Prokurátor zamotáva mafiánsku kauzu bossa Kýbla. Chce, aby novým sudcom prípad vzali

O prípade Róberta Lališa a spol. mal už na konci októbra nanovo rozhodovať Krajský súd v Banskej Bystrici. Prokurátor teraz žiada, aby mu prípad odňali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

AKTUALIZÁCIA 12.9. 2017 o 11,53 hod o vyjadrenie prokuratúry

Róbert Lališ alias Kýbel, ktorého pre jeho krutosť volali aj Gestapák dostal echo od policajtov a ušiel. Za založenie zločineckej skupiny, sedem ľudských životov a ďalšie trestné činy ho dvakrát odsúdili na doživotie. Dvakrát rozsudok zrušili, naposledy tento rok v júli. Rozhodoval senát Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina. Dôvodom bola zaujatosť senátu Špecializovaného trestného súdu , ktorému predsedá Jozef Šutka.

Prípadom sa mal na novo zaoberať Krajský súd v Banskej Bystrici. Senát pod vedením Jozefa Mikuša už v polovici augusta aj rozhodol o predĺžení väzby pre Kýbla. Tiež vytýčil termín pojednávania na koniec októbra. (Krajský súd v Banskej Bystrici je podľa zákona príslušný konať o veciach, ktoré inak patria na Špecializovaný trestný súd, ak ten nemôže rozhodovať. – pozn. autorky).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začiatkom septembra prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý si neželá, aby médiá zverejňovali jeho meno, podal na Najvyšší súd návrh, aby prípad Krajskému súdu v Banskej Bystrici odňali a prikázali o prípade rozhodovať Špecializovanému trestnému súdu.

Návrh prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na odňatie a prikázanie veci napdol na Najvyšší súd 6. septembra. Informáciu pre môj blog potvrdili na súde. O návrhu prokurátora má rozhodovať senát Juraja Klimenta.

Prokurátor podal návrh z dôvodu, že rozhodnutie senátu Harabina z júla 2017 považuje za nezákonné. V návrhu opísal, že Harabin už v prvom rozhodnutí o zrušení rozsudku z februára 2017 konštatoval nutnosť odňatia veci senátu Jozefa Šutku. Následne v marci 2017 senát Najvyššieho súdu pod vedením Juraja Klienta rozhodol, že nie sú dôvody na odňatie veci a má opäť konať senát Šutku na Špecializovanom trestnom súde.

SkryťVypnúť reklamu

Prokurátor v návrhu spomína aj to, že Lališ podal prvú námietku zaujatosti voči na senátu Šutku ešte v decembri 2015, keď rozhodovali o jeho vzatí do väzby. Senát Najvyššieho súdu, ktorému predsedá Peter Krajčovič v januári 2016 rozhodol, že Šutkov senát zaujatý nie je.

Otázky pre prokurátora

  • To, že vec bude prejednávať Krajský súd v Banskej Bystrici bolo známe už v júli. Prečo tak prokurátor neurobil hneď a žiada o odňatie prípadu Lališ a spol. až teraz?

  • Z akého dôvodu, tak prokurátor urobil až po tom, ako už Krajský súd v Banskej Bystrici rozhodol o predĺžení väzby pre Lališa ?

  • Ak považuje to, že má konať Krajský súd v Banskej Bystrici za nezákonné, nie je nezákonné aj rozhodnutie z augusta o predĺžení väzby ?

"Vzhľadom na skutočnosť, že o predmetnom návrhu Najvyšší súd ešte nerozhodoval, nebudeme sa v súčasnosti k tomu vyjadrovať," odpovedala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Boss sýkorovcov Kýbel mieri na slobodu

Ako zamotali kauzu

Január 2015: Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici sa začalo pojednávanie. O prípade rozhodoval senát pod vedením Jozefa Šutku. Róbert Lališ a Martin Bihari boli na úteku, konanie voči nim sa viedlo ako proti ušlým.

SkryťVypnúť reklamu

Na lavici obžalovaných sedeli: Ivan Cupper alias Vincko, Martin Kováč alias Rybička, Alojz Kromka zvaný Čistič a Marek Trajter, trestné stíhanie však voči nemu pre premlčanie zastavili.

Jozef Roháč, ktorého volali Čapica, alebo Potkan požiadal o konanie v neprítomnosti.

Október 2015: Lališa aj Bihariho zatkli. Keď Lališa brali do väzby, podal aj námietku zaujatosti voči senátu Šutku. Šutkov senát povedal , že zaujatý nie je. Lališ podal sťažnosť, rozhodoval senát Najvyššieho súdu pod vedením Petra Krajčoviča. Sťažnosť zamietol.

Martin Kováč ešte na začiatku pojednávania urobil vyhlásenie o vine. To znamená, že sa k činom priznal. Následne ho vylúčili na samostatné konanie, pre obvinenia v inej kauze.

SkryťVypnúť reklamu

Merec 2016: Padol verdikt. Lališ dostal prvýkrát doživotie a podal odvolanie.

Február 2017: Senát Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina rozsudok zrušil. Dôvodom bolo, že podľa jeho názoru bol Šutkov senát zaujatý.

Následne sa predseda Špecializovaného trestného súdu obrátil na Najvyšší súd a žiadal, aby im prípad odňali, lebo v zmysle rozhodnutia Hrabina sú všetci sudcovia súdu sú zaujatí a nemá kto prípad pojednávať.

Senát pod vedením Juraja Klimenta rozhodol, že zaujatí nie sú a vec má prejednávať pôvodný Šutkov senát. Tak sa aj stalo.

Apríl 2017: Lališa opäť odsúdili na doživotie. Podlal sťažnosť. Prokurátor aj splonomcnenec poškodených Daniel Lipšic podali námietku zaujatosti voči Harabinovi.

Júl 2017: Na Najvyššom súde rozhodol senát , ktorému predsedá Harbin. Rozsudok opäť zrušil. Prípad Špecializovanému trestnému súdu odňal a prikázal, aby rozhodoval Krajský súd v Banskej Bystrici, ktorý je podľa zákona príslušný. O námietkach zaujatosti nerozhodoval, lebo neboli podané včas.

August 2017: Krajský súd v Banskej Bystrici v rozhodol, že dôvody väzby u Lališa trvajú. Senát, ktorému predsedá Jozef Mikuš vytýčil termín pojednávania na koniec októbra. Lališ podal proti rozhodnutiu o väzbe sťažnosť a na Najvyššom súde má rozhodovať senát pod vedením Petra Paludu.

„Termín neverejného zasadnutia ešte nie je vytýčený,“ povedal pre môj blog hovorca súdu Boris Urbančík.

Všetky rozhodnutia súdov

  • Anonymizované uznesenie z januára 2016 senátu Najvyššieho súdu pod vedením Petra Krajčoviča o väzbe si môžete prečítať tu.
  • Anonymizované uznesenie z januára 2016 senátu Najvyššieho súdu pod vedením Petra Krajčoviča o námietke zaujatosti voči Róbertovi Lališovi alias Kýblovi v súvislosti so vzatím do väzby si môžete prečítať tu.
  • Anonymizovaný rozsudok Špecializovaného trestného súdu, ktorým Kýbla odsúdili na doživotie z marca 2016 si môžete prečítať tu.
  • Anonymizované rozhodnutie Ústavného súdu o sťažnosti Kýbla kvôli zaujatosti z júna 2016 si môžete prečítať tu.
  • Anonymizované uznesenie z februára 2017 senátu Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina o zrušení rozsudku si môžete prečítať tu.
  • Anonymizované uznesenie z marca 2017 senátu Najvyššieho súdu pod vedením Juraja Klimenta o neodňatí prípadu Špecializovanému trestnému súdu si môžete prečítať tu.
  • Anonymizovaný druhý rozsudok Špecializovaného trestného súdu z apríla 2017, ktorým Kýbla opätovne odsúdili na doživotie si môžete prečítať tu.
  • Anonymizované uznesenie z júla 2017 senátu Najvyššieho súdu o opätovnom zrušení rozsudku si môžete prečítať tu.
  • Anonymizované uznesenie z augusta 2017 senátu Krajského súdu Banská Bystrica pod vedením Jozefa Mikuša, ktorý bude prípad nanovo prejednávať o rozhodnutí o väzbe si môžete prečítať tu.

 

Všetky obvinenia Kýbla

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  534
  •  | 
  • Páči sa:  2 642x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu