Čas čítania textu: 4 minúty
KONTEXT: Juraj Ondrejčák alias Piťo sedí vo väzení viac ako 13 rokov. Najskôr ho odsúdili za založenie zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy na 16 rokov, dostal aj trest prepadnutia majetku, uložili mu tiež ochranný dohľad na tri roky. Neskôr sa priznal k vraždám. Špecializovaný trestný súd schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom, predchádzajúci rozsudok zrušil a uložil mu trest 23 rokov, prepadnutie majetku aj ochranný dohľad.
Sedel vo väzení v Ilave v ústave s maximálnym stupňom stráženia. V decembri 2019 trenčiansky okresný súd rozhodol o preradení do miernejšieho väzenia - do ústavu so stredným stupňom stráženia. Urobil tak na základe žiadosti odsúdeného Juraja Ondrejčáka, ku ktorej sa pridal aj prokurátor. Previzeli ho tak do väznice v Bratislave.
V októbri 2023 Ústavný súd SR rozhodol, že trest pretnutia celého majetku v zmysle ustanovení Trestného zákona je v rozpore s ústavou. Mnohí odsúdení tak podávali návrhy na obnovu konania a žiadali zrušiť svoje tresty. Súdy však pri rušení trestu rozhodujú odlišne, niekedy zrušia celý trest, vrátane trestu odňatia slobody, inokedy iba výrok o treste prepadnutia majetku.
Aj Juraj Ondejčák podal návrh na obnovu konania a žiadal zrušiť trest odňatia slobody, trest prepadnutia majetku aj ochranný dohľad. Vlani 7.októbra senát Špecializovaného trestného súdu zložený z predsedu Romana Púchovského a členov Jána Giertliho a Michala Trubana zrušil výrok rozsudku (dohody o vine a treste) o treste. No iba v časti o prepadnutia majetku. Účelom nápravy je podľa súdu výhradne odstrániť trest prepadnutia majetku pre jeho protiústavnosť, povolil tak obnovu konania. (Celé uznesenie si môžete prečítať tu.)
Proti rozhodnutiu podal sťažnosť prokurátor aj Juraj Ondrejčák, keďže žiadali zrušenie výroku o treste v celom rozsahu. O sťažnosti rozhodoval 29. januára senát Najvyššieho súdu SR 5T zložený z predsedu Petra Štifta a členov Juraja Klimenta a Mariána Mačuru. Zrušili aj výrok o treste odňatia slobody a uložení ochranného dohľadu.
Obvineného do väzby nevzali, s tým, že nastúpi do výkonu trestu, ktorý mu pôvodne uložil na 16 rokov rozsudkom Špecializovaný trestný súd v spojení s rozsudkom Najvyššieho súdu SR. Znamená to, že Juraj Ondrejčák bude vo väzení zatiaľ čakať na nové pojednávanie, na ktorom súd rozhodne iba uložení nového trestu.
Poslala ho opäť do Ilavy
Predsedníčka senátu na Špecializovanom trestnom súde Ružena Sabová vydala príkaz, ktorým nariadila výkon trestu Juraja Ondrejčáka so zaradením do výkonu s maximálnym stupňom stráženia, väznica v Bratislave tak musela odsúdeného premiestniť do ústavu s maximálnym stupňom stráženia do Ilavy.
Proti postupu sudkyne, ktorá „nenáležite a porušujúc ústavné právo odsúdeného na právu zodpovedajúci spôsob výkon trestu“ sa Juraj Ondrejčák bráni prostredníctvom advokáta Ivana Mojžiša, ktorý sa so sťažnosťou obrátil na Najvyšší súd SR.
„V danom prípade došlo či už nedbalosťou, zanedbaním povinností, alebo iným postupom, o ktorom nie som oprávnený špekulovať, v rámci vykonávacieho konania ku zásadnému zásahu do práva odsúdeného na zákonný a spravodlivý spôsob výkonu trestu, keď súd zaradil odsúdeného do nesprávneho stupňa stráženia, čo je tolerovateľné, pokiaľ by súd svoju chybu uznal a mal vôľu ju napraviť, a keďže sme nenašli ochotu ani pochopenie práva na dôstojný výkon trestu u toho kto neústavný stav zavinil, tak sme sa museli obrátiť na Najvyšší súd SR o zjednanie nápravy,“ povedal pre môj blog advokát Ivan Mojžiš.
„Vec bola dňa 3. februára 2025 predložená Najvyšší súd SR na rozhodnutie o sťažnosti obvineného proti rozhodnutiu o nariadení trestu,“ uviedla Ružena Sabová. Na otázky prečo nebrala do úvahy rozhodnutie trenčianskeho súdu a či ho mala vôbec k dispozícii, neodpovedala.
Do najprísnejšej basy nepatrí
Vecou sa už 5. februára zaoberal senát Najvyššieho súdu SR 5T. Na neverejnom zasadnutí dospel k záveru, že proti nariadeniu výkonu trestu odňatia slobody nie je prípustný opravný prostriedok a vec bola súdu predložená nesprávne. „Čo sa týka vecného posúdenia, odsúdený má byť v súčasnosti správne zaradený na výkon trestu do ústavu so stredným stupňom stráženia,“ uviedli sudcovia v zápisnici, ktorú pre môj blog sprístupnil advokát Ivan Mojžiš.
Senát Najvyššieho súdu SR poukázal na uznesenie trenčianskeho okresného súdu, ktorý pred viac ako piatimi rokmi rozhodol o preradení Juraja Ondrejčáka práve do väznice so stredným stupňom stráženia a nebolo žiadnym spôsobom dotknuté. „Týmto spôsobom bude vyrozumený prvostupňový súd za účelom ďalšieho postupu,“ napísal predseda senátu 5T najvyššieho súdu Peter Štift.
Advokát tiež požiadal o neodkladný zásah Okresný súd Trenčín, do jeho pôsobnosti totiž patrí dozor nad výkonom trestu odsúdených v Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody Ilava a súčasne znalý pomerov, rozhodoval o preradení Juraja Ondejčáka v roku 2019. „Požiadali sme tiež Okresný súd Trenčín o preradenie klienta do výkonu trestu do ústavu s minimálnym stupňom stráženia, keďže sú naplnené všetky formálne aj materiálne predpoklady,“ doplnil Ivan Mojžiš. O tomto o návrhu musí sud rozhodnúť do 60 dní.