbou (stanovisko strelca, smer streľby, vzdialenosť streľby)

Skúmaním sa zaoberajú experti z odvetvia balistiky, ktorí pracujú v Kriminalistickom a expertíznom ústave.

Po predložení zbrane na skúmanie expert najskôr skontroluje, či zbraň je vybitá a nasleduje skúmanie, kompletnosť, funkčnosť, označenie zbrane, potom pristúpi k samotnej skúšobnej streľbe, preskúša tak celkovú funkčnosť zbrane. „Nábojnice a strely získané skúšobnou streľbou sa porovnajú v zbierkach nábojníc a striel pochádzajúcich z dopo­siaľ neobjasnenej trestnej činnosti. Týmto sa preukáže, či už bol alebo nebol so skúmanou zbraňou minulosti spáchaný neobjasnený trestný čin," povedal expert Peter Sokol.

V prípadoch, keď na mieste činu zbraň chýba a sú  zaistené len nábojnice a strely prípadne fragmenty striel,  podrobujú skúmaniu, aby bolo možné identifikovať zbraň, z ktorej boli vystrelené. „Ide o druhovú identifikáciu zbrane, na základe rozloženia stôp na nábojnici vytvorených mechanizmami zbrane a zošinutých stôp na plášti strely vytvorených vývrtom hlavne, teda o natypovanie zbrane (určenie typu zbrane), z ktorej mohli byť vystrelené," vysvetlil Sokol. Experti ich porovnávajú v zbierkach nábojníc a striel pochádzajúcich z dopo­siaľ neobjasnenej trestnej činnosti.

V prípadoch, keď je na skúmanie predložená zbraň aj vystrelené nábojnice a strely je postup rovnaký. Navyše sa vykoná porovnanie nábojníc a striel zo skúšobnej streľby s nábojnicami a strelami predloženými na skúmanie za účelom individuálnej identifikácie zbrane, teda či predložené nábojnice a strely boli vystrelené z predloženej zbrane.

„Na základe povýstrelových splodín sa v spolupráci s odvetvím chémie určuje vzdialenosť streľby, teda v  akej vzdialenosti od ústia hlavne sa nachádzal v čase výstrelu zasiahnutý objekt," uviedol expert.

Skúmania sa vykonávajú v laboratórnych podmienkach. Veľa ďalších skúmaní je potrebné vykonávať priamo na mieste činu (pozícia strelca, dráha letu strely....), teda expert pracuje nielen v teple laboratória, ale aj priamo v teréne.

„Od kvalitných a rýchlych výsledkov balistického skúmania závisí aj včasné dolapenie a usvedčenie páchateľa," dodal expert z odvetia balistiky Peter Sokol.

Skryť Zatvoriť reklamu