Expolicajtov obvinených z nátlaku na svedka proti sýkorovcom chcú obžalovať

Písmo: A- | A+

Vyšetrovanie prípadu nátlaku na svedka, ktorý vypovedá proti gangu sýkorovcov  je už ukončené.

Podľa vyšetrovateľa dvaja operatívci - Daniel GondaPeter Burkoň z protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry v októbri 2013 robili nátlak na svedka Daniela V. 

Daniel V. vypovedá proti sýkorovcom vo viacerých prípadoch.

Svedok Daniel V.
Svedok Daniel V. (zdroj: archív pir)

Daniel V. pôsobil v partii sýkorovcov. Do skupiny sa dostal po smrti Miroslava Sýkoru, robil biletára na kúpalisku v Malackách. S Ivanom Cupperom prezývaným Vincko mali na starosti región Záhoria, kde vyberali výpalné. Daniel V. začal spolupracovať a začal usvedčovať niekdajších kumpánov. Bol aj v programe na ochranu svedkov, neskôr z neho dobrovoľne vystúpil.

Vyšetrovateľ Gondu a Brukoňa obvinil z nátlaku a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Mali využívať najmä jeho obavu o vlastnú bezpečnosť, ktorú v ňom ďalej rozvíjali a podporovali,“ informovali z tlačového odboru ministerstva vnútra. Z polície oboch prepustili.

„Vyšetrovanie predmetnej trestnej veci už bolo ukončené a vyšetrovateľ predložil vyšetrovací spis s návrhom na podanie obžaloby na Krajskú prokuratúru Bratislava,“ povedal Michal Šúrek z bratislavskej krajskej prokuratúry. Stalo sa tak koncom minulého roka. „O uvedenom návrhu nebolo doposiaľ rozhodnuté,“ dodal Šúrek.

 Podľa informácií, ktoré som získala, dnes už bývalí operatívci chceli od svedka 150-tisíc eur. Mali totiž informácie na základe ktorých predpokladali, že svedkovi z trestnej činnosti malo zostať skoro pol milióna eur.

Najskôr svedok dal 5-tisíc eur jednému z operatívcov, potom však kontaktoval iných policajtov, s ktorými spolupracoval.Podnet na prešetrenie prípadu išiel priamo z Národnej kriminálnej agentúry, do prípadu vstúpila policajná inšpekcia a ďalšie stretnutia svedka s operatívcami monitorovali. Gondu a Brukoňa zadržali po tom, ako si od svedka prebrali ďalšiu časť peňazí - 20-tisíc eur. 

Sudca poslal oboch do väzby. Dôvodom bola obava, že by sa vyhýbali trestnému stíhaniu a ovplyvňovali svedkov. Po dvoch mesiacoch sa dostali na slobodu. „Okresný súd Malacky o návrhu na prepustenie z väzby obvinených rozhodol tak, že ich prepustil z väzby na slobodu, nakoľko dôvody väzby u obvinených pominuli,“ uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Skryť Zatvoriť reklamu