Spravodlivosť pre kajúcnika Slobodníka. Dohoda s Danom o dohode je splnená

Exriaditeľ finančnej jednotky do výkonu trestu za mreže nepôjde, jeho podriadený z kauzy Ezechiel 7 ostáva na slobode.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Jeden z najznámejších spolupracujúcich obvinených a svedkov Bernard Slobodník, takzvaný kajúcnik vystupuje v mnohých kauzách týkajúcich sa korupcie, na ktorej sa aj sám podieľal. Jeho príbeh sa začal na okresnom policajtom riaditeľstve v Leviciach. V roku 2010 odišiel prvýkrát do civilu, pôsobil ako hlavný kontrolór mesta Levice a sponzorky prispel strane SMER – SSD. Po páde Radičovej sa vrátil späť do radov polície a ušla sa mu funkcia na policajnom prezídiu. Postupne k sebe povolal viacerých ľudí, ktorých poznal ešte z levickej polície a dostali sa do vedenia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď Slobodníka začali novinári kritizovať, skamarátil sa s nimi a podsúval im rôzne informácie, len aby o ňom nepísali v zlom. Veľmi ťažko totiž znášal negatívnu medializáciu. O takýchto praktikách vypovedajú jeho bývalí podriadení. Netají sa tým ani sám. Po vražde Jána Kuciaka, svojim šéfom priznal, že bol s redaktorom portálu Aktuality.sk v kontakte a poskytoval mu informácie. Slobodník o vzťahoch s médiami rozprával aj v rozhovore v denníku N s Monikou Tódovou, ktorú jeho kolegovia a kamaráti volali Mirka z Bratislavy.

Pred voľbami za Matovičom

Petrom Koščom alias pánom X sa spoznal niekedy v rokoch 2015 až 2016 cez známeho/známu, ktorého/ktorej meno nešpecifikoval. Pozdávalo sa mu, že má prehľad v bezpečnostných zložkách, biznise aj politike. Kontakt s podnikateľom, ktorý má väzby na spravodajskú službu, využil na to, aby do Slovenskej informačnej služby dostal viacerých svojich známych policajtov.

SkryťVypnúť reklamu

Košč zase použil Slobodníka na to, aby si cez neho našiel cestu k Milanovi Lučasnkému, ktorý v tom čase šéfoval inšpekcii. Vo svojich výpovediach Slobodník spomína, že Tiborovi Gašparovi sa nepozdával jeho kontakt s pánom X. Vtedajší policajný prezident s ďalšími funkcionármi mu vraj aj zakazovali stretnutia s ním.  

Slobodník dával podriadeným a kolegom drahé dary a zo svojich peňazí organizoval rôzne oslavy a športové podujatia. Na konci augusta 2019 odišiel do civilu z pozície riaditeľa finančnej jednotky. V policajnom zbore pôsobil necelých 27 rokov. U vtedajšieho vedenia sa prihováral, aby si jeho najbližších podriadených Petra Košča a Mareka Švarca na NAKA nechali. (Peter Košč alias pán X a Peter Koščo – expolicajt sú dve odlišné osoby – pozn. autorky.)

SkryťVypnúť reklamu

Pred voľbami v roku 2020 sa Slobodník cez Petra Košča alias pána X dostal k vtedajšiemu opozičnému politikovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO). O stretnutiach s Matovičom vypovedali aj jeho bývalí podriadení. Napokon sa v októbri 2020 rozhodol pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Dozvedel sa totiž, že na neho vypovedá bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovít Makó, ktorého zadržali pár týždňov pred tým pri akcii Božie Mlyny.

Kamaráti si ho nahrali

Svojim vtedajším kamarátom a podriadeným Petrovi Koščovi  a Marekovi Švarcovi sa zdôveril, že „už to má vybavené cez Farára (Vladimír Pčolinský) a Dana (Daniel Lipšic) a obíde maximálne s podmienkou“. Vysvetľoval svoje obavy s tým, že: „...oni (Gašpar a spol. – pozn. autorky) ma mali prečítaného, že robím na dve strany občas.“  Bál sa, že ak by zadržali jeho bývalých šéfov okolo Gašpara, začali by na neho všetko „hádzať“.

SkryťVypnúť reklamu

Slobodník sa spolu s advokátmi Petrom Kubinom a Danielom Lipšicom (dnes špeciálnym prokurátorom) napokon na konci októbra 2020 naozaj na Úrad špeciálnej prokuratúry prišiel. Následne NAKA spustila mnoho akcií a postupne zadržiavali a obviňovali expolicajných funkcionárov, ľudí zo spravodajskej služby, úradníkov aj podnikateľov... Do trestného konania v kauze Očistec vydal viac ako 200 – tisíc eur, pochádzajúce z trestnej činnosti a ostal na slobode.

Ukázalo sa, že Peter Koščo a Marek Šverc si svojho kamaráta pri stretnutí nahrali, zvukový záznam odovzdali inšpekcii a tam aj k nemu vypovedali. Následne sa nahrávka stala kľúčovým nástrojom na spochybňovanie osoby Slobodníka a aj jeho výpovedí. Pomohla tomu samotná špeciálna prokuratúra v zastúpení prokurátorky Martiny Kellerovej, ktorá s vykonaním takéhoto dôkazu súhlasila na pojednávaní v korupčnej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Na súde

V pondelok ráno na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici sa Slobodníkove slová zo zvukového záznamu potvrdili. Sudca Rastislav Stieranka schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom. Výkonu trestu sa však vyhol, aj napriek tomu, že sudca pôvodný návrh sprísnil.

Prokurátor sa so Slobodníkom totiž najskôr dohodli na nižšom treste. Dva roky s podmienečným odkladom na tri roky, pričom prokurátor zohľadnil poľahčujúce okolnosti a významnú mieru spolupráce.

Sudca takúto dohodu neakceptoval, keďže Slobodník činy spáchal ako verejný činiteľ a sprísnil podmienečný trest na tri roky so skúšobnou dobou na štyri roky. Pre šesťdesiatdvaročného Slobodníka do dohody doplnil aj päťročný zákaz vykonávať funkcie v orgánoch verejnej moci. Tiež sa nesmie stretávať s ľuďmi z konkrétnych prípadov. Trest prepadnutia majetku nedostal, keďže mu ho zaistili v rámci kauzy Očistec.

Tri skutky a 102 – tisíc eur z dohody o vine a treste

  • V kauze Valčeky prijal Bernard Slobodník úplatok 50-tisíc eur, polovicu odovzdal expolicajtovi Marianovi Kučerkovi, ktorého už právoplatne odsúdili, aktuálne je na úteku v Bosne a Hercegovine a požiadal tam o azyl.

  • Od Miroslava Janebu vzal dvetisíc eur za informácie o policajnom rozpracovaní takzvaných Sereďanov.

  • Od Petra Petrova alias Tigra dostal 50-tisíc ako poďakovanie od spoločnosti Slovanet za pomoc s jej problémami na finančnej správe. Opäť dal polovicu Kučerovi.

Výsmech?

Uloženie podmienečného trestu pre Slobodníka tak vyzerá ako výsmech spravodlivosti, keďže v ďalších prípadoch mu bolo zastavené alebo podmienečné zastavené stíhanie. Aktuálne ho stíhajú iba v kauze Očistec, v ktorom najnižšia možná trestná sadzba  prichádzajúca do úvahy aj pri rôznych zníženiach je päť rokov a podmienečný odklad výkonu trestu neprichádza do úvahy.

 „Definitívna právna kvalifikácia je však vecou súdneho konania. Samozrejme, ako advokát sa budem snažiť dosiahnuť aj pre tohto klienta vzhľadom na mieru jeho spolupráce čo najpriaznivejší výsledok. Nebudem však verejne prezentovať stratégiu obhajoby v tomto prípade...,“povedal nedávno rozhovore pre denník SME jeho advokát Peter Kubina. 

Z Levíc na NAKA

Na obed v Bratislave rozhodoval iný súd o bývalom podriadenom Bernarda Slobodníka. Na Najvyššom súde SR riešili bývalého vyšetrovateľa finančnej jednotky Romana Stahla, ktorý čelí obvineniu v kauze Ezechiel 7. Z prijímania úplatkov ho usvedčuje práve Slobodník, ktorý mu ich sám nosil. S políciou spolupracuje aj ďalší expolicajt Vladimír Bisták.

Stahla polícia podozrieva z toho, že za úplatky od Norbeta Bödöra vyšetroval vybrané prípady tak, aby dopadli podľa znenia objednávky. Obvinenie hovorí  o prípadoch Doprastav, Váhostav a Technopol. Úplatky mali byť spolu výške 110 – tisíc eur. O všetkom mal vedieť aj dnes už bývalý policajný prezident, v súčasnosti kandidát v parlamentných voľbách za stranu SMER - SSD Tibor Gašpar, ktorý je v prípade tiež obvinený.

Roman Stahl začínal na levickom okresnom policajnom riaditeľstve a na elitný útvar ho vzal práve Slobodník. Na NAKA pôsobil od 2014. V januári 2019 vtedajšie vedenie polície a NAKA z neho urobili  šéfa tímu Novinár. Na poste skončil po tom, ako sa jeho meno objavilo v takzvanej Kočnerovej Threeme. Na pojednávaní s bývalým špeciálnym prokurátorom vyšlo najavo, že u pána X sa pri domovej prehliadke našli spis z pozemkovej kauzy, ktorú Stahl vyšetroval a práve za jej upratanie mal dať pán X cez Slobodníka úplatok Dušanovi Kováčikovi. Z polície Stahl odišiel na konci roka 2021 na vlastnú žiadosť z osobných dôvodov. V súčasnosti pracuje ako advokátsky koncipient v Nových Zámkoch.

Iný zvukový záznam

Najvyšší súd SR rozhodol, že Roman Stahl bude stíhaný na slobode a sťažnosť prokurátora proti rozhodnutiu sudcu Špecializovaného trestného súdu Jána Hrubalu zamietol.

Prokurátor v návrhu na väzbu argumentoval tým, že obvinený expolicajt by mohol ovplyvňovať svedkov, opieral sa o nahrávku, ktorú policajtom odovzdal kriminálnik Tiger. Inak vlastným menom Peter Petrov, ktorý je dôležitou osobou vo vojne v bezpečnostných zložkách.

Čo je v prepise nahrávky?

Roman Stahl za prítomnosti exkolegu Petra Pásztora opisoval Tigrovi aké sú možnosti, ak by ako svedok v úplne inom prípade zmenil výpoveď. „Viem konkrétne osobu, ktorá všetko teraz vybavuje z tej druhej strany, aby sa otočili všetky veci, aby sa rozj...li všetky konania, má na to krásny rozpočet stanovený, aj za mnou tak prišli,“ povedal podľa prepisu nahrávky. Konkrétne meno objednávateľa Tigrovi nepovedal, no tvrdil že v hre je rozpočet so siedmimi nulami. Prispel vraj aj Robert Fico. Zvukový záznam vznikol ešte vo februári 2022. Tiger ho dal síce policajtom a podal aj trestné oznámenie, týkalo sa to však úplne inej záležitosti a v tej veci aj vypovedal.

Prokurátor Michal Šúrek na verejnom zasadnutí na najvyššom súde predkladal aj ďalšie dôkazy, ktorými chcel posilniť dôvody väzby. Poukazoval na, že v Stahlovom aute našli písomnosti  z roku 2018 s policajnými spisovými značkami a chýbali na nich  podpisy nadriadených. Pochádzali však z kauzy, ktorá sa netýka aktuálneho prípadu. Súdu dával do pozornosti na zaistené CD s nápisom Váhostav, ktorého obsah však nebol známy.

„Nemožno ich považovať za významné, ktoré by zakladali dôvodnosť väzby,“ povedala predsedníčka senátu Martina Zeleňáková. Senát neuznal ani argumenty týkajúce sa spomínanej nahrávky, ktorá má vraj dokazovať kolúzné správanie, dal za pravdu Hrubalovi. Naviac, Slobodník vypovedal o tomto prípade prvý raz už v máji 2021. „Ak by skutočne u obvineného Stahla mala existovať reálna obava niekoho ovplyvňovať, bol by to už urobil,“ vyhlásila Zeleňáková.

Roman Stahl, ktorý na  verejné zasadnutie pre istotu prišiel s nabalenou taškou, ak by ho zobrali do väzby, sa po rozhodnutí súdu pre médiá vyjadrovať nechcel.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  534
  •  | 
  • Páči sa:  2 646x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

140 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu