Z mafiánskych zoznamov na NAKA do tímu Očistec

Policajní funkcionári odpoveď prisľúbili, no napokon neodpísali.

Z mafiánskych zoznamov na NAKA do tímu Očistec
Zoznamy záujmových osôb polície z roku 2011, skupina označená ako Jakšíkovci. (Zdroj: archív pir)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Čas čítania textu: 6 minút

Na konci septembra 2011 unikli z polície dokumenty, ktorým dali novinári názov „mafiánske zoznamy“. Bola to akási databáza záujmových osôb polície, okrem fotografií, dátumov narodenia, adries, telefónnych čísiel obsahovala aj informácie o automobiloch, zbraniach či obchodných spoločností, v ktorých dotyční figurovali. Policajti ľudí zaradili do skupín sýkrovci, piťovci, takáčovci, bytová mafia, registrovali partiu okolo Jána Záreckého a aj skupinu jakšíkovcov, ktorá bola rozdelená na dve podskupiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do partie Ivana Jakšíka zaradili aj istého dnes tridsaťšesťročného Ivana Báčika z Veľkej Lomnice (okres Poprad). V roku 2012 skončil Akadémiu Policajného zboru a v októbri toho istého roku začal pracovať na jednom z obvodných oddelení v Prešovskom kraji. Po pár mesiacoch, na konci februára 2013 z polície odišiel na vtedajší Colný kriminálny úrad - odbor Východ (predchodca Kriminálneho úradu Finančnej správy SR). 

Ivan Báčik na fotografii z mafiánskych zoznamov z roku 2011 a na zábere zo súčasnosti.
Ivan Báčik na fotografii z mafiánskych zoznamov z roku 2011 a na zábere zo súčasnosti. (zdroj: archív pir)

Spojenie s kamarátom pána X

Odboru v tom čase šéfoval Tibor Palguta, z popradskej SBS-ky PPSECURITY, ktorá vznikla v októbri 2012. Pôsobil aj vo firme I.V.A., s.r.o., v ktorej bol od marca 2002 do marca 2005 spoločníkom Emil Kolcun. V obchodnej spoločnosti od marca 2005 figuruje Jana Buraľová. Podľa spisu Gorila firma bola v minulosti podozrivá z vývozu zbraní do sankcionovaných krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Jana Buraľová je švagriná Michala Buraľa, ktorý je v súčasnosti veliteľ bratislavskej mestskej polície v Petržalke, v rokoch 2008 až 2018 pracoval v spravodajskej službe a v rokoch 1997 až 2008 bol príslušníkom policajného zboru. Zaujímavosťou je, že v období rokov 2006 až 2008 bol zaradený na odbore zločineckých štruktúr, ktorý sa na vytváraní zoznamov záujmových osôb spolupodieľal. Michal Buraľ je osobný priateľ Petra Košča alias pána X, tiež podnikal so súčasným policajným prezidentom Ľubomírom Solákom.

Tibor Palguta v krátkom telefonickom rozhovore povedal, že nevie, čo je teraz s Ivanom Báčikom, jeho SBS-ka vznikla až po tom, ako boli zostavené mafiánske zoznamy a s SBS-kami spojenými s Jakšíkovcami nemal nikdy žiadny vzťah. Viac sa vyjadrovať nechcel.

SkryťVypnúť reklamu
Zoznamy záujmových osôb polície z roku 2011, skupina označená ako Jakšíkovci.
Zoznamy záujmových osôb polície z roku 2011, skupina označená ako Jakšíkovci. (zdroj: archív pir)
Evidencia záujmových osôb polície z roku 2011, skupina  označená ako Jakšíkovci.
Evidencia záujmových osôb polície z roku 2011, skupina označená ako Jakšíkovci. (zdroj: archív pir)

Do zásahovej jednotky

Do policajných radov sa Ivan Báčik vrátil na začiatku októbra 2015, pracoval na kriminálke v Poprade a niekedy na jar 2018 odišiel na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) do Bratislavy.

Rozšíril tím zásahovej jednotky NAKA, vedúcim bol a stále aj je Radoslav Jaďuď s prezývkou Jazvec. V zásahovej jednotke pôsobí celé roky. NAKA v tom čase šéfoval Peter Hraško, ktorý je v súčasnosti trestne stíhaný v kauze Očistec.

Zásahová jednotka NAKA

Zásahová jednotka NAKA sa do februára 2017 volala Jednotka operatívneho nasedenia (JON). Príslušníci tohto útvaru sa podieľajú na realizáciách takmer všetkých akcií a sú pri každej domovej prehliadke či zadržiavaní podozrivých z exponovaných káuz. Vykonávajú operatívno-pátraciu činnosť, odhaľujú organizované a zločinecké skupiny, prípady s medzinárodným prvkom, budujú siete informátorov so zameraním na rozpracovanie záujmových osôb a tiež monitorujú zločinecké skupiny. Neskôr z nej vytvorili 6. oddelenie.

Meno šéfa zásahovej jednotky NAKA Radoslava Jaďuďa nie je neznáme. Jeho otec bol v minulosti významný policajný funkcionár. Ďalší jeho príbuzný bol vojak a v roku 1999 sa podieľal na pokuse o vraždu sýkorovca Petra Čongrádyho. Vražda nevyšla, najatí strelci mali nehodu na motorke. Romana Jaďuďa súd oslobodil, lebo zanikla trestnosť jeho skutku. Na súde počas procesu vysvetľoval, že k vražde vtedy neprišlo len preto, že on sám sa napokon rozhodol, že Petra Čongrádyho nezabije a varuje ho. Súd uznal, že on sám upustil od snahy vykonať skutok. Sýkorovca napokon zavraždili v roku 2004.

SkryťVypnúť reklamu

Radoslav Jaďuď sa do povedomia verejnosti dostal aj v súvislosti s klipom novinára Mareka Vagoviča, propagujúcim jeho knihu. Účinkoval v ňom spoločne s kolegami a používali aj služobné motorové vozidlá.

Radoslava Jaďuďa som oslovila prostredníctvom komunikačného oddelenia policajného prezídia. Ako sa dozvedel o kvalitách policajta Ivana Báčika, ktorý pracoval na okresnom policajnom riaditeľstve v Poprade? Kedy a za akých okolností sa zoznámili? Prečo si do zásahovej jednotky vybral práve jeho? Vedel, že pred rokmi bol zaradený do zoznamu záujmových osôb? Napriek prísľubu, odpoveď neprišla.

Člen tímu Očistec

V auguste 2018 prišiel na NAKA z popradskej polície aj Branislav Zurian, najskôr zastával post šéfa protizločineckej jednotky a v máji 2019 sa z neho stal riaditeľ agentúry. So sebou si doviedol aj Jána Štefaňáka, ktorý dostal miesto riaditeľa odboru Bratislava. Branislav Zurian je dnes riaditeľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS).

Na jeseň 2020 vznikol tím Očistec, ktorý riešil exponované kauzy, šéfoval mu Ján Čurilla a jedným z členov sa stal práve Ivan Báčik. Ján Čurilla celé roky pracoval ako vyšetrovateľ na závažných prípadoch hrubokrkej mafie, v súčasnosti je kvôli obvineniu dočasne postavený mimo službu. Ako vníma, že do tímu Očistec sa dostala aj osoba z mafiánskych zoznamov, nie je známe. Na moje otázky zaslané cez SMS-ku nereagoval a telefón nedvíhal.

Svokor kajúcnik

Ivan Báčik je osobne prepojený s akciou NAKA s názvom Agentúra. V januári 2022 vyšetrovateľ obvinil 12 ľudí za založenie, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupciu a zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

Skupina mala pôsobiť od septembra 2016 až do konca roka 2020 na území Nitrianskeho a Trnavského kraja, hlavne v Galante, Seredi a  v Gabčíkove. Členovia mali brať úplatky od podnikateľov za poskytovanie takzvanej ochrany pri nelegálnej výrobe cigariet, nelegálnom obchodovaní s pohonnými hmotami, nedovolenom zamestnávaní cudzincov aj ďalších aktivitách. Ochrana mala spočívať najmä v nevykonávaní úkonov v konaniach a v nekonaní rôznych úradov.  

Medzi obvinenými je aj viacero bývalých policajtov či daňových kriminalistov. Napríklad, bývalý šéf finančnej jednotky NAKA Bernard Slobodník, ktorý je známy kajúcník,  nemal však byť súčasťou zločineckej skupiny a k prijatiu úplatku sa priznal. Obvinili tiež Františka Doru mladšiemu, syna bývalého starostu obce Dolný Chotár a aj dlhoročného šéfa nitrianskeho inšpektorátu práce Róberta Bullu.

Z obvineného majiteľa siete penziónov Hoffer, Juraja Vargu sa napokon sa kľúčový svedok prípadu. No a práve s ním je prepojený Ivan Báčik. V roku 2020 sa totiž priženil do jeho rodiny, za manželku si vzal Vargovu dcéru. Juraja Vargu a aj Róberta Bullu vlani v septembri NAKA obvinila aj pri akcii Bizoň.

Kolegovia sfalšovali jeho podpis

Kolegovia Ivana Báčika v júli 2021 zneužili jeho meno v súvislosti s plánovanou akciou voči vtedajšej šéfke inšpekčného tímu Oblúk Diane Santusovej a spol. Dokazujú to zvukové nahrávky z kancelárií našich chlapcov so správnym morálnym kompasom bojujúcich s temnými silami. Prepisy sú citované v uznesení prokurátorky, ktoré sa týka obvinenia policajtov okolo Jána Čurillu. Generálna prokuratúra dokument zverejnila na webe.

Naši chlapci z NAKA mali v hľadáčiku osoby s údajným prepojením na spravodajskú službu a Petra Košča. Chceli začať vyšetrovať podozrenia korupcie na policajnej inšpekcii. Skôr ako stihli niekoho obviniť, zastavila ich kroky generálna prokuratúra. Uznesenie o začatí trestného stíhania na základe paragrafu 363 Trestného poriadku stopol námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.

Podľa nahrávok sa operatívec Róbert Magula pýtal: „Báčik je kde?" Kolega Ivan Guba, parťák Ivana Báčika, mu odpovedal: „On už je preč." Ďalší z operatívcov Peter Turňa upresnil: „Áno, už je, už je pri Trnave." Róbert Magula navrhol: „Dajme ho, podpíš ho tam normálne však jako, nepodpisuješ niekedy parťáka len vtedy, keď toto nevie o tom, ale však tuto presne o tom vie." Ivan Guba reagoval: „Ukáž mi tento jeho podpis."

Ivan Báčík na výsluchu v prípade obvinených policajtov uviedol, že s kolegami z tímu Očistec oslovili príslušníkov z inšpekcie, ktorých, nepovedal a tí mali osloviť jemu neznámych príslušníkov spravodajskej služby.

Doplnil, že nemá informáciu na konkrétnu osobu. Nespomínal si ani na zdroj informácií vo vzťahu k príslušníkom inšpekcie, „určite to bolo zo služobnej činnosti, avšak konkrétne neviem uviesť“.

Konkretizovať skutočnosti vyplývajúce z realizačného návrhu s jeho podpisom, o tom, že kajúcnikom - spolupracujúcim osobám s orgánmi činnými v trestnom konaní bude ponúknutá „posledná možnosť", nevedel.

Nevedel ani povedať o aké osoby išlo, o akú „poslednú možnosť“ malo ísť, za aký finančný vopred prisľúbený prospech, respektíve inú výhodu mali osoby konať.

„Z výpovede svedka Ivana Bačíka je zrejmé, že o obsahu realizačného návrhu zo 16. júla 2021 s jeho podpisom, ktorý bol evidentne sfalšovaný, vyplýva, že nemá o ňom žiadnu vedomosť a nevie ho vysvetliť,“ napísala do uznesenia prokurátorka z generálnej prokuratúry, ktorá rozhodovala o sťažnostiach obvinených Jána Čurillu a spol..

Pozná majiteľa záhadného auta

Policajti z NAKA v kanceláriách rozoberali tiež kamerový záznam, z ktorého je zrejmé, že 12. júla 2021 Diana Santusová vyšla z budovy inšpekcie a nastúpila do čierneho SUV, domnievali sa, že patrilo dnes už bývalému zástupcovi riaditeľa inšpekcie Róbertovi Zaplatílkovi. Keď Diana Santusová z auta vystúpila, tak doň nastúpil Branislav Zurian, ktorý vo funkcii  riaditeľa NAKA skončil v máji 2021 a tiež bol v budove policajnej inšpekcie.

Ivan Báčik vypovedal, že pozná majiteľa vozidla prostredníctvom jeho brata. Nevedel o tom, že by sa majiteľ motorového vozidla poznal s Dianou Santusovou. O vlastníkovi auta ešte povedal, že je zamestnaný v spoločnosti, ktorá predáva motorové vozidlá a je riaditeľ servisu pre celé Slovensko.  

Čo na to všetko hovorí dočasný šéf NAKA Milan Jonis? Nič. Ani jeho vyjadrenie policajní hovorcovia do času zverejnenia tohto článku neposlali, napriek tomu, že to sľúbili.

Ivan Báčik napokon z bratislavskej NAKA prestúpil do Nitry.

Ivan Báčik: Bez komentára

Ako sa dostal Ivan Báčik na mafiánske zoznamy? Pozná bratov Jakšíkovcov, aký majú vzťah? Pozná ďalšie osoby z tejto skupiny? Kedy a ako sa dozvedel, že je v tejto databáze? Ako vníma to, že jeho svokor je svedok v prípade Agentúra, ktorú rieši NAKA a jeho kolegovia? Čo hovorí na to, že kolegovia sfaľšovali jeho podpis na realizačnom návrhu?

„Bez komentára,“ povedal v krátkom telefonickom rozhovore Ivan Báčik, zaujímavosťou je, že aj v súčasnosti využíva telefónne číslo, ktoré je uvedené v zozname záujmových osôb polície z roku 2011.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  534
  •  | 
  • Páči sa:  2 646x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu