Ešte v júli 2018 sa sedemdesiatdeväť ročná dôchodkyňa z Ružinova vybrala do Národnej banky Slovenska (NBS), doniesla tam 120 kusov poškodených bankoviek v nominálnej hodnote 500 eur. Spolu išlo o 60 – tisíc eur. Peniaze mala uložené v prenosnom trezore v pivnici, ktorú ale vytopilo. Bankové účty si zrušila ešte v auguste 2005, lebo v tom čase nedôverovala finančným inštitúciám.
Hotovosť vložila do NBS a po výmene poškodených bankoviek ich žiadala previesť na svoj nový účet v komerčnej banke, ktorý si medzičasom otvorila. Pracovníkom NBS sa takýto postup zdal neobvyklý a podali na penzistku trestné oznámenie.
Vo februári 2019 začal vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ Bratislava 1 trestné stíhanie vo veci legalizácie príjmu z trestnej činnosti, následne seniorku k veci vypočul.
Prokuratúra peniaze zaistila a zablokovali jej aj účet
„Vo veci bol vydaný príkaz prokurátora na základe podozrenia, že zaistené peňažné prostriedky sú výnosom z trestnej činnosti,“ uviedol prokurátor a hovorca z Krajskej prokuratúry Bratislava Patrik Hujsa.
Okrem zaistenia hotovosti dôchodkyni zablokovali aj jej nový účet založený v komerčnej banke. Všetky tieto financie predstavovali jej celoživotné úspory, peniaze z predaja bytu a záhrady a z vrátenia pôžičky.
„Dňa 15. októbra 2019 došlo k prerušeniu trestného stíhania z dôvodu, že sa nezistili skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe,“ povedal hovorca Patrik Hujsa. Takéto rozhodnutie spôsobilo v celom prípade značné problémy.
Účet odblokovali
Dôchodkyňa opakovane žiadala Okresnú prokuratúru Bratislava 1, ktorý príkaz vydala o „zrušenie zaistenia finančných prostriedkov v hotovosti odovzdané v NBS“ ako aj o odblokovanie účtu.
Dozorová prokurátorka z Okresnej prokuratúry Bratislava 1 ešte koncom januára 2020 uložila vyšetrovateľovi, aby v trestnom stíhaní pokračoval. „Vydanie uznesenie o pokračovaní trestného stíhania je nevyhnutnou procesnou podmienkou pre rozhodnutie o žiadosti o zrušenie zaistenia finančných prostriedkov,“ napísala vtedy v rozhodnutí prokurátorka.
V marci 2020 teda vyšetrovateľ rozhodol, že v prípade zablokovania bankového účtu pominuli dôvody na prerušenie trestného stíhania. Následne koncom júla 2020 bolo zaistenie peňažných prostriedkov na bankovom účte v celom rozsahu zrušené príkazom prokuratúry.
Uznali, že sa sťažuje dôvodne
Príkaz na zaistenie hotovosti, ktorú dôchodkyňa doniesla do NBS však prokurátorka nezrušila. Z NBS tak peniaze seniorke vrátiť nemôžu. „Vždy sa vyžaduje právoplatné rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní v zmysle Trestného poriadku, z ktorého bude zrejmé, že v súvislosti s poškodenými eurobankovkami nedošlo k spáchaniu trestného činu. Zároveň platí, že poškodené eurobankovky sa môžu vymeniť až po skončení vyšetrovania, ak príslušné orgány nerozhodli inak,“ vysvetlil vedúci oddelenia komunikácie NBS Peter Majer.
Penzistka sa opäť obrátila na Krajskú prokuratúru Bratislava. Odpísali jej v polovici januára 2022. Uznali, že sťažnosť dôchodkyne je dôvodná. „Vydané uznesenie o prerušení trestného stíhania bolo vydané predčasne bez dostatočne objasneného skutkového stavu,“ napísala prokurátorka s tým, že okresná prokuratúra sa nedostatočne vysporiadala s námietkami dôchodkyne. Dozorového prokurátora z Okresnej prokuratúry Bratislava 1 upozornila na ďalší zákonný postup.
V prípade sa nič nedeje
Následne v auguste 2022 dozorový prokurátor dôchodkyni napísal, že vyšetrovateľovi uložil záväzný pokyn a určil krátku lehotu vzhľadom na doterajšiu dobu konania.
„Aktuálne nie sú splnené zákonné podmienky na zastavenie trestného stíhania. Vo veci sa vykonávajú úkony, ktoré nie je možné špecifikovať pre neverejný charakter prípravného konania,“ uviedol hovorca z bratislavskej krajskej prokuratúry Patrik Hujsa.
V prípade sa však vôbec nič nedeje. „Sú to moje celoživotné úspory, celý život som pracovala, som dôchodkyňa, potrebujem kryť moje životné náklady a mám aj komu pomáhať. Nebol žiaden dôvod, aby mojimi finančnými prostriedkami disponovala komerčná banka,“ povedala pre môj blog penzistka, ktorej totožnosť vzhľadom na citlivosť prípadu nezverejňujem. Dôchodkyňa sa plánuje obrátiť na Gnerálnu prokuratúru a prípadne podať aj ústavnú sťažnosť.
V NBS poškodené bankovky nahlasujú OČTK
NBS neeviduje štatistiky o počte trestných oznámení, ktoré podali pre podozrenie zo spáchania trestného činu. „No iba v uplynulom roku 2022 sme podali niekoľko desiatok podnetov na prešetrenie a čakáme na meritórne rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní,“ povedal vedúci oddelenia komunikácie NBS Peter Majer.
Neevidujú ani štatistiky o žiadostiach na výmenu poškodených bankoviek. „NBS a komerčné banky sú povinné uskutočňovať výmenu poškodených platidiel, a to podľa pravidiel platných pre takéto výmeny, všetky banky sú povinné oznámiť bezodkladne orgánom činným v trestnom konaní, že odobrali poškodené eurobankovky pre podozrenie zo spáchania trestného činu,“ doplnil Majer, s tým že „každý prípad sa posudzuje individuálne, pričom určujúce faktory sú charakter poškodenia bankoviek, okolnosti ich poškodenia, ako aj vyjadrenie predkladateľa ako k poškodeniu došlo.“