Profesor Čenéš: Odsúdenie chráneného svedka je dôvod na vyradenie z programu

O porušení ochrannej dohody majú policajti informovať komisiu, ktorá rozhodla o zaradení do programu na ochranu svedkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Čas čítania textu: 4 minúty

Štát je povinný poskytnúť ochranu osobám, ktoré sú ohrozené na živote alebo zdraví z dôvodu podania svedeckej výpovede v trestnom konaní, ide o  osobitnú ochranu a nie je na ňu právny nárok. Všetko záleží na okolnostiach prípadu a rozhodnutí orgánov činných v trestnom konaní.

Ochranu svedkov vykonáva špeciálny útvar policajného prezídia a týka sa najmä totožnosti, vzhľadu, bydliska, rekvalifikácie chráneného svedka a aj poskytovania sociálnej pomoci. Všetky náklady spojené s ochranou znáša štát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ochrana svedkov je v slovenských právnych predpisoch upravená v Zákone o ochrane svedkov, ktorý je účinný od augusta 1998 a bol viackrát novelizovaný. Aktuálne je v legislatívnom procese úplne nový zákon.

K problematike ochrany svedkov sa vo všeobecnej rovine vyjadril vysokoškolský pedagóg profesor Jozef Čentéš, vedúci katedry trestného práva Univerzity Komenského v Bratislave.

Za akých podmienok môže byť ohrozený svedok zaradený do programu na ochranu svedkov?

Primárne musí ísť o osobu, ktorá v trestnom konaní vypovedala ako svedok a výpoveďou, prípadne ďalšími skutočnosťami poskytne dôkaz o páchateľovi alebo o okolnostiach zločinov, za ktoré hrozí páchateľovi podľa Trestného zákona trest odňatia slobody na doživotie alebo zločiny, ak boli spáchané organizovanou skupinou alebo zločineckou skupinou alebo trestné činy terorizmu a v súvislosti s jej výpoveďou a poskytnutím údajov o svojej osobe je tu dôvodná obava z ohrozenia jej života alebo zdravia (prípadne tiež blízkej osoby).

SkryťVypnúť reklamu

Aké povinnosti má svedok, ktorého zaradenie do programu už schválila komisia a podpísal ochrannú dohodu?

V tomto prípade hovoríme už o chránenom svedkovi, ktorý je povinný plniť povinnosti, ktorá sú konkretizované v ochrannej dohode napríklad, neudržiavať a nenadväzovať styky s osobami z kriminálneho prostredia, podrobiť sa opatreniam na zabezpečenie jeho ochrany alebo neodkladne informovať útvar o zmenách v osobných pomeroch.

Čo je možné považovať za porušenie ochrannej dohody?

Za porušenie ochrannej dohody možno považovať situáciu, keď by chránený svedok napríklad telefonicky kontaktoval osobu z organizovanej skupiny, na odhaľovaní ktorej sa podieľa, prípadne sa svojvoľne vzdialil z miesta, kde je mu poskytovaná ochrana, či neinformoval útvar, ktorý zabezpečuje jeho ochranu o aktivitách vykonávaných počas realizácie ochrany a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Ak svedok v ochrane pod novou identitou spácha úmyselný trestný čin a je právoplatne odsúdený, môže byť z programu na ochranu svedkov vyradený?

Môže byť z programu ochrany svedka vyradený.

Podľa zákona o ochrane svedkov, úrad, ktorý zabezpečuje ochranu, by mal o tom, že svedok bol právoplatne odsúdený, informovať komisiu a tá by mala rozhodnúť o jeho vyradení z programu, je to obligatórne, že takýto svedok je z programu vyradený, alebo je to pre komisiu iba možnosť, ho vyradiť z programu na ochranu svedkov?

Nie je to obligatórne, pretože zákon takúto úpravu neobsahuje. Závisí to na rozhodnutí komisie, ktorá je povinná sa návrhom zaoberať a samostatne rozhodnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Ochrana svedkov

  • O návrhu na ochranu svedka rozhoduje komisia zložená z predsedu a štyroch členov. Predsedu komisie a jedného člena vymenúva minister vnútra z pomedzi príslušníkov policajného zboru. Dvoch členov komisie minister spravodlivosti z podriadených zamestnancov, ktorí majú prax v oblasti súdnictva a väzenstva a jedného člena vymenúva generálny prokurátor z prokurátorov Generálnej prokuratúry SR.  

  • Návrhy na ochranu a aj zloženie komisie a jej rozhodnutia sú utajovanou skutočnosťou.

  • Ochranu svedka a celý program zabezpečuje špecializovaný útvar policajného prezídia spolupracujúci aj políciami iných štátov.

  • V programe ochrany je možné zmeniť totožnosť dotyčného, to znamená, že dostane nové meno a priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu.

  • K zmene identity patria aj nové doklady. 

  • Žiadosti o vyhotovenie  takýchto dokladov a aj ich evidencia patrí tiež k utajovaným skutočnostiam.

  • Samotné doklady a teda aj nová identita však už nepodliehajú žiadnemu režimu ochrany, keďže ich dotyčný bežne používa v novom živote.

  • Chránený svedok nesmie udržiavať a nadväzovať kontakty s osobami z kriminálneho prostredia, ohrozovať vlastnú bezpečnosť a musí si  plniť si záväzky, ktoré mu vznikli pred zaradením do programu.

  • Chránený svedok má povinnosť sa ekonomicky osamostatniť po uplynutí lehoty uvedenej v ochrannej dohode na jeho začlenenie do nového prostredia.

  • Chránený svedok musí  informovať policajný útvar o zmenách v osobných pomeroch a aktivitách, ktoré vykonávaných počas programu ochrany.

  • Spáchanie úmyselného trestného činu je dôvod na vyradenie z programu, o vyradení s programu svedkov rozhoduje komisia na návrh úradu, ktorý zabezpečuje ochranu.

  • Chránený svedok môže aj sám požiadať o vyradenie z programu.

(Zdroj: Zákon o ochrane svedkov)

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  534
  •  | 
  • Páči sa:  2 646x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu