Žilinský boss Salinger: Ničomník, obeť či oboje? (2. časť)

Písmo: A- | A+

Františka Salinegera alias Malého Fera policajti považujú za bossa žilinského podsvetia. V roku 2007 rozbehli vyšetrovanie starých káuz a Salingerovi začali pripisovať vraždy a násilnosti z obdobia 1997 - 1999. V prípadoch vystupuje svedok Jaroslav Balaško, ktorý prichádzal do nadštandardného kontaktu s príslušníkmi bezpečnostných zložiek.

František SalingerFrantišek Salinger

Nie je nič zlé na tom, že príslušníci bezpečnostných zložiek získavajú informácie od ľudí ako Blaško, ktorý bol viac ako desaťkrát trestaný. To je normálny postup. O vraždách, násilnostiach aj inej trestnej činnosti im predsa neporozpráva kaderníčka, výrobca nábytku či výrobca zákuskov. Na základe viacerých faktov pospájaných do logických súvislostí sa však ukazuje, že Blaško ľuďom z týchto zložiek zamotal hlavy a žilinskí policajti potom Salingera obviňovali hlava nehlava.

Koľko je mŕtvych?

Policajti neoficiálne hovorili, že obetí z druhej polovici 90-tych rokov z prostredia žilinského podsvetia, nepohodlných svedkov nezákonných aktivít, konkurentov a bielych koní môže byť až trinásť. Keď som o týchto kauzách písala pre Nový Čas, dobre informovaný zdroj mi poskytol zaujímavé informácie o tom, že aj keď bol Blaško v programe ochrany svedkov, stretával sa so Šimonom Franclom, ktorý v týchto prípadoch taktiež vystupoval ako svedok. Francl je Salingerov nevlastný strýko. "Blaško sa Francla bál. Príslušníci bezpečnostných zložiek sa od neho dozvedeli, že Francl na Dušičky vždy zapaľoval štrnásť sviečok a vravel mu: Tá štrnásta je pre teba," tvrdil zdroj. Pravdepodobne z týchto poznatkov (pravdepodobne spravodajského pôvodu) vychádzali žilinskí policajti, keď hovorili, že Salingerových obetí je najmenej trinásť. Policajti tvrdili aj to, že podľa ich informácií boli niektoré mŕtvoly z tajných hrobov vykopané a následne premiestnené do iných tajných hrobov.

Bývalý žilinský krajský policajný riaditeľ František Posluch robil pre políciu mediálnu nadprácu. K prípadom pravidelne zvolával tlačovky. Cez noviny, rádiá a televízie tak vysielal signál, že chce ísť po krku ľuďom, ktorí majú na svedomí násilnosti z 90-tych rokov. Verejnosť mohla mať pocit, že žilinská polícia odhaľuje aj staré kauzy, na ktoré by sa inak zabudlo. Keď Posluch v júli 2010 odišiel do civilu a prípady prevzal Úrad boja proti organizovanej kriminalite (Dnes už protizločinecká jednotka Národnej kriminálnej agentúry), o kauzách už polícia sama od seba neinformovala.  Novinári sa o Salingera prestali zaujímať.  Samozrejme až na pár výnimiek. Niektoré  kauzy sa neskôr dostali na súd, iné nie.

Zrušené obvinenia

  • V júli 2007 vyšetrovateľ Salingera obvinili z vraždy Milana Daníška z jari 1999. Salingera napokon zbavili obvinenia a vyšetrovanie prokurátor zastavil v júni 2013. Prokurátor uviedol, že vyšetrovaním nebolo zistené, že by obvinený spáchal vraždu tak, ako to uvádzal svedok.
  • V decembri 2007 vyšetrovateľ Salingera obvinil z vraždy Borisa Ondáka z leta 1998, telo nenašli. Vyšetrovanie bolo prerušené pre neprítomnosť svedkov, medzi ktorými je aj Salingerova exmanželka Miriam, je na ňu vydaný zatykač.
  • Vo februári 2008 vyšetrovateľ Salingera obvinil  z vraždy Júliusa Vargu z jari 1997. Tajný hrob kriminalisti našli pri Žiline. Trestné stíhanie  v januári 2011 prokurátor zastavil, pretože je nepochybné, že skutok nespáchal obvinený.
  • V novembri 2008 vyšetrovateľ Salingera obvinil z vraždy policajta Milana Hlinicu. V októbri 2013 prokurátor vyšetrovanie zastavil a Salingera zbavil obvinenia.
  • V októbri 2009 vyšetrovateľ Salingera obvinil z vraždy Františka Brisudu z jari 1997. Telo nenašli. Prokurátor obvinenie v apríli 2010 zrušil.

Oslobodený

  • V novembri  2007 vyšetroval Salingera obvinil z vraždy Štefana Gažúra z jesene 1997. Prípad sa dostal na súd. Ten však Salingera v októbri 2011 právoplatne oslobodil najmä pre pochybnú výpoveď svedka Blaška.

Prípady na súde

  • V máji 2008 vyšetrovateľ Salingera obvinil z návodu na vraždu Rastislava G. a Andrey D. z augusta 1997. Streľbe unikli. Salingera obvinili aj znávodu na vraždu muža čečenského pôvodu Kdadijeva M. a Anny P. Čečen a jeho priateľka boli ťažko zranení, ale prežili. Skutok sa stal v novembri 1997. Vo februári 2009 vyšetrovateľ Salingera obvinil z troch pokusov o vraždu mafiána Milana Holáňa alias Gorilu. Prípady sa stali na jeseň 1997. (Neskôr Holáňa zavraždil Alojz Kromka, prezývaný Čistič.) Tieto tri skutky sú vedené v jednom konaní. Prokurátor podal obžalobu na súd. Žilinský okresný súd v decembri 2013 trestné stíhanie pre pokusy vraždy na Holáňa z dôvodu premlčania zastavil. Prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť. O sťažnosti zatiaľ Krajský súd Žilina nerozhodol.
  • V apríli 2010 obvinil vyšetrovateľ Salingera z pokusu o vraždu a všeobecného ohrozenia. Kolonam Weiss, jeho manželka Gabriela a Peter Kovalčík zomreli pri výbuchu telefónnej búdky v júli 1998. Poprava však bola namierená proti niekomu inému - Viktorovi M. Nálož sa nepodarilo odpáliť včas, zomreli tak náhodní ľudia. Na Salingera a ďalšie štyri osoby podal prokurátor v novembri 2013 obžalobu na žilinský okresný súd.
  • Okresnému súdu v Žiline podal prokurátor v máji 2013 obžalobu na Salingera za krivú výpoveď. Podľa obžaloby vo výsluchu z februára 2008 ako svedok lživo obvinil inú osobu vúmysle privodiť jej trestné stíhanie.

Odsúdený

  • Saliger sedel štyri roky vo väzbe pre daňovú trestnú činnosť z 90-tych rokov. Na slobodu sa dostal v roku 2004. Prípad sa na súde ťahal od marca 2005. Na Krajskom súde v Žiline padol vo februári 2009 verdikt. Salingera odsúdili na 8 rokov. V apríli 2012 mu trest právoplatne zvýšili na 10 rokov.

Preverovali, ale nič nezistili

V roku 2009 preverovala policajná inšpekcia postup policajtov v prípadoch, v ktorých figuroval Salinger ako obvinený. Podnet podal samotný Salinger. "Inšpekcia vypočula všetky osoby, ktoré sa podieľali na vyšetrovaní trestnej činnosti menovaného. Preverovanie bolo ukončené bez zistenia takých skutočností, ktoré by si vyžadovali postup v zmysle trestného poriadku."

Jedna vec sú však policajti, ktorí pracovali na prípadoch, ako sú kriminalisti a vyšetrovatelia, a druhá vec sú príslušníci iných zložiek, ktorí od Blaška získavali a ďalej posúvali či podsúvali niektoré informácie. A možno aj inštruovali svedka, čo má a čo nemá orgánom činným v trestnom konaní povedať.

A čo bolo ďalej?

Svedok Blaško trest za klamstvo, ktoré narozprával policajtom v prípade Gažúrovej vraždy nedostal. Bol by  bezvýznamný. Ešte skôr ho totiž odsúdili  za úverový podvod a drogy. Žilinský okresný sudca Blaška v septembri 2012 poslal na 5 rokov a 10 mesiacov do basy.

Policajný exriaditeľ Posluch, za ktorého éry sa vyšetrovanie prípadov a obviňovanie Salingera začalo, sa vrátil do policajného zboru a je policajným pridelencom v Moskve.

Príslušníci bezpečnostných zložiek si robia svoju prácu ďalej. Stále majú možnosť zamotávať kauzy. Napríklad tak, ako sú prostredníctvom svedka Jána Krajčíka zamotané prípady, v ktorých boli a ešte aj sú obvinení Karol Mello a Viliam Mišenka.

Pikoška na záver

Keď bol ešte Blaško na slobode, bezpečnostné zložky zachytili informáciu, že tento večný svedok chcel vykopať nejakú mŕtvolu z tajného hrobu o ktorom mal poznatky a pozostatky uložiť na súkromný pozemok Františka Poslucha v istej obci pri Žiline...

Skryť Zatvoriť reklamu