Boss sýkorovcov Kýbel zbieral informácie o policajtoch a prokurátorovi

Písmo: A- | A+

Pri vyšetrovaní starých káuz sa do ohrozenia dostali nie len svedkovia, ale aj prokurátor a policajti.

Mega proces so sýkorkami (1. časť)

Začal sa jeden z najväčších procesov proti mafii. Vraždy z 90. rokov minulého storočia sa roky nedarilo objasniť. Najvyššieho bossa Róberta Lališa alias Kýbla pre jeho krutosť sýkorovci medzi sebou volali aj Gestapák.

Obávaný šéf Kýbel s ochrankárom.
Obávaný šéf Kýbel s ochrankárom. (zdroj: archív pir)

Keď mal podozrenie, neváhal likvidovaťaj vlastných. Mal totiž kontakty na polícii, ktoré mu zabezpečovali krytie, a vedel si tiež získať informácie o prípadných zradcoch. Muži z partie roky zo strachu mlčali.

Pre prokurátora a policajtov preto nebolo ľahké získať svedectvá od členov tohto gangu. Pri rozpletaní a vyšetrovaní starých káuz sa preto dostali do ohrozenia nielen svedkovia, ale aj oni sami.

Časť prípadov sa už dostala na súd. Obžalobe čelí sedem ľudí, z toho päť patrí do skupiny sýkorovcov. Vplyvný podnikateľ Marek Trajter si podľa prokurátora u sýkoriek objednal vraždu Romana Deáka. Ďalší muž - Alojz Kromka, prezývaný Lojzo Čistič, patril do skupiny černákovcov. Na pojednávaní sa začal tvrdý boj...

Na jednej strane stojí skúsený, ale osamelý prokurátor, ktorý podal obžalobu proti tomuto „výkvetu“ slovenskej mafie. V súdnej sieni čelí invektívam zo strany obžalovaných.

Na druhej strane sedia advokáti. Líderkou obhajoby je Eva Mišíková. Zastupuje Mareka Trajtera. Predtým bola 40 rokov prokurátorka a advokátsky talár si oblieka len od marca minulého roka. Disponuje množstvom operatívnych informácii, dobre pozná spôsob práce policajtov, ktorí prípady vyšetrovali, a ovláda aj všetky úskalia a slabé miesta.

Priznanie Rybičky

Obžaloba Martinovi Kováčovi pripisuje členstvo v zločineckej skupine a účasť na vražde Romana Deáka z roku 1999.

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu urobil vyhlásenie, ktorým sa priznal k vine. V inom prípade, do ktorého boli zapletení sýkorovci, Kováča zatiaľ neprávoplatne odsúdili na tri roky za nebezpečné vyhrážanie.

Martin Kováč alias Rybička
Martin Kováč alias Rybička (zdroj: Jozef Habočík)

„Lališ bol najvyšší člen sýkorovcov, bol môj nadriadený. Prezývka Kýbel sa pred ním nepoužívala,“ povedal Kováč, ktorého v partii pre jeho tichú povahu volali Rybička. Priznal, že od roku 1998 sa stal členom skupiny. Začínal u šéfa seneckej vetvy Petra Havašihi alias Havel, zavraždili ho v júni 2004. Po jeho smrti robil Kýblovi šoféra a ochrankára. Podrobne vypovedal o jednotlivých vetvách partie a územiach, na ktorých pôsobili. Na začiatku som dostával výplatu okolo 10 tisíc slovenských korún, neskôr 1500 eur,“ vysvetlil.

„Kýbel mi dal lístok s menami policajtov. Mali sme k tým osobám zistiť veci. Bolo tam aj vaše meno pán prokurátor,“ šokoval Rybička.

Uviedol, že Kýbel tvrdil, že to má od Mareka Trajtera. "Stalo sa tak asi v roku keď nás zavreli a keď ešte Kýbel nebol na úteku," opísal. Na Kýbla vydali zatykač v lete 2012 a Rybičku v tom roku na jeseň zadržali.

„Nedalo sa od nich (sýkorovcov - pozn. aut.) vycúvať, vedel som až príliš veľa. Nebolo možné ísť na políciu. Lališ mal kontakty na polícii. Marek Trajer mu zisťoval veci,“ vysvetľoval.

Spomenul, že Kýbel plánoval vraždiť aj vlastných. „Bol to začiatok konca... Keby sme sa takto likvidovali medzi sebou... Sú aj nejakí naši kamaráti pozakopávaní. Mňa by určite zakopali,“ tvrdil. Ku koncu to už nechcel robiť.

Prípad Deák

„S Trajterom sme boli kamaráti,“ ozrejmil súdu Kováč, ktorý je aj jeho „sused“. Donedávna vlastnil nehnuteľnosť vedľa jeho luxusnej mega vily pod Slavínom v Bratislave. Potom, ako sa dostal do väzby, previedol ju na príbuzných.

„S objednávkou na Deákovu vraždu prišiel Peter Havaši za Kýblom. Trajter si objednal likvidáciu za 2 milióny korún koncom leta 1999," skonštatoval. Bolo to po smrti jedného z prvých bratislavských podnikateľov, ktorý mal blízko k vtedajšiemu podsvetiu. Počas šoférovania dostal infarkt a následne zomrel. (Vdova po tomto mužovi sa stala družkou a matkou jedného z detí Františka Borbélyho.) „Marek povedal, že s ním mal niečo rozrobené a že keď to vyjde, dá nám 20 miliónov korún. Havaši s tým išiel za Kýblom,“ uviedol.

Opísal, že po skutku boli vyplatené dva milióny, rozdelil ich Lališ. Nepamätá si, akú čiastku dostal. Peniaze dostal pár dní po čine. Vie, že Rus dostal auto, na ktorom pred tým jazdil Trajterov kamarát.

Kýbel sa rozčuľoval, že 20 miliónov nebolo vyplatených. „Ozrejmil som mu situáciu, že za vraždu mali byť 2 milióny. Petrík( Havaši – pozn. aut.) mu to povedal po svojom, tak ako mu to vyhovovalo... Potom Havla zavraždili,“ dodal.

Kováč nevie, za čo bolo tých 20 miliónov. Myslí si, že za pozemky mali väčšiu hodnotu a keď im dá Trajter peniaze, získa ich krytie. Rybička povedal, že z týchto aktivít napokon dostal peniaze aj on. Nevedel však uviesť koľko a kedy mu ich Kýbel dal. Bolo to však už po Havlovej smrti.

Pred Deákovou vraždou Kováč viezol Rusa do Malaciek po auto do garáže. To, že Roháč mal pri likvidácii Deáka úlohu strelca, sa dozvedel až po skutku. Vôbec nevedel o tom, že sa na činne podieľal aj Ivan Cupper, ktorého volali Vinco.

"Kýbel plánoval akcie. Čo mi povedal, to som urobil. Nevypytoval som sa. Keď sa už niečo udialo, nikdy sa to v skupine nerozoberalo,“ povedal.

Nevedel presne opísať podrobnosti. „Veci sa na seba podobali,“ vysvetľoval a poukázal na to, že toho „urobili veľa“.

„Ospravedlňujem sa rodine, prepáčte, viem, že mi to neodpustíte,“obrátil sa na rodičov zavraždeného Deáka. „Neskoro,“ odpovedala mu matka zavraždeného. Koáč odpovedal „Ja viem, chápem vás.“

Rybička tiež vypovedal, že na základe objednávky Mareka Trajtera skupina chystala aj vraždu podnikateľa Mariána Kočnera.Mega proces so sýkorkami: Kto sú obžalovaní?

Skryť Zatvoriť reklamu