Otec

Písmo: A- | A+

Je nedeľa, stojím v kostole. Naša obľúbená detská sv.omša sa posunula do druhej polovice. Vpredu pred oltárom sú dva rady malých stoličiek pre deti. Obsadené sú takmer všetky. Stojím a dívam sa na tri postavy. Nedá sa nedívať. Dievčatko, možno sedemročné, s dlhými vláskami. Vedľa nej chlapec, brat. Mladší snáď o dva roky. A pri nich otec.

Chlapcovi je už dlho, nevie obsedieť. Chvíľu leží na stoličkách, kým ostatní stoja, ale to nie je zábavné. Začne dvíhať sestre sukňu, ovoniavať a tváriť sa, že rukou rozháňa nepríjemný zápach. Nahlas sa smeje a komentuje to. Dievčatko si zahanbene ťahá zdvihnutú sukničku späť na miesto. Brata to však baví, skúša to znovu a znovu. Sestra doňho sotí, potom si sadne. Problém na chvíľu zažehnaný.

O chvíľu sa opäť vstáva. Chlapec sedí, dievčatko tiež. Nasleduje otcov pohľad a dievčatko sa postaví. Chlapec nemusí. Tak si teda opäť ľahne, tentokrát na brucho a kopká nohami do stoličiek. Otec sa tvári, že nevidí. Po chvíľke chlapča vstáva uskutočniť svoj nový nápad. Začne sa pchať otcovi pomedzi mierne rozkročené nohy. Otec ich rozkročí o trochu viac, aby synak mohol prejsť. Trošku sa nadvihne, keď sa chlapcova hlava na chvíľu zasekne v jeho rozkroku.

Nasleduje otcov kradmý pohľad smerom dozadu. Takmer som si nevšimla, komu bol adresovaný. Až keď sa chlapča predralo cez otca a rozbehlo sa smerom k žene, začalo mi to dochádzať. To je mama. Jej patril ten otcov pohľad s otázkou: „Mám už zakročiť, alebo ešte nie? Čo povieš?“ Zrejme povedala, že netreba. Ostal teda stáť, akoby bol jej tretím dieťaťom. Možno mal z toho dobrý pocit, že on mamu poslúcha.

 

Skryť Zatvoriť reklamu